Plugins - All In One WP Security &amp - en to ja_JP translation catalogue (1095 entries)

en:  already exists. Please enter another value.
ja_JP: すでに存在しています。別の値を入力してください。

en:  generated on
ja_JP: 生成日:

en:  is not a valid ip address format.
ja_JP: は有効な IP アドレス形式ではありません。

en:  is now active
ja_JP: は現在有効です

en: %1$s %2$d
ja_JP: %2$d年%1$s

en: %s approved comment | %s approved comments
ja_JP[0]: %s件の承認済みコメント

en: %s comment | %s comments
ja_JP[0]: %s件のコメント

en: %s item | %s items
ja_JP[0]: %s個の項目

en: %s pending comment | %s pending comments
ja_JP[0]: %s件の承認待ちコメント

en: %s table name update failed
ja_JP: %s テーブル名の更新に失敗しました

en: %s tables had their prefix updated successfully!
ja_JP: %s テーブルの接頭辞を更新しました。

en: %s view definitions were updated successfully!
ja_JP: %s ビュー定義の更新に成功しました。

en: (Minutes) The user will be forced to log back in after this time period has elapased.
ja_JP: (分) 経過したのち、ユーザーは強制的に再ログインになります。

en: --Select a file--
ja_JP: --ファイルを選択--

en: . Scan was generated on
ja_JP: . スキャン実施

en: ....and much more.
ja_JP: ....そしてもっとたくさん。

en: .htaccess File Operations
ja_JP: .htaccess ファイル操作

en: .htaccess file to restore from
ja_JP: 復元する .htaccess ファイル

en: 1 sec
ja_JP: 1秒

en: 1) Block forbidden characters commonly used in exploitative attacks.
ja_JP: 1) 悪意ある攻撃で一般的に使用される禁止文字をブロックします。

en: 1) Denial of Service (DoS) attacks
ja_JP: 1) サービス拒否(DoS) 攻撃

en: 1) Enable the checkbox.
ja_JP: 1) チェックボックスを有効化する

en: 1) Protect your htaccess file by denying access to it.
ja_JP: 1) .htaceessファイルへのアクセスを拒否することで保護します.

en: 2) Block malicious encoded URL characters such as the ".css(" string.
ja_JP: 2) ".css(" 文字列など悪意のあるエンコードされた URL 文字をブロックします。

en: 2) Disable the server signature.
ja_JP: 2) サーバーの署名を無効化します。

en: 2) Enter a secret word consisting of alphanumeric characters which will be difficult to guess. This secret word will be useful whenever you need to know the special URL which you will use to access the login page (see point below).
ja_JP: 2) 推測が困難な英数字の秘密の単語を入力します。この秘密の言葉は、ログインページにアクセスするために使う特別な URL を知る必要があるときに便利です (下記参照)。

en: 2) Hacking internal routers.
ja_JP: 2) 内部ルーターをハッキングする。

en: 3) Guard against the common patterns and specific exploits in the root portion of targeted URLs.
ja_JP: 3) 標的にされた URL のルート部分にある一般的なパターンと特定の悪用からガードします。

en: 3) Limit file upload size (10MB).
ja_JP: 3) アップロードサイズを制限します (10MB)。

en: 3) Scanning ports in internal networks to get info from various hosts.
ja_JP: 3) 内部ネットワークのポートをスキャンして、様々なホストから情報を取得します。

en: 3) You will then be provided with a special login URL. You will need to use this URL to login to your WordPress site instead of the usual login URL. NOTE: The system will deposit a special cookie in your browser which will allow you access to the WordPress administration login page.
ja_JP: 3) その後、特別なログイン URL が提供されます。通常のログイン URL の代わりにこの URL を使用して WordPress サイトにログインする必要があります。注: システムはあなたのブラウザーに特別な Cookie を保存し、WordPress 管理ログインページにアクセスできるようにします。

en: 4) Protect your wp-config.php file by denying access to it.
ja_JP: 4) wp-config.php ファイルへのアクセスを拒否することで保護します.

en: 4) Stop attackers from manipulating query strings by disallowing illicit characters.
ja_JP: 4) 不正な文字を許可しないようにすることで、攻撃者がクエリー文字列を操作するのを防ぎます。

en: 404 Detection
ja_JP: 404 検出

en: 404 Detection Configuration
ja_JP: 404 検出の設定

en: 404 Detection Options
ja_JP: 404 検出オプション

en: 404 Event Logs
ja_JP: 404 イベントログ

en: 404 Lockout Redirect URL
ja_JP: 404ロックアウト転送 URL

en: 5G/6G Blacklist
ja_JP: 5G/6G ブラックリスト

en: 6G Blacklist Firewall Rules
ja_JP: 6G ブラックリスト/ファイアウォールルール

en: 6G Blacklist/Firewall Settings
ja_JP: 6G ブラックリスト/ファイアウォール設定

en: <strong>ACCOUNT PENDING</strong>: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
ja_JP: <strong>アカウント保留中</strong>: あなたのアカウントは現在有効ではありません。ログインする前に管理者がアカウントを有効化する必要があります。

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 予期しない出力により Cookies がブロックされました。ヘルプが必要な場合は<a href="%1$s">こちらのドキュメンテーション</a>を読むか、<a href="%2$s">サポートフォーラム</a>をご利用ください。

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: Cookies がブロックされているか、お使いのブラウザーで未対応のようです。WordPress を使うには <a href="%s">Cookie を有効化</a>する必要があります。

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or email address.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ユーザー名かメールアドレスを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid login credentials.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ログイン情報が正しくありません。

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or email.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 無効なユーザー名またはメールアドレスです。

en: <strong>ERROR</strong>: The table prefix can only contain numbers, letters, and underscores.
ja_JP: <strong>エラー</strong> : テーブル接頭辞には半角数字、英字、アンダースコアのみを含めることができます。

en: <strong>ERROR</strong>: There is no account with that username or email address.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: そのユーザーネームまたはメールアドレスのアカウントは存在しません。

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: そのメールアドレスのユーザーは登録されておりません。

en: <strong>ERROR</strong>: You are not allowed to register because your IP address is currently locked!
ja_JP: <strong>エラー</strong>: IP アドレスが現在ロックされているため、登録が許可されていません。

en: <strong>ERROR</strong>: Your IP address is currently locked please contact the administrator!
ja_JP: <strong>エラー</strong>: お使いの IP アドレスは現在ロックされています。詳細は管理者にお問い合わせください。

en: <strong>ERROR</strong>: Your answer was incorrect - please try again.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 回答が誤っています。 - もう一度お試しください。

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to see what&#8217;s new.
ja_JP: <strong>お使いの WordPress は正常に更新されました。</strong>新機能を見るには再びログインしてください。

en: A 404 or Not Found error occurs when somebody tries to access a non-existent page on your website.
ja_JP: 404または Not Found エラーは、誰かがサイトの存在しないページにアクセスしようとすると発生します。

en: A Brute Force Attack is when a hacker tries many combinations of usernames and passwords until they succeed in guessing the right combination.
ja_JP: 総当たり攻撃は、ハッカーがユーザー名とパスワードの正しい組み合わせを推測することに成功するまで、数多く試行されます。

en: A Hotlink is where someone displays an image on their site which is actually located on your site by using a direct link to the source of the image on your server.
ja_JP: 直リンクとは、他者のサーバー上の画像のソースを使用して、自分のサイトに画像を表示する方法です。

en: A backup copy of your wp-config.php file was created successfully!
ja_JP: wp-config.php ファイルのバックアップコピーを作成しました。

en: A blocked visitor will be automatically redirected to this URL.
ja_JP: ブロックされた訪問者は自動的にこの URL にリダイレクトされます。

en: A file change was detected on your system for site URL
ja_JP: サイト URL のファイル変更が検出されました。

en: A large portion of WordPress blog comment SPAM is mainly produced by automated bots and not necessarily by humans.
ja_JP: WordPress のコメントスパムの大部分は、主に自動化されたボットによって作成され、必ずしも人間によって作られるものではありません。

en: A legitimate comment is one which is submitted by a human who physically fills out the comment form and clicks the submit button. For such events, the HTTP_REFERRER is always set to your own domain.
ja_JP: 正当なコメントは、コメントフォームを物理的に記入し送信ボタンをクリックした人間が送信するコメントです。 このようなイベントの場合、
     HTTP_REFERRER は常に自分のドメインに設定されます。

en: A lockdown event has occurred due to too many failed login attempts or invalid username:
ja_JP: あまりにも多くログインの試みに失敗したか、ユーザー名が無効なため、ロックダウンイベントが発生しました。

en: A lot of hackers try to take advantage of this information by attempting "Brute Force Login Attacks" where they repeatedly try to guess the password by using "admin" for username.
ja_JP: 多くのハッカーは、ユーザー名を "admin" にしてパスワードを繰り返し入力する「ブルートフォースログイン攻撃」を試みます。

en: A summary of the scan results is shown below:
ja_JP: 以下にスキャン結果の概要を表示します:

en: AIOWPS Logs
ja_JP: AIOWPS ログ

en: Account Activity Logs
ja_JP: アカウント利用ログ

en: Account Login Name
ja_JP: アカウントログイン名

en: Account Status
ja_JP: アカウントの状態

en: Active Plugins
ja_JP: 使用中のプラグイン

en: Add Captcha To BBPress New Topic Form
ja_JP: BBPress 新規トピックに CAPTCHA を追加

en: Add Captcha To BuddyPress Registration Form
ja_JP: BuddyPress 登録フォームに Captcha を追加する

en: Add Captcha To Comments Form
ja_JP: コメントフォームに CAPTCHA を追加

en: Adding a captcha field in the comment form is a simple way of greatly reducing SPAM comments from bots without using .htaccess rules.
ja_JP: コメントフォームに captcha フィールドを追加することは、 .htaccess のルールを使うことなくボットからのスパムコメントを大幅に減らす簡単な方法です。

en: Adding a captcha field in the registration form is a simple way of greatly reducing SPAM signups from bots without using .htaccess rules.
ja_JP: 登録フォームに captcha フィールドを追加することは、 .htaccess ルールを使用せずにボットによる SPAM ログインを大幅に削減する簡単な方法です。

en: Adding a captcha field in this form is a simple way of greatly reducing SPAM submitted from bots.
ja_JP: このフォームに CAPTCHA フィールドを追加することで、簡単にボットから送信されるスパムを大幅に減らすことができます。

en: Adding a captcha form on a login page or form is another effective yet simple "Brute Force" prevention technique.
ja_JP: ログインページやフォームにキャプチャフォームを追加することは、シンプルで効果的な「ブルートフォース」防止手法の1つです。

en: Additional Firewall Protection
ja_JP: 追加のファイアウォール保護

en: Additional Firewall Rules
ja_JP: 追加ファイヤーウォール規則

en: Admin User Security
ja_JP: 管理者ユーザーのセキュリティ

en: Admin Username
ja_JP: 管理者のユーザー名

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced Character String Filter
ja_JP: 高度な文字列フィルター

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: After clicking the above link you will be able to login to the WordPress administration panel.
ja_JP: このリンクをクリックすると、WordPress の管理画面にログインすることができます。

en: After selecting your file click the button below to restore your site using the backed up wp-config file (wp-config.php.backup.txt).
ja_JP: ファイルを選択したら、下のボタンをクリックして、バックアップされた wp-config ファイル (wp-config.php.backup.txt) を使用してサイトを復元します。

en: After selecting your file, click the button below to apply the settings to your site.
ja_JP: ファイルを選択したら、下のボタンをクリックしてサイトに設定を適用します。

en: After selecting your file, click the button below to restore your site using the backed up htaccess file (htaccess_backup.txt).
ja_JP: ファイルを選択したら、下のボタンをクリックして、バックアップされた htaccess ファイル (htaccess_backup.txt) を使用してサイトを復元します。

en: All 404 event logs were deleted from the DB successfully!
ja_JP: すべての404イベントログを DB から削除しました。

en: All In One WP Security & Firewall has detected that there was a change in your host's files.
ja_JP: All In One WP Security & Firewall は、ホストのファイルに変更があったことを検出しました。

en: All In One WP Security - File change detected!
ja_JP: All In One WP Security- ファイルの変化を検出しました!

en: All In One WP Security - Site Database Backup
ja_JP: All In One WP Security - サイトデータベースバックアップ

en: All Time Total:
ja_JP: 合計回数:

en: All dates
ja_JP: すべての日付

en: All firewall rules have been disabled successfully!
ja_JP: すべてのファイアウォールルールを無効化しました。

en: All other bots from other organizations such as "Yahoo", "Bing" etc will not be affected by this feature.
ja_JP: "Yahoo"、"Bing" などの他の組織の他のすべてのボットは、この機能の影響を受けません。

en: All records from the Failed Logins table were deleted successfully!
ja_JP: 「ログイン失敗」テーブルから全記録の削除に成功しました。

en: All round best WordPress security plugin!
ja_JP: すべての面において最高の WordPress セキュリティプラグイン !

en: All the security features have been disabled successfully!
ja_JP: すべてのセキュリティ機能を無効化しました。

en: Allow Unlock Requests
ja_JP: ロック解除リクエストを許可

en: An effective Brute Force prevention technique is to change the default WordPress login page URL.
ja_JP: 効果的なブルートフォース対策のテクニックは、WordPress のデフォルトのログインページの URL を変更することです。

en: An email has been sent to you with the unlock instructions.
ja_JP: ロック解除の手順を含むメールを送信しました。

en: Any person trying to access your login page who does not have the special cookie in their browser will be automatically blocked.
ja_JP: ブラウザに特別な cookie を保持していない人がログインページにアクセスしようとしても、自動的にブロックされます。

en: Apart from choosing strong passwords, monitoring and blocking IP addresses which are involved in repeated login failures in a short period of time is a very effective way to stop these types of attacks.
ja_JP: 強力なパスワードの選択は別として、短期間のうちにログイン失敗を繰り返した IP アドレスの監視とブロックは、これらの攻撃を阻止するために非常に効果的です。

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Approve Registered Users
ja_JP: 登録ユーザーの承認

en: Attached is your latest DB backup file for site URL
ja_JP: 最新の DB バックアップファイルの URL を添付します。

en: Attempted URL
ja_JP: 攻撃を試みられたURL

en: Attention!
ja_JP: 注意 !

en: Auto Block SPAMMER IPs
ja_JP: スパマー IP を自動ブロック

en: Automated Scheduled Backups
ja_JP: 自動スケジュールバックアップ

en: Automatic Daily Scan of 1 Website
ja_JP: 1サイトの自動日次スキャン

en: Automatic Email Alerting
ja_JP: 自動メールアラート

en: Automatic Malware & Blacklist Monitoring
ja_JP: 自動でマルウェアとブラックリストを監視

en: BBPress New Topic Captcha
ja_JP: BBPress 新規トピック CAPTCHA

en: BBPress SPAM Settings
ja_JP: BBPress スパム設定

en: BBPress is not active! In order to use this feature you will need to have BBPress installed and activated.
ja_JP: BBPress は有効ではありません! この機能を使うには、 BBPress をインストールして有効化する必要があります。

en: Backup .htaccess File
ja_JP: .htaccess ファイルのバックアップ

en: Backup .htaccess file
ja_JP: .htaccess ファイルのバックアップ

en: Backup Time Interval
ja_JP: バックアップ時間の間隔

en: Backup wp-config.php File
ja_JP: wp-config.php ファイルのバックアップ

en: Backup wp-config.php file
ja_JP: wp-config.php ファイルのバックアップ

en: Backup your database
ja_JP: データベースのバックアップ

en: Bad Query Strings
ja_JP: 不正なクエリー文字列

en: Ban IPs or User Agents
ja_JP: IP またはユーザーエージェントを禁止

en: Ban Users
ja_JP: ユーザーを禁止

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Basic Firewall
ja_JP: 基本的なファイアウォール

en: Basic Firewall Rules
ja_JP: 基本のファイヤーウォール規則

en: Basic Firewall Settings
ja_JP: 基本的なファイアウォール設定

en: Before using this feature you are required to perform a cookie test first. This is to make sure that your browser cookie is working correctly and that you won't lock yourself out.
ja_JP: この機能を使用する前に、まず Cookie テストを行う必要があります。これは、ブラウザーの Cookie が正しく動作しているかどうかを確認し、ロックアウトされないようにするためです。

en: Below is the current status of the critical features that you should activate on your site to achieve a minimum level of recommended security
ja_JP: 以下は、推奨される最低限のセキュリティレベルを達成するために、サイト上で有効化すべき重要な機能のステータスです

en: Beware that if you are using other plugins which have registered REST endpoints (eg, Contact Form 7), then this feature will also block REST requests used by these plugins if the user is not logged in. It is recommended that you leave this feature disabled if you want uninterrupted functionality for such plugins.
ja_JP: REST エンドポイントを登録した他のプラグイン (Contact Form 7 など) を使用している場合は、この機能はユーザーがログインしていない場合に、これらのプラグインが使用する REST 要求もブロックすることに注意してください。

en: Blacklist Manager
ja_JP: ブラックリストマネージャー

en: Blacklist Removal
ja_JP: ブラックリスト削除

en: Block
ja_JP: ブロック

en: Block Access to Debug Log File
ja_JP: デバッグログファイルへのアクセスをブロック

en: Block Access to debug.log File
ja_JP: debug.log ファイルへのアクセスをブロック

en: Block Accesss to Debug Log File
ja_JP: デバッグログファイルへのアクセスをブロックする

en: Block Fake Googlebots
ja_JP: 偽の Googlebots をブロック

en: Block Spambot Comments
ja_JP: スパムボットのコメントをブロックする

en: Block Spambots
ja_JP: スパムボットのブロック

en: Block Spambots From Posting Comments
ja_JP: スパムボットからのコメント投稿をブロック

en: Blocked IP
ja_JP: ブロックされた IP

en: Brute Force
ja_JP: 総当たり攻撃

en: Brute Force Login Attack
ja_JP: ブルートフォースログイン攻撃

en: Brute Force Prevention Firewall Settings
ja_JP: 総当たり攻撃防止ファイアウォールの設定

en: Brute Force Prevention Login Page
ja_JP: ログインページのブルートフォース防止

en: BuddyPress Registration Captcha
ja_JP: BuddyPress 登録の Captcha

en: BuddyPress SPAM Settings
ja_JP: BuddyPress スパム設定

en: BuddyPress is not active! In order to use this feature you will need to have BuddyPress installed and activated.
ja_JP: BuddyPress が有効ではありません。この機能を使うには、 BuddyPress をインストールして有効化する必要があります。

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: By default the nickname is set to the login (or user) name of your account.
ja_JP: デフォルトでは、ニックネームはアカウントのログイン (またはユーザー) 名に設定されています。

en: By default this plugin uses the $_SERVER['REMOTE_ADDR'] variable to retrieve the visitor IP address. This should normally be the most accurate safest way to get the IP.
ja_JP: デフォルトでは、このプラグインは $_SERVER['REMOTE_ADDR'] 変数を使用して訪問者のIPアドレスを取得します。これは通常、 IP アドレスを取得する最も正確で安全な方法です。

en: By default, WordPress sets the administrator username to "admin" at installation time.
ja_JP: デフォルトでは、 WordPress はインストール時に管理者のユーザー名を "admin" に設定します。

en: By enabling these settings the Google reCAPTCHA v2 widget will be applied by default for all forms with captcha enabled.
ja_JP: これらの設定を有効にすると、Google reCAPTCHA v2 ウィジェットは、キャプチャが有効になっているすべてのフォームにデフォルトで適用されます。

en: By forbidding proxy comments you are in effect eliminating some SPAM and other proxy requests.
ja_JP: プロキシコメントを禁止することにより、事実上、一部のスパムやその他のプロキシリクエストを排除することになります。

en: By inspecting the IP address data coming from spammers you will be in a better position to determine which addresses or address ranges you should block by adding them to the permanent block list.
ja_JP: スパムによる IP アドレスのデータを調べることで、ブラックリストに追加してブロックする必要があるアドレスやアドレス範囲を決めることがでるでしょう。

en: By occassionally viewing the contents of these logs files you can keep informed of any underlying problems on your system which you might need to address.
ja_JP: ​これらのログファイルの内容を時々確認することによって、システム上の根本的な問題を把握しておくことができます。

en: CLICK HERE
ja_JP: ここをクリック

en: Change Admin Username
ja_JP: 管理者ユーザー名の変更

en: Change DB Prefix
ja_JP: データベースの接頭辞を変更

en: Change Database Prefix
ja_JP: データベース接頭辞を変更

en: Change Display Name
ja_JP: 表示名を変更

en: Change Username
ja_JP: ユーザー名の変更

en: Check this box if you want this plugin to automatically block IP addresses which submit SPAM comments.
ja_JP: ここをチェックするとスパムコメントを送信してきた IP アドレスを自動的にブロックします。

en: Check this if you are not using the WP XML-RPC functionality and you want to completely block external access to XMLRPC.
ja_JP: XML-RPC 機能を使っておらず、外部からの XML-RPC へのアクセスを完全にブロックしたい場合はチェックしてください。

en: Check this if you are using the native WordPress password protection feature for some or all of your blog posts or pages.
ja_JP: ブログの投稿や固定ページにパスワード保護をを使っている場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want all visitors except those who are logged in as administrator to be locked out of the front-end of your site.
ja_JP: 管理者としてログインしているユーザーを除くすべての訪問者をサイトのフロントエンドから締め出すようにする場合、これをチェックします。

en: Check this if you want the plugin to generate a random 6 character string for the table prefix
ja_JP: プラグインがテーブル接頭辞をランダムな6文字で生成する場合には、これをチェックしてください。

en: Check this if you want the system to automatically/periodically scan your files to check for file changes based on the settings below
ja_JP: ファイルを自動で定期的にスキャンして、以下の設定に基づいてファイルの変更を確認する場合は、これをチェックしてください

en: Check this if you want the system to email you if a file change was detected
ja_JP: ファイルの変更が検出された場合にシステムからメールを送信する場合は、これをチェックしてください

en: Check this if you want to allow users to generate an automated unlock request link which will unlock their account
ja_JP: ユーザーがアカウントのロックを解除するための自動ロック解除リンクを生成できるようにしたい場合は、これをチェックしてください

en: Check this if you want to apply a firewall rule which will block comments originating from spambots.
ja_JP: スパムボットのコメントを防ぐファイアウォールルールを適用する場合は、これをチェックします。

en: Check this if you want to apply basic firewall protection to your site.
ja_JP: 基本的なファイアウォール保護をサイトに適用する場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to apply the 5G Blacklist firewall protection from perishablepress.com to your site.
ja_JP: サイトに perishablepress.com からの 5G ブラックリストファイアウォール保護を適用したい場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to apply the 6G Blacklist firewall protection from perishablepress.com to your site.
ja_JP: perishablepress.com の 6G ブラックリストファイアウォール保護をサイトに適用したい場合はこれをチェックしてください。

en: Check this if you want to automatically disable all newly registered accounts so that you can approve them manually.
ja_JP: 手動で承認をするために新しいアカウント登録はすべて無効化したい場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to default to Google reCAPTCHA for all settings below. (If this is left unchecked, all captcha forms will revert to the plain maths captcha)
ja_JP: 以下のすべての設定でデフォルトの Google reCAPTCHA を使用する場合は、これをチェックしてください。(これをチェックしないままにすると、すべてのキャプチャフォームが単純な数学のキャプチャに戻ります)

en: Check this if you want to disable directory and file listing.
ja_JP: ディレクトリとファイルの一覧表示を無効にする場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to disable the "Right Click", "Text Selection" and "Copy" option on the front end of your site.
ja_JP: サイトのフロントエンドで "右クリック"、"テキスト選択"、"コピー" オプションを無効にする場合は、これをチェックします。

en: Check this if you want to disable trace and track.
ja_JP: HTTP メソッドの TRACE と TRACK を無効化する場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to enable custom rules entered in the text box below
ja_JP: 下のテキストボックスに入力したカスタムルールを有効にする場合は、これをチェックします

en: Check this if you want to enable debug. You should keep this option disabled after you have finished debugging the issue.
ja_JP: デバッグを有効化したい場合はこれをチェックしてください。問題のデバッグが終了したらこのオプションを無効化してください。

en: Check this if you want to enable the honeypot feature for the login page
ja_JP: ログインページ用のハニーポット機能を有効にしたい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to enable the honeypot feature for the registration page
ja_JP: ユーザー登録ページでハニーポット機能を有効化したい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to enable the lockout of selected IP addresses.
ja_JP: 選択した IP アドレスのロックアウトを有効化したい場合は、これをチェックします。

en: Check this if you want to enable the logging of 404 events
ja_JP: 404 イベントのロギングを有効にする場合は、これをチェックします。

en: Check this if you want to enable the login lockdown feature and apply the settings below
ja_JP: ログインロックダウン機能を有効にして、以下の設定を適用する場合には、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to enable the rename login page feature
ja_JP: ログインページ機能の名称を変更したい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to forbid proxy comment posting.
ja_JP: プロキシ経由のコメント投稿を禁止する場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to force a wp user to be logged out after a configured amount of time
ja_JP: 設定時間が経過後にユーザーを強制ログアウトさせたい場合は、チェックしてください。

en: Check this if you want to insert a captcha field on the BBPress new topic forms
ja_JP: BBPress の新規トピックフォームに CAPTCHA フィールドを挿入したい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to insert a captcha field on the BuddyPress registration forms
ja_JP: BuddyPress の登録フォームにキャプチャを入れたい場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to insert a captcha field on the comment forms
ja_JP: コメントフォームに captcha フィールドを入れる場合は、これをチェックします。

en: Check this if you want to insert a captcha form on the WordPress user registration page (if you allow user registration).
ja_JP: ユーザー登録を許可しており、WordPress ユーザー登録ページに CAPTCHA フォームを追加したい場合はこれをチェックしてください。

en: Check this if you want to insert a captcha form on the login page
ja_JP: ログインページに CAPTCHA フォームを追加したい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to insert a captcha form on the lost password page
ja_JP: パスワード再設定フォームに CAPTCHA を追加したい場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to insert captcha on a Woocommerce login form
ja_JP: WooCommerce ログインフォームに CAPTCHA を追加したい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to insert captcha on a Woocommerce lost password form
ja_JP: Captcha を Woocommerce のパスワード紛失フォームに追加するには、チェックをしてください。

en: Check this if you want to insert captcha on a Woocommerce registration form
ja_JP: WooCommerce 登録フォームに CAPTCHA を追加したい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to insert captcha on a custom login form generated by the following WP function: wp_login_form()
ja_JP: 次の WP 関数によって生成されたカスタムログインフォームに CAPTCHA を追加したい場合は、これをチェックしてください: wp_login_form()

en: Check this if you want to instantly lockout login attempts with usernames which do not exist on your system
ja_JP: システムに存在しないユーザー名でのログイン試行を即座にロックアウトしたい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to place your custom rules at the beginning of all the rules applied by this plugin
ja_JP: このプラグインによって適用されたすべてのルールの先頭にカスタムルールを配置したい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to prevent hotlinking to images on your site.
ja_JP: サイトの画像への直リンクを防止する場合は、これをチェックします。

en: Check this if you want to protect your login page from Brute Force Attack.
ja_JP: ログインページを総当たり攻撃から保護したければ、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to receive an email when someone has been locked out due to maximum failed login attempts
ja_JP: もし、ログインを試して失敗した回数が最大となったために誰かがロックアウトされたとき、メールを受け取りたいと思うならチェックしてください。

en: Check this if you want to remove the version and meta info produced by WP from all pages
ja_JP: WordPress が生成するバージョンとメタ情報をすべてのページから削除したい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to show a generic error message when a login attempt fails
ja_JP: ログイン試行に失敗した際、一般的なエラーメッセージを表示したい場合はこれをチェック

en: Check this if you want to stop REST API access for non-logged in requests.
ja_JP: ログインしていないリクエストに対する REST API アクセスを停止したい場合にチェックを入れます。

en: Check this if you want to stop users enumeration.
ja_JP: ユーザー番号を無効化したい場合にはこれをチェックしてください。

en: Check this if your site uses AJAX functionality.
ja_JP: サイトで AJAX 機能を使用している場合は、これをチェックしてください。

en: Check your email for the confirmation link.
ja_JP: 確認用のリンクをメールで送信しましたので、ご確認ください。

en: Check your email for your new password.
ja_JP: 新しいパスワードをメールで送信しましたので、ご確認ください。

en: Checking for MySQL tables of type "view".....
ja_JP: "view" タイプの MySQL テーブルをチェックしています.....

en: Choose a $_SERVER variable you would like to retrieve the visitor IP address from.
ja_JP: 訪問者の IP アドレス を取得する $_SERVER 変数を選びます。

en: Choose a new username for admin.
ja_JP: 管理者の新しいユーザー名を選択します。

en: Click on the link to edit the settings of that particular user account
ja_JP: 特定のユーザーアカウントの設定を編集するには、リンクをクリックしてください。

en: Click the button below to backup and download the contents of the currently active wp-config.php file.
ja_JP: 下のボタンをクリックすると、現在アクティブな wp-config.php ファイルの内容がバックアップされ、ダウンロードされます。

en: Click the button below to backup and save the currently active .htaccess file.
ja_JP: 下のボタンをクリックすると、現在アクティブな .htaccess ファイルがバックアップされ保存されます。

en: Click the button below to view the saved file change results from the last scan.
ja_JP: 下のボタンをクリックして、最後のスキャンで保存されたファイル変更の結果を表示します。

en: Click this button if you wish to delete all failed login records in one go.
ja_JP: ログインを失敗したすべてのレコードを一度に削除するならば、このボタンをクリックしてください。

en: Click this button if you wish to download this log in CSV format.
ja_JP: このログを CSV 形式でダウンロードするにはこのボタンをクリックしてください。

en: Click this button if you wish to purge all 404 event logs from the DB.
ja_JP: DB からすべての 404 イベントログをパージする場合は、このボタンをクリックしてください。

en: Comment Captcha
ja_JP: コメントの Captcha

en: Comment SPAM
ja_JP: コメントスパム

en: Comment SPAM IP Monitoring
ja_JP: コメントスパムの IP モニタリング

en: Comment SPAM Settings
ja_JP: コメントスパム設定

en: Comments are usually labelled as SPAM either by the Akismet plugin or manually by the WP administrator when they mark a comment as "spam" from the WordPress Comments menu.
ja_JP: コメントは通常 Akismet プラグインによって、または管理者がコメント管理画面から手動でスパムとマークされます。

en: Completely Block Access To XMLRPC
ja_JP: XML-RPC へのアクセスを完全にブロック

en: Confirm new password
ja_JP: 新しいパスワードを確認

en: Confirm use of weak password
ja_JP: 脆弱なパスワードの使用を確認

en: Cookie Based Brute Force Login Prevention
ja_JP: Cookie ベースの総当たりログインの防止

en: Cookie Based Brute Force Prevention
ja_JP: Cookie ベースの総当たり攻撃の防止

en: Cookie Domain
ja_JP: Cookie ドメイン

en: Cookie-Based Brute Force
ja_JP: Cookie ベースの総当たり攻撃

en: Cookie-Based Brute Force Login Prevention
ja_JP: クッキーベースのブルートフォースログイン防御

en: Copy Protection
ja_JP: コピー・プロテクション

en: Copy Protection feature settings saved!
ja_JP: コピー防止機能の設定を保存しました。

en: Copy/Paste Import Data
ja_JP: インポートデータをコピー & ペースト

en: Could not delete the Cookie-based directives from the .htaccess file. Please check the file permissions.
ja_JP: .htaccess ファイルから Cookie ベースのディレクティブを削除できませんでした。ファイルのパーミッションを確認してください。

en: Could not process the request because the IP addresses for the selected entries could not be found!
ja_JP: 選択したエントリーの IP アドレスが見つからなかったため、リクエストを処理できませんでした。

en: Could not write to the .htaccess file. Please check the file permissions.
ja_JP: .htaccess ファイルに書き込めませんでした。ファイルのパーミッションを確認してください。

en: Could not write to the .htaccess file. Please restore your .htaccess file manually using the restore functionality in the ".htaccess File".
ja_JP: .htaccess ファイルに書き込めませんでした。".htaccess ファイル" の復元機能を使用して .htaccess ファイルを手動で復元してください。

en: Could not write to the wp-config.php. Please restore your wp-config.php file manually using the restore functionality in the "wp-config.php File".
ja_JP: wp-config.php に書き込めませんでした。"wp-config.php ファイル" の復元機能を使用して wp-config.php ファイルを手動で復元してください。

en: Country Blocking Addon
ja_JP: 国別ブロックアドオン

en: Create DB Backup Now
ja_JP: DB バックアップを今すぐ作成

en: Critical Feature Status
ja_JP: 重要な機能のステータス

en: Current DB Table Prefix
ja_JP: 現在のデータベース接頭辞

en: Current Page
ja_JP: 現在のページ

en: Current Permissions
ja_JP: 現在のパーミッション

en: Current Score of Your Site:
ja_JP: 現在のスコア:

en: Currently Locked Out IP Address Ranges
ja_JP: 現在ロックアウトされている IP アドレス範囲

en: Currently Locked Out IP Addresses and Ranges
ja_JP: 現在ロックされている IP アドレスと範囲

en: Currently Logged In Users
ja_JP: ログイン中のユーザー

en: Custom .htaccess Rules
ja_JP: カスタム .htaccess ルール

en: Custom .htaccess Rules Settings
ja_JP: カスタム .htaccess ルール設定

en: Custom Login Captcha
ja_JP: カスタムログイン Captcha

en: Custom Login Form Captcha Settings
ja_JP: カスタムログインフォーム CAPTCHA の設定

en: Custom Rules
ja_JP: カスタムルール

en: DB Backup
ja_JP: データベースのバックアップ

en: DB Backup failed. Please check the permissions of the backup directory.
ja_JP: DB バックアップが失敗しました。バックアップディレクトリの権限を確認してください。

en: DB Prefix
ja_JP: データベースの接頭辞

en: DB Prefix Options
ja_JP: データベースの接頭辞の設定

en: DB prefix change tasks have been completed.
ja_JP: DB 接頭辞変更タスクが完了しました。

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Database Security
ja_JP: データベースセキュリティ

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date Locked
ja_JP: ロック日

en: Days
ja_JP: 日

en: Debug File Write Permissions
ja_JP: デバッグファイルの書き込みパーミッション

en: Debug Settings
ja_JP: デバッグ設定

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete All 404 Event Logs
ja_JP: 404 イベントログをすべて削除

en: Delete All Failed Login Records
ja_JP: すべてのログイン失敗記録を削除

en: Deny Bad Queries
ja_JP: 不正なクエリーを拒否

en: Deny Bad Query Strings
ja_JP: 不正なクエリー文字列を拒否

en: Disable Ability To Edit PHP Files
ja_JP: PHP ファイル編集機能を無効化

en: Disable All Firewall Rules
ja_JP: ファイアウォールのルールをすべて無効化

en: Disable All Security Features
ja_JP: セキュリティ機能をすべて無効化

en: Disable Index Views
ja_JP: インデックスビューを無効化

en: Disable PHP File Editing
ja_JP: PHP ファイル編集を無効化

en: Disable Pingback Functionality From XMLRPC
ja_JP: XML-RPC のピンバック機能を無効化

en: Disable Security Features
ja_JP: セキュリティ機能を無効にする

en: Disable The Ability To Copy Text
ja_JP: テキストをコピーする機能を無効化

en: Disable Trace and Track
ja_JP: TRACE と TRACKを無効化

en: Disable Users Enumeration
ja_JP: ユーザー番号を無効化

en: Disallow Unauthorized REST Requests
ja_JP: 未認証の REST リクエストを禁止

en: Display Generic Error Message
ja_JP: 一般的なエラーメッセージを表示

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Display Name Security
ja_JP: 表示名のセキュリティ

en: Displaying results for IP addresses which have posted a minimum of %s SPAM comments
ja_JP: %s 件以上のスパムコメントを投稿した IP アドレスの結果を表示する。

en: Due to the fact that at any one time there may be many concurrent login attempts occurring on your site via malicious automated robots, this also has a negative impact on your server's memory and performance.
ja_JP: 悪意のある自動ロボットを介してサイトで同時に多くのログイン試行が発生する可能性があり、これはサーバーのメモリとパフォーマンスにも悪影響を及ぼします。

en: Due to the fact that the image being displayed on the other person's site is coming from your server, this can cause leaking of bandwidth and resources for you because your server has to present this image for the people viewing it on someone elses's site.
ja_JP: 他者のサイトに表示されている画像は、自分のサーバーからのものであるため、画像の表示に伴い、帯域幅とリソースのリークが発生する可能性があります。

en: ERROR: Unable to process your request!
ja_JP: エラー: リクエストを処理できません。

en: Each IP address must be on a new line.
ja_JP: 1行ごとに IP アドレスを入力してください。

en: Edit User
ja_JP: ユーザーを編集

en: Email
ja_JP: メール

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Enable 404 Event Logging
ja_JP: 404 イベントログを有効化

en: Enable 404 IP Detection and Lockout
ja_JP: 404エラー検出と IP ブロック

en: Enable 6G Firewall Protection
ja_JP: 6G ファイアウォール保護を有効化

en: Enable Advanced Character String Filter
ja_JP: 高度な文字列フィルターを有効化

en: Enable Auto Block of SPAM Comment IPs
ja_JP: スパムコメントの IP を自動ブロック

en: Enable Automated File Change Detection Scan
ja_JP: 自動ファイル変更検知スキャンを有効化する

en: Enable Automated Scheduled Backups
ja_JP: 自動バックアップを有効にする

en: Enable Basic Firewall
ja_JP: 基本ファイアウォールを有効化

en: Enable Basic Firewall Protection
ja_JP: 基本的なファイアウォール保護を有効化

en: Enable Brute Force Attack Prevention
ja_JP: 総当たり攻撃防止機能を有効化

en: Enable Captcha On BBPress New Topic Form
ja_JP: BBPress 新規トピックで CAPTCHA を有効化

en: Enable Captcha On BuddyPress Registration Form
ja_JP: BuddyPress 登録フォームで CAPTCHA を有効化

en: Enable Captcha On Comment Forms
ja_JP: コメントフォームの Captcha を有効化

en: Enable Captcha On Custom Login Form
ja_JP: カスタムログインフォームで CAPTCHA を有効化

en: Enable Captcha On Login Page
ja_JP: ログインページで CAPTCHA を有効化

en: Enable Captcha On Lost Password Page
ja_JP: パスワード再設定フォームで CAPTCHA を有効化

en: Enable Captcha On Registration Page
ja_JP: 登録ページの Captcha を有効化

en: Enable Captcha On Woocommerce Login Form
ja_JP: Woocommerce ログインフォームでキャプチャを有効にする

en: Enable Captcha On Woocommerce Lost Password Form
ja_JP: WooCommerce パスワード紛失フォームの Captcha を有効にする

en: Enable Captcha On Woocommerce Registration Form
ja_JP: Woocommerce 登録フォームでキャプチャを有効にする

en: Enable Copy Protection
ja_JP: コピープロテクションを有効にする

en: Enable Custom .htaccess Rules
ja_JP: カスタム .htaccess ルールを有効化

en: Enable Debug
ja_JP: デバッグを有効化

en: Enable Force WP User Logout
ja_JP: ユーザーの強制ログアウトを有効化

en: Enable Front-end Lockout
ja_JP: フロントエンドのロックアウト有効化

en: Enable Honeypot On Login Page
ja_JP: ログインフォームのハニーポットを有効化

en: Enable Honeypot On Registration Page
ja_JP: ユーザー登録ページでハニーポット機能を有効化する

en: Enable IP Whitelisting
ja_JP: IP ホワイトリストを有効化

en: Enable IP blocking for 404 detection
ja_JP: 404探知 IP ブロックを有効化

en: Enable IP or User Agent Blacklisting
ja_JP: IP またはユーザーエージェントのブラックリストを有効化

en: Enable Login Honeypot
ja_JP: ログインハニーポットを有効化

en: Enable Login Lockdown Feature
ja_JP: ログインロックダウン機能を有効化

en: Enable Login Lockdown IP Whitelist
ja_JP: Login Lockdown IP ホワイトリストを有効化

en: Enable Pingback Vulnerability Protection
ja_JP: ピンバック脆弱性保護を有効化

en: Enable Registration Honeypot
ja_JP: ユーザー登録ハニーポットを有効化

en: Enable Rename Login Page
ja_JP: ログイン画面名称変更を有効化

en: Enable Rename Login Page Feature
ja_JP: ログインページの名前変更機能を有効化

en: Enable iFrame Protection
ja_JP: iFrame プロテクションを有効にする

en: Enable legacy 5G Firewall Protection
ja_JP: レガシーな 5G ファイアウォール保護を有効化

en: Enable manual approval of new registrations
ja_JP: 新規登録の手動承認を有効にする

en: Enter Custom .htaccess Rules:
ja_JP: カスタム .htaccess ルールを入力:

en: Enter IP Addresses:
ja_JP: IP アドレスを入力:

en: Enter System Log File Name
ja_JP: システムログファイル名を入力します

en: Enter User Agents:
ja_JP: ユーザーエージェントを入力:

en: Enter Whitelisted IP Addresses:
ja_JP: ホワイトリストに登録する IP アドレスを入力:

en: Enter a Message:
ja_JP: メッセージを入力:

en: Enter a message you wish to display to visitors when your site is in maintenance mode.
ja_JP: サイトがメンテナンスモードのときに訪問者に表示するメッセージを入力します。

en: Enter an email address
ja_JP: メールアドレスを入力してください。

en: Enter each file or directory on a new line which you wish to exclude from the file change detection scan.
ja_JP: ファイル変更検出スキャンから除外するファイルまたはディレクトリを1行ごとに入力します。

en: Enter each file type or extension on a new line which you wish to exclude from the file change detection scan.
ja_JP: ファイル変更検出スキャンから除外するファイルタイプまたは拡張子を1行ごとに入力します。

en: Enter one or more IP addresses or IP ranges you wish to include in your whitelist. Only the addresses specified here will have access to the WordPress login page.
ja_JP: ホワイトリストに含める IP アドレスまたは IP 範囲を1つ以上入力します。ここで指定したアドレスのみが WordPress のログインページにアクセスできます。

en: Enter one or more IP addresses or IP ranges you wish to include in your whitelist. The addresses specified here will never be blocked by the login lockdown feature.
ja_JP: ホワイトリストに追加する IP アドレスまたは IP アドレスの範囲をひとつ以上指定してください。ここに指定したアドレスは管理画面ロック機能の影響を受けなくなります。

en: Enter one or more IP addresses or IP ranges.
ja_JP: 1つ以上の IP アドレスまたは IP 範囲を入力します。

en: Enter one or more email addresses on a new line.
ja_JP: 1行につきメールアドレス1件を入力してください。メールアドレスは複数指定できます。

en: Enter one or more user agent strings.
ja_JP: 1つ以上のユーザーエージェント文字列を入力してください。

en: Enter something special:
ja_JP: 特別な何かを入力してください:

en: Enter your custom .htaccess rules/directives.
ja_JP: カスタム .htaccess ルール/ディレクティブを入力してください。

en: Enter your new password below.
ja_JP: 新しいパスワードを以下に入力してください。

en: Enter your system log file name. (Defaults to error_log)
ja_JP: システムログファイル名を入力します (デフォルトは error_log)。

en: Error: No locked entry was found in the DB with your IP address range!
ja_JP: エラー: IP アドレス範囲の DB にロックされた項目が見つかりませんでした。

en: Error: You entered an incorrect CAPTCHA answer. Please go back and try again.
ja_JP: エラー: CAPTCHA の回答が間違っています。もう一度お試しください。

en: Event Type
ja_JP: イベント種別

en: Example 1: 195.47.89.*
ja_JP: 例 1: 195.47.89.*

en: Example 1: Setting this value to "0" or "1" will list ALL IP addresses which were used to submit SPAM comments.
ja_JP: Example 1: この値を "0" または "1" に設定すると、スパムコメントを送信するために使用されたすべての IP アドレスがリストされます。

en: Example 2 - A list of more than 1 user agent strings to block
ja_JP: 例 2 - ブロックする複数のユーザーエージェント文字列のリスト

en: Example 2: 195.47.*.*
ja_JP: 例 2: 195.47.*.*

en: Example 2: Setting this value to "5" will block only those IP addresses which were used to submit 5 SPAM comments or more on your site.
ja_JP: 例2:この値を「5」に設定すると、サイトで5件以上のスパムコメントを送信するために使用された IP アドレスのみをブロックされます。

en: Example 3: 195.*.*.*
ja_JP: 例 3: 195.*.*.*

en: Example 4: 4102:0:3ea6:79fd:b:46f8:230f:bb05
ja_JP: 例 4: 4102:0:3ea6:79fd:b:46f8:230f:bb05

en: Example 5: 2205:0:1ca2:810d::
ja_JP: 例 5: 2205:0:1ca2:810d::

en: Excerpt View
ja_JP: 抜粋表示

en: Export AIOWPS Settings
ja_JP: AIOWPS 設定のエクスポート

en: Export or Import Your AIOWPS Settings
ja_JP: AIOWPS の設定をエクスポートまたはインポートする

en: Export to CSV
ja_JP: CSV にエクスポート

en: Failed Login Records
ja_JP: 失敗したログインの記録

en: Failed to make a backup of the wp-config.php file. This operation will not go ahead.
ja_JP: wp-config.php ファイルのバックアップを作成できませんでした。この操作は実行されません。

en: File
ja_JP: ファイル

en: File Change Detection
ja_JP: ファイルの変更検知

en: File Change Detection Settings
ja_JP: ファイル変更検知設定

en: File Editing
ja_JP: ファイル編集

en: File Modified
ja_JP: 変更ファイル

en: File Permission
ja_JP: ファイルパーミッション

en: File Permissions
ja_JP: ファイルのパーミッション

en: File Permissions Scan
ja_JP: ファイルパーミッションスキャン

en: File Size
ja_JP: ファイルサイズ

en: File Types To Ignore
ja_JP: 無視するファイルの種類

en: File/Folder
ja_JP: ファイル/フォルダ

en: Files/Directories To Ignore
ja_JP: 無視するファイルとディレクトリ

en: Filesystem Security
ja_JP: ファイルシステムセキュリティ

en: Filter by date
ja_JP: 日付で絞り込む

en: Find IP Addresses
ja_JP: IP アドレスを探す

en: Firewall
ja_JP: ファイアウォール

en: Firewall Settings
ja_JP: ファイアウォール設定

en: First page
ja_JP: 最初の固定ページ

en: Follow us
ja_JP: フォローしてください

en: Follow us on
ja_JP: フォローしてください:

en: For Example: If a settings item relies on the domain URL then it may not work correctly when imported into a site with a different domain.
ja_JP: 例: 設定項目がドメイン URL に依存している場合、異なるドメインのサイトにインポートしたときに正しく機能しないことがあります。

en: For information, updates and documentation, please visit the
ja_JP: 情報、アップデート、ドキュメントは、次のページを参照してください:

en: Forbid Proxy Comment Posting
ja_JP: プロキシ経由のコメント投稿を禁止

en: Forbid Proxy Comments
ja_JP: プロキシを使ったコメントを禁止

en: Force Logout
ja_JP: 強制的にログアウト

en: Force User Logout Options
ja_JP: 強制ユーザーログアウトオプション

en: Frame Display Prevention feature settings saved!
ja_JP: フレーム表示防止機能の設定を保存しました。

en: Frames
ja_JP: フレーム

en: From a security perspective, changing the default "admin" user name is one of the first and smartest things you should do on your site.
ja_JP: セキュリティの観点から、デフォルトの "admin" ユーザー名を変更することは、サイトで最初に行うべき最良策の1つです。

en: From a security perspective, leaving your nickname the same as your user name is bad practice because it gives a hacker at least half of your account's login credentials.
ja_JP: セキュリティの観点から、ニックネームとユーザー名が同じままにすることは、ハッカーにアカウントのログインする資格の半分を与える悪い習慣です。

en: From now on you will need to log into your WP Admin using the following URL:
ja_JP: 今後は、次の URL を使って wp-admin にログインする必要があります。

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: General Visitor Lockout
ja_JP: 一般訪問者のロックアウト

en: Generate New DB Table Prefix
ja_JP: 新規 DB テーブル接頭辞を生成

en: Get New Password
ja_JP: 新しいパスワードを取得

en: Get To Know The Developers
ja_JP: 開発者について

en: Give us a Good Rating
ja_JP: 良い評価をください

en: Go through each menu items and enable the security options to add more security to your site. Start by activating the basic features first.
ja_JP: 各メニュー項目を確認し、セキュリティオプションを有効にしてサイトのセキュリティを強化します。最初に基本機能を有効にすることから始めてください。

en: Go to the %s menu to see more details
ja_JP: 詳細を表示するには %s メニューに移動します

en: Google reCAPTCHA Settings
ja_JP: Google reCAPTCHA 設定

en: Googlebots have a unique indentity which cannot easily be forged and this feature will indentify any fake Google bots and block them from reading your site's pages.
ja_JP: Googlebot には簡単には偽造できない独自のアイデンティティがあります。この機能は偽の Googlebot を識別し、サイトのページの読み取りをブロックします。

en: Helpful Tip:
ja_JP: 役に立つヒント:

en: Honeypot
ja_JP: ハニーポット

en: Host System Logs
ja_JP: ホストシステムログ

en: Hours
ja_JP: 時

en: However in some setups such as those using proxies, load-balancers and CloudFlare, it may be necessary to use a different $_SERVER variable.
ja_JP: ただし、プロキシ、ロードバランサー、 CloudFlare などの一部の設定をする場合は、別の $_SERVER 変数を使用する必要があるかもしれません。

en: However, in some cases you may find many repeated 404 errors which occur in a relatively short space of time and from the same IP address which are all attempting to access a variety of non-existent page URLs.
ja_JP: しかし、一部のケースでは、比較的短い時間で同じ IP アドレスから存在しないさまざまなページの URL にアクセスしようとする404エラーが繰り返し発生することがあります。

en: IP Address
ja_JP: IP アドレス

en: IP Address:
ja_JP: IP アドレス:

en: IP Hosts and User Agent Blacklist Settings
ja_JP: IP ホストとユーザーエージェントのブラックリスト設定

en: IP Range:
ja_JP: IPアドレスの範囲:

en: IP Retrieval Settings
ja_JP: IP 検索設定

en: IP and User Agent Blacklisting
ja_JP: IP とユーザーエージェントのブラックリスト

en: If Google reCAPTCHA is disabled the simple maths captcha form will apply and users will need to enter the answer to a simple mathematical question.
ja_JP: Google reCAPTCHA が無効になっている場合、単純な数学のキャプチャフォームが適用され、ユーザーは単純な数学の質問に対する答えを入力する必要があります。

en: If given an opportunity hackers can insert their code or files into your system which they can then use to carry out malicious acts on your site.
ja_JP: 脆弱性があると、ハッカーは自分のコードやファイルをシステムに挿入し、サイトで悪意のある行為を実行することができます。

en: If the maximum number of failed login attempts for a particular IP address occur within this time period the plugin will lock out that address
ja_JP: 特定のIPアドレスがログインを試して失敗した最大数がこの時間内に発生した場合、プラグインがそのアドレスをロックアウトします。

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ja_JP: もしこれが間違いだった場合は、このメールを無視すれば何も起こりません。

en: If you break your site you will need to access your server via FTP or something similar and then edit your .htaccess file and delete the changes you made.
ja_JP: もしサイトを壊してしまった場合は、FTPなどでサーバーにアクセスし、 .htaccess ファイルを編集して変更を削除する必要があります。

en: If you still need XMLRPC then uncheck the "Completely Block Access To XMLRPC" checkbox and enable only the "Disable Pingback Functionality From XMLRPC" checkbox.
ja_JP: XML-RPC の機能が必要な場合は「XML-RPC へのアクセスを完全にブロック」のチェックを外し、「XML-RPC のピンバック機能を無効化」のみチェックしてください。

en: If you suspect there is a user or users who are logged in which should not be, you can block them by inspecting the IP addresses from the data below and adding them to your blacklist.
ja_JP: もしログイン中 であってはならない疑わしいユーザーもしくはユーザー達がいた場合は、以下のデータから IP アドレスを調べ、ブラックリストに追加してブロックすることができます。

en: If you think that some plugin functionality on your site is broken due to a security feature you enabled in this plugin, then use the following option to turn off all the security features of this plugin.
ja_JP: このプラグインで有効にしたセキュリティ機能によりサイトの一部のプラグイン機能が壊れていると思われる場合は、次のオプションを使用するとこのプラグインのすべてのセキュリティ機能がオフになります。

en: If you use Jetpack or WP iOS or other apps which need WP XML-RPC functionality then check this. This will enable protection against WordPress pingback vulnerabilities.
ja_JP: WordPress の XML-RPC 機能を使用する Jetpack、WordPress iOS、またはその他のアプリを利用している場合はチェックしてください。WordPress のピンバックの脆弱性に対する防御を有効化します。

en: If you want to temporarily block or blacklist an IP address, simply click the "Temp Block" or "Blacklist IP" link for the applicable IP entry in the "404 Event Logs" table below.
ja_JP: IP アドレスを一時的にブロックまたはブラックリストに登録する場合は、下記の "404 イベントログ" の該当する IP エントリの "Temp Block" または "Blacklist IP" リンクをクリックしてください。

en: Import AIOWPS Settings
ja_JP: AIOWPS 設定のインポート

en: Import AIOWPS settings from
ja_JP: AIOWPS の設定のインポート元

en: Import File
ja_JP: ファイルをインポート

en: Import/Export
ja_JP: インポート/エクスポート

en: In other words, if the comment was not submitted by a human who physically submitted the comment on your site, the request will be blocked.
ja_JP: つまり、人間によって物理的にコメントが送信されなかった場合、リクエストはブロックされます。

en: Incorrect .htaccess rules or directives can break or prevent access to your site.
ja_JP: 不適切な .htaccess のルールまたは命令は、サイトへのアクセスを壊したり妨げたりする可能性があります。

en: Insert one username per line. Existing usernames are not blocked even if present in the list.
ja_JP: 1行に1つのユーザー名を入力してください。すでに存在するユーザー名は、ここで指定してもブロックされません。

en: Instantly Lockout Invalid Usernames
ja_JP: ただちにロックアウトする無効なユーザー名

en: Instantly Lockout Specific Usernames
ja_JP: 特定のユーザー名を即座にロックする

en: Intermediate
ja_JP: 中級

en: Internet Bot Settings
ja_JP: オンラインのボットの設定

en: Internet Bots
ja_JP: オンラインのボット

en: Invalid key
ja_JP: 無効なキー

en: Invalid request.
ja_JP: 無効なリクエスト。

en: It appears that your server is using an old PHP version which is missing the %s. The file scanner feature needs this class in order to work. If you would like to use this feature please upgrade your server PHP version to 5.3 or greater.
ja_JP: お使いのサーバは古い PHP バージョンを使用しており、%s が含まれていないようです。ファイルスキャナー機能が動作するためには、このクラスが必要です。この機能を使用したい場合は、サーバーの PHP バージョンを5.3以上にアップグレードしてください。

en: It is a good practice to take a backup of your .htaccess file, database and wp-config.php file before activating the security features. This plugin has options that you can use to backup those resources easily.
ja_JP: セキュリティ機能を有効にする前に、 .htaccess ファイル、データベース、および wp-config.php ファイルのバックアップをとることをお勧めします。このプラグインには、これらのリソースを簡単にバックアップするためのオプションがあります。

en: It is useful for when you want to tweak our existing firewall rules or when you want to add your own.
ja_JP: 既存のファイアウォールルールを微調整したいときや、独自のファイアウォールルールを追加する場合に便利です。

en: It would take a desktop PC approximately
ja_JP: デスクトップ PC はパスワードを解読するのに約

en: It's a good idea to not redirect attempted brute force login attempts to your site because it increases the load on your server.
ja_JP: サーバーの負荷が増加するため、ブルートフォースログインの試行をサイトにリダイレクトしないことをお勧めします。

en: Last 5 Logins
ja_JP: 最近5回のログイン

en: Last 5 logins summary:
ja_JP: 直近5件のログイン概要:

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: Latest File Change Scan Results
ja_JP: 最新のファイル変更スキャン結果

en: Leave this feature disabled and use the feature below if you want pingback protection but you still need XMLRPC.
ja_JP: XMLRPC を必須にし、かつピンバックは無効化したい場合は、以下の機能を使用してください。

en: Library Present
ja_JP: ライブラリが存在します

en: List SPAMMER IP Addresses
ja_JP: スパマーのIPアドレス一覧

en: List View
ja_JP: リスト表示

en: List of Administrator Accounts
ja_JP: 管理者アカウントの一覧

en: Listing of Directory Contents
ja_JP: ディレクトリ内容のリスティング

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Lock Status
ja_JP: ロック状況

en: Locked IP Addresses
ja_JP: ロックされた IP アドレス

en: Locked IP/Range
ja_JP: ロックした IP アドレス/範囲

en: Locking your site down to general visitors can be useful if you are investigating some issues on your site or perhaps you might be doing some maintenance and wish to keep out all traffic for security reasons.
ja_JP: 一般的な訪問者に対してサイトをロックすることは、サイトのいくつかの問題を調査している場合や、保守を行っている可能性があり、セキュリティ上の理由ですべてのトラフィックを防ぎたい場合に役立ちます。

en: Log File
ja_JP: ログファイル

en: Log File Contents For
ja_JP: ログファイルの内容

en: Log In
ja_JP: ログイン

en: Log file is empty!
ja_JP: ログファイルが空です !

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Log into your site's WordPress administration panel to see the duration of the lockout or to unlock the user.
ja_JP: ロックアウト期間を見たり、ユーザーのロックを解除したりするにはサイトの WordPress 管理画面にログインしてください。

en: Logged In Users
ja_JP: ログイン済みユーザー

en: Login Captcha
ja_JP: ログイン Captcha

en: Login Date
ja_JP: ログイン日時

en: Login Form Captcha Settings
ja_JP: ログインフォーム CAPTCHA の設定

en: Login Form Honeypot Settings
ja_JP: ログインフォームのハニーポット設定

en: Login IP Range
ja_JP: ログインした IP アドレスの範囲

en: Login IP Whitelist Settings
ja_JP: ログイン IP ホワイトリストの設定

en: Login IP Whitelisting
ja_JP: ログイン IP ホワイトリスト

en: Login Lockdown
ja_JP: ログイン制限

en: Login Lockdown Configuration
ja_JP: ログインロックダウン設定

en: Login Lockdown IP Whitelist Settings
ja_JP: Login Lockdown IP ホワイトリスト設定

en: Login Lockdown Options
ja_JP: ログインのロックダウン設定

en: Login Name
ja_JP: ログイン名

en: Login Page URL
ja_JP: ログインページ URL

en: Login Page White List
ja_JP: ログインページのホワイトリスト

en: Login Retry Time Period (min)
ja_JP: ログイン再試行時間 (分)

en: Login Whitelist
ja_JP: ログインのホワイトリスト

en: Login to your site to view the scan details.
ja_JP: サイトにログインして、スキャンの詳細を見てください。

en: Logout Date
ja_JP: ログアウト日時

en: Logout the WP User After XX Minutes
ja_JP: ユーザーは XX 分後にログアウトします。

en: Lost Password
ja_JP: パスワード紛失

en: Lost Password Captcha
ja_JP: パスワード紛失 CAPTCHA

en: Lost Password Form Captcha Settings
ja_JP: パスワード再設定フォーム CAPTCHA の設定

en: Lost your password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか ?

en: Maintenance
ja_JP: メンテナンス

en: Maintenance Mode
ja_JP: メンテナンスモード

en: Maintenance Mode Status
ja_JP: メンテナンスモードのステータス

en: Maintenance mode is currently enabled. Remember to turn it off when you are done
ja_JP: メンテナンスモードは現在有効です。作業が終わったら、無効にすることを忘れないようにしてください。

en: Maintenance mode is currently off.
ja_JP: メンテナンスモードは現在無効です。

en: Malware Scan
ja_JP: マルウェアスキャン

en: Manual Approval
ja_JP: 手動承認

en: Manual Backup
ja_JP: 手動バックアップ

en: Manual File Change Detection Scan
ja_JP: 手動ファイル変更検知スキャン

en: Manually Approve New Registrations
ja_JP: 新規登録の手動承認

en: Many people fall into the trap of using a simple word or series of numbers as their password. Such a predictable and simple password would take a competent hacker merely minutes to guess your password by using a simple script which cycles through the easy and most common combinations.
ja_JP: 多くの人が、簡単な単語か連続した数字をパスワードに使う罠に陥ります。そのような予測可能で簡単なパスワードは、優秀なハッカーならば最も一般的な組み合わせを繰り返す簡単なスクリプトでパスワードを推測して、ほんの数分で手に入れるでしょう。

en: Max File Upload Size (MB)
ja_JP: 最大ファイルアップロードサイズ (MB)

en: Max Login Attempts
ja_JP: 最大ログイン試行回数

en: Minimum number of SPAM comments
ja_JP: スパムコメントの最小回数

en: Minimum number of SPAM comments per IP
ja_JP: IP あたりのスパムコメントの最小数

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: Missing confirm key.
ja_JP: 確認キーがありません。

en: Missing request ID.
ja_JP: リクエスト ID がありません。

en: Modify Accounts With Identical Login Name & Display Name
ja_JP: ログイン名と表示名が同じアカウント修正

en: More Info
ja_JP: 詳細

en: My Site Has Posts Or Pages Which Are Password Protected
ja_JP: サイトにパスワードで保護された投稿またはページがある

en: My Site Has a Theme or Plugins Which Use AJAX
ja_JP: サイトに AJAX を使用するテーマまたはプラグインがある

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: NEW SCAN COMPLETED: The plugin has detected that you have made changes to the "File Types To Ignore" or "Files To Ignore" fields.
                        In order to ensure that future scan results are accurate, the old scan data has been refreshed.
ja_JP: 新規スキャン完了: プラグインは、「無視するファイルの種類」または「無視するファイル」フィールドに変更を加えたことを検出しました。
                        将来のスキャン結果が正確であることを保証するため、古いスキャンデータを更新しました。

en: NOTE: Some of these strings might be used for plugins or themes and hence this might break some functionality.
ja_JP: 注意: これらの文字列の中にはプラグインやテーマに使用されるものがあるため、一部の機能に支障をきたす可能性があります。

en: NOTE: Some strings for this setting might break some functionality.
ja_JP: 注: この設定の文字列の中には、一部の機能に支障をきたすものがあります。

en: NOTE: The .htaccess file was not modified because you have disabled the "Enable IP or User Agent Blacklisting" check box.
ja_JP: 注: 「IP またはユーザーエージェントのブラックリスト化を有効化する」チェックボックスを無効化したため、.htaccess ファイルは変更されませんでした。

en: NOTE: This feature can only used if your site is hosted in an apache or similar web server.
ja_JP: 注: この機能は、サイトが Apache または類似の Web サーバーでホストされている場合にのみ使用できます。

en: NOTE: This feature does NOT use the .htaccess file to permanently block the IP addresses so it should be compatible with all web servers running WordPress.
ja_JP: 注: この機能は .htaccess ファイルを使用して IP アドレスを恒久的にブロックしないため、WordPress を実行しているすべてのウェブサーバーと互換性があります。

en: NOTE: You should only enable this feature if you are not currently using the XML-RPC functionality on your WordPress installation.
ja_JP: 注: この機能は、現在の WordPress インストールで XML-RPC 機能を使用していない場合にのみ有効にしてください。

en: Name
ja_JP: 名前

en: New Admin Username
ja_JP: 新規管理ユーザー名

en: New password
ja_JP: 新規パスワード

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Action Required
ja_JP: アクション不要

en: No Contract (Cancel Anytime)
ja_JP: 契約期間なし (いつでもキャンセル可)

en: No action required!
ja_JP: 操作は必要ありません。

en: No action required.
ja_JP: 操作は必要ありません。

en: No approved comments
ja_JP: 承認済みのコメントはありません

en: No comments
ja_JP: コメントはありません

en: No data found!
ja_JP: データはありません。

en: No items found.
ja_JP: 項目は見つかりませんでした。

en: No pending comments
ja_JP: 承認待ちのコメントはありません

en: No system logs were found!
ja_JP: システムログが見つかりませんでした。

en: Nonce check failed for DB prefix change operation!
ja_JP: データベース接頭辞変更操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for block IP operation of registered user!
ja_JP: 登録ユーザーのブロック IP 操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for delete all 404 event logs operation!
ja_JP: すべての404イベントログを削除する操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for delete all failed login records operation!
ja_JP: 失敗したすべてのログインレコードの削除操作の nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for delete failed login record operation!
ja_JP: ログインレコードの削除操作の nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for delete lockdown record operation!
ja_JP: ロックダウンレコードの削除操作の nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for delete registered user account operation!
ja_JP: 登録済みユーザーのアカウントを削除する操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for delete selected 404 event logs operation!
ja_JP: 選択した404イベントログを削除する操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for delete selected account activity logs operation!
ja_JP: 選択したアカウントアクティビティログを削除する操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for delete selected blocked IP operation!
ja_JP: 選択されたブロック済み IP 操作を削除するための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for export 404 event logs to CSV!
ja_JP: 404イベントログを CSV にエクスポートするための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for export account activity logs to CSV!
ja_JP: アカウントアクティビティログを CSV にエクスポートするための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for export failed login records to CSV!
ja_JP: 失敗したログインレコードを CSV にエクスポートするための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for force user logout operation!
ja_JP: 強制ログアウト操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for list SPAM comment IPs!
ja_JP: スパムコメント IP 一覧表示のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for manual DB backup operation!
ja_JP: 手動 DB バックアップ操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for manual file change detection scan operation!
ja_JP: 手動ファイル変更検出スキャン操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for save advanced settings!
ja_JP: 詳細設定保存のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for save blacklist settings!
ja_JP: ブラックリスト保存のための nonce チェックに失敗しました

en: Nonce check failed for save lockdown whitelist settings!
ja_JP: ロックダウンホワイトリスト設定保存のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for save whitelist settings!
ja_JP: ホワイトリスト設定の保存の Nonce チェックが失敗しました。

en: Nonce check failed for unblock IP operation!
ja_JP: IP ブロック解除のための nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for unlock IP operation!
ja_JP: IP のロック解除操作での nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed for users logged in list!
ja_JP: ログイン済みユーザーに対する nonce チェックに失敗しました。

en: Nonce check failed on admin username change operation!
ja_JP: 管理者ユーザー名変更操作のための nonce チェックに失敗しました。

en: Not available.
ja_JP: 利用できません。

en: Note: the debug log files are located in the "plugins/all-in-one-wp-security-and-firewall/logs" directory.
ja_JP: 注: デバッグログファイルは plugins/all-in-one-wp-security-and-firewall/logs" ディレクトリにあります。

en: Notify By Email
ja_JP: メールで通知

en: Number of Backup Files To Keep
ja_JP: 保持するバックアップファイルの数

en: Number of SPAM Comments From This IP
ja_JP: この IP アドレスからのスパムコメント数

en: Number of temporarily locked out IP addresses:
ja_JP: 一時的にロックアウトする IP アドレスの数:

en: Number of users currently logged in site-wide (including you) is:
ja_JP: 現在サイト全体でログインしているユーザー数 (あなたを含む):

en: Number of users currently logged into your site (including you) is:
ja_JP: 現在サイトにログインしているユーザー数 (あなたを含む):

en: Off
ja_JP: オフ

en: Often when malware code has been inserted into your site you will normally not notice anything out of the ordinary based on appearances, but it can have a dramatic effect on your site's search ranking.
ja_JP: 多くの場合、マルウェアコードがサイトに挿入されていても、見た目で変化に気付くことはできません。しかしサイトの検索ランキングに劇的な影響を与える可能性があります。

en: On
ja_JP: オン

en: One of the ways hackers try to compromise sites is via a
ja_JP: ハッカーがサイトに不正アクセスを試みる方法のひとつは、

en: One way to add a layer of protection for your DB is to change the default WordPress table prefix from "wp_" to something else which will be difficult for hackers to guess.
ja_JP: DB を保護するレイヤーを追加する方法の1つは、WordPress のデフォルトテーブル接頭辞を、”wp_” からハッカーが推測しにくい他のものに変更することです。

en: Only the "superadmin" can block IP addresses from the main site.
ja_JP: "superadmin" だけがメインサイトの IP アドレスをブロックすることができます。

en: Operation failed! Unable to modify or make a backup of wp-config.php file!
ja_JP: 操作に失敗しました。wp-config.php ファイルを変更またはバックアップできません。

en: Or you can enter an IPv6 address (NOTE: ranges/wildcards are currently not supported for ipv6)
ja_JP: IPv6 アドレスを入力することもできます (注: 範囲/ワイルドカードは現在 ipv6 ではサポートされていません)

en: PHP Display Errors
ja_JP: PHP 表示エラー

en: PHP File Editing
ja_JP: PHP ファイル編集

en: PHP Info
ja_JP: PHP 情報

en: PHP Max Script Execution Time
ja_JP: PHP 最大スクリプト実行時間

en: PHP Max Upload Size
ja_JP: PHP 最大アップロードサイズ

en: PHP Memory Usage
ja_JP: PHP メモリ使用量

en: PHP Version
ja_JP: PHP バージョン

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Reset
ja_JP: パスワードのリセット

en: Password Strength
ja_JP: パスワード強度

en: Password Strength Tool
ja_JP: パスワード強度ツール

en: Password Tool
ja_JP: パスワードツール

en: Perform Cookie Test
ja_JP: Cookie テストを実行

en: Perform Scan Now
ja_JP: 今すぐスキャンを実行する

en: Permanent Block List
ja_JP: 永久ブロックリスト

en: Permanently Blocked IP Addresses
ja_JP: 永久ブロックされた IP アドレス

en: Place custom rules at the top
ja_JP: トップにカスタムルールを配置

en: Please change the prefix manually for the above tables to: %s
ja_JP: 上記のテーブルの接頭辞を手動で以下に変更してください: %s

en: Please choose a .htaccess to restore from.
ja_JP: 復元元の .htaccess を選択してください。

en: Please choose a file to import your settings from.
ja_JP: 設定をインポートするファイルを選んでください。

en: Please choose a wp-config.php file to restore from.
ja_JP: 復元元の wp-config.php ファイルを選択してください。

en: Please click the button below to view the latest system logs
ja_JP: 最新のシステムログを見るには下のボタンをクリックしてください。

en: Please enter a valid email address
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a value for the DB prefix.
ja_JP: テーブル接頭辞を入力してください。

en: Please enter a value for your login page slug.
ja_JP: ログインページスラッグを入力してください。

en: Please enter a value for your username.
ja_JP: ユーザー名の値を入力してください。

en: Please enter an answer in digits:
ja_JP: 数字で答えを入力してください:

en: Please enter your email address and you will receive an email with instructions on how to unlock yourself.
ja_JP: メールアドレスを入力してください。自分でロックを解除する方法が記載されたメールが届きます。

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください。新しいパスワードを作成するためのリンクをメールでお送りします。

en: Please log back in to continue.
ja_JP: 続けるには再度ログインしてください。

en: Please note that the log files are reset on every plugin update.
ja_JP: ログファイルはプラグイン更新の際にリセットされることに注意してください。

en: Please select some records using the checkboxes
ja_JP: チェックボックスでレコードを選択してください

en: Plugin URL
ja_JP: プラグイン URL

en: Plugin Version
ja_JP: プラグインバージョン

en: Poor password selection is one of the most common weak points of many sites and is usually the first thing a hacker will try to exploit when attempting to break into your site.
ja_JP: 弱いパスワードが選ばれることは、多くのサイトの最も一般的な弱点のひとつであり、通常ハッカーがサイトに侵入しようとするときに最初につけこもうとします。

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
ja_JP: ホスティングサービス上で mail() 関数が無効になっている可能性があります。

en: Post to Twitter
ja_JP: Twitter へ投稿

en: Prevent Access to Default WP Files
ja_JP: デフォルトの WP ファイルへのアクセスを防止

en: Prevent Access to WP Default Install Files
ja_JP: WP デフォルトのインストールファイルへのアクセスを防止

en: Prevent Hotlinking
ja_JP: 直リンクの防止

en: Prevent Hotlinks
ja_JP: 直リンク防止

en: Prevent Image Hotlinking
ja_JP: 画像の直リンクを防止する

en: Prevent Users Enumeration
ja_JP: ユーザー番号無効化

en: Prevent Your Site From Being Displayed In a Frame
ja_JP: サイトがフレームで表示されないようにする

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Proxy Comment Posting
ja_JP: プロキシ経由のコメント投稿

en: Re-direct URL
ja_JP: 転送先 URL

en: Reason
ja_JP: 理由

en: Recommended Action
ja_JP: 推奨操作

en: Recommended Permissions
ja_JP: 推奨パーミッション

en: Recovery Mode &#8212; %s
ja_JP: リカバリーモード &#8212; %s

en: Recovery Mode Initialized. Please log in to continue.
ja_JP: リカバリーモードを初期化しました。ログインして継続してください。

en: Referer
ja_JP: リファラー

en: Refresh Data
ja_JP: データを更新

en: Refresh Logged In User Data
ja_JP: ログインユーザーのデータ更新

en: Register
ja_JP: 登録

en: Register Date
ja_JP: 登録日

en: Register For This Site
ja_JP: このブログに登録

en: Registration Approval
ja_JP: 登録承認

en: Registration Captcha
ja_JP: Captcha 登録

en: Registration Form
ja_JP: 登録フォーム

en: Registration Form Honeypot Settings
ja_JP: ユーザー登録ハニーポット設定

en: Registration Honeypot
ja_JP: ユーザー登録ハニーポット

en: Registration Page Captcha Settings
ja_JP: 登録ページ Captcha 設定

en: Registration complete. Please check your email.
ja_JP: 登録が完了しました。メールを確認してください。

en: Registration confirmation will be emailed to you.
ja_JP: 登録確認のメールが送信されます。

en: Release Date
ja_JP: リリース日

en: Remember Me
ja_JP: ログイン状態を保存する

en: Remove WP Generator Meta Info
ja_JP: WP Generator メタ情報の削除

en: Remove WP Generator Meta Tag
ja_JP: WP Generator メタタグを消去

en: Rename Login Page
ja_JP: ログインページの名称を変更

en: Rename Login Page Settings
ja_JP: ログインページの名称変更設定

en: Request Unlock
ja_JP: ロック解除をリクエスト

en: Reset Password
ja_JP: パスワードをリセット

en: Restore .htaccess File
ja_JP: .htaccess ファイルの復元

en: Restore from a backed up .htaccess file
ja_JP: バックアップの.htaccessファイルから復元する

en: Restore from a backed up wp-config file
ja_JP: バックアップした wp-config.php ファイルから復元

en: Restore wp-config File
ja_JP: wp-config ファイルの復元

en: SPAM Prevention
ja_JP: スパム防止

en: SPAMMER IP Address Results
ja_JP: スパマーの IP アドレス結果

en: Save 5G/6G Firewall Settings
ja_JP: 5G/6G ファイアウォール設定を保存

en: Save Additional Firewall Settings
ja_JP: 追加ファイアウォール設定を保存

en: Save Basic Firewall Settings
ja_JP: 基本ファイアウォール設定を保存

en: Save Copy Protection Settings
ja_JP: コピー防止設定を保存

en: Save Custom Rules
ja_JP: カスタムルールを保存する

en: Save Debug Settings
ja_JP: デバッグ設定を保存する

en: Save Feature Settings
ja_JP: 機能設定を保存

en: Save Internet Bot Settings
ja_JP: オンラインボットの設定を保存する

en: Save Setting
ja_JP: 設定を保存

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Save Site Lockout Settings
ja_JP: サイトのロックアウト設定を保存する

en: Save the current .htaccess file
ja_JP: 現在の .htaccess ファイルを保存する

en: Save the current wp-config.php file
ja_JP: 現在の wp-config.php ファイルを保存する

en: Scan Complete - There were no file changes detected!
ja_JP: スキャンが完了しました - ファイルの変更は検出されませんでした。

en: Scan Time Interval
ja_JP: スキャン時間の間隔

en: Scanner
ja_JP: スキャナー

en: Scanning For Malware
ja_JP: マルウェアをスキャン

en: Search
ja_JP: 検索

en: Seconds
ja_JP: 秒

en: Secret Key
ja_JP: シークレットキー

en: Secret Word
ja_JP: 秘密の言葉

en: Security Points Breakdown
ja_JP: セキュリティポイントの内訳

en: Security Strength Meter
ja_JP: セキュリティ強度メーター

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select Your Import Settings File
ja_JP: インポートする設定ファイルを選択してください。

en: Select Your htaccess File
ja_JP: htaccess ファイルを選択してください。

en: Select Your wp-config File
ja_JP: wp-config ファイルを選択してください。

en: Select bulk action
ja_JP: 一括操作を選択

en: Select one of the log files to view the contents
ja_JP: ログファイルの1つを選択して内容を表示します

en: Send Backup File Via Email
ja_JP: バックアップファイルをメールで送信する

en: Send Email When Change Detected
ja_JP: 変更を検知したらメールする

en: Send Unlock Request
ja_JP: ロック解除リクエストを送信

en: Server Name
ja_JP: サーバー名

en: Service Temporarily Unavailable
ja_JP: サービスは一時的にご利用いただけません

en: Session Save Path
ja_JP: セッション保存パス

en: Set Recommended Permissions
ja_JP: 推奨パーミッションを設定

en: Set the length of time for which a blocked IP address will be prevented from visiting your site
ja_JP: ブロックされた IP アドレスによるアクセスを防ぐ時間の長さを設定

en: Set the length of time for which a particular IP address will be prevented from logging in
ja_JP: 特定の IP アドレスがログインできなくする時間を設定

en: Set the value for how often you would like a scan to occur
ja_JP: スキャンを実行する頻度の値を設定

en: Set the value for how often you would like an automated backup to occur
ja_JP: 自動バックアップを実行する頻度の値を設定

en: Set the value for the maximum login retries before IP address is locked out
ja_JP: IP アドレスがロックアウトされるまでのログインリトライの最大値を設定する。

en: Setting an expiry period for your WP administration session is a simple way to protect against unauthorized access to your site from your computer.
ja_JP: WP 管理セッションの有効期限を設定することは、コンピューターからサイトへの不正アクセスから保護する簡単な方法です。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings have not been saved - your secret word must consist only of alphanumeric characters, ie, letters and/or numbers only!
ja_JP: 設定は保存されていません。秘密の単語は英数字のみ、つまり文字や数字のみで構成されている必要があります。

en: Settings successfully updated.
ja_JP: 設定が正常に更新されました。

en: Settings were successfully saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Show more details
ja_JP: 詳細を追加表示

en: Showing latest entries of error_log file: %s
ja_JP: error_log ファイルの最新項目を表示中: %s

en: Since robots usually fill in every input field from a login form, they will also submit a value for the special hidden honeypot field.
ja_JP: ロボットは通常ログインフォームのどのインプットフィールドにも入力するので、特別に隠されたハニーポットに対しても値を送信するでしょう。

en: Since robots usually fill in every input field from a registration form, they will also submit a value for the special hidden honeypot field.
ja_JP: 通常、ロボットはユーザー登録フォームのすべての入力フィールドに入力しようとするので、ハニーポットのフィールドにも入力して送信します。

en: Site Info
ja_JP: サイト情報

en: Site Key
ja_JP: サイトキー

en: Site Lockout Notification
ja_JP: サイトロックアウト通知

en: Site Name: %s
ja_JP: サイト名: %s

en: Site lockout feature settings saved!
ja_JP: サイトロックアウト機能の設定を保存しました。

en: Site response time monitoring
ja_JP: サイト反応時間モニタリング

en: Site uptime monitoring
ja_JP: サイト連続稼働時間監視

en: Someone has requested a password reset for the following account:
ja_JP: どなたかが次のアカウントのパスワードリセットをリクエストしました:

en: Sometimes your hosting platform will produce error or warning logs in a file called "error_log".
ja_JP: 時折、ホスティングプラットフォームは "error_log" と呼ばれるファイルにエラーや警告のログを生成する場合があります。

en: Spammer IP
ja_JP: スパマーの IP アドレス

en: Spammer IPs Added To Permanent Block List Today:
ja_JP: 今日永久ブロックリストに追加されたスパマーの IP :

en: Specify a URL to redirect a hacker to when they try to access your WordPress login page.
ja_JP: ハッカーがWordPress のログインページにアクセスしようとするときに、転送するための URL を指定してください。

en: Specify the minimum number of SPAM comments for an IP address before it is permanently blocked.
ja_JP: スパムコメント送信元の IP アドレスをブロックする最小のコメント回数を指定してください。

en: Spread the Word
ja_JP: 評判を広める

en: Start typing a password.
ja_JP: パスワードを入力してください。

en: Starting DB prefix change operations.....
ja_JP: DB 接頭辞変更操作を開始中…

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Strength indicator
ja_JP: 強度表示器

en: Such behaviour can mean that a hacker might be trying to find a particular page or URL for sinister reasons.
ja_JP: このような動作は、ハッカーが悪意のある理由で特定のページや URL を見つけようとしている可能性があることを意味します。

en: System Info
ja_JP: システム情報

en: System Logs
ja_JP: システムログ

en: Table Prefix
ja_JP: テーブル接頭辞

en: Take note of the IP addresses you want blocked and ask the superadmin to add these to the blacklist using the "Blacklist Manager" on the main site.
ja_JP: ブロックしたい IP アドレスのメモをとって、メインサイトの "ブラックリストマネージャー" を使ってブラックリストに追加するように superadmin に依頼してください。

en: Thank you for using our WordPress security plugin. There are a lot of security features in this plugin.
ja_JP: WordPress セキュリティプラグインをご利用いただきありがとうございます。このプラグインには多くのセキュリティ機能があります。

en: The "File Change Detection Feature" will notify you of any file change which occurs on your system, including the addition and deletion of files by performing a regular automated or manual scan of your system's files.
ja_JP: 「ファイル変更検出機能」は、システムのファイルを定期的に自動または手動でスキャンすることで、ファイルの追加や削除など、システム上で発生したファイルの変更を通知します。

en: The "wp-config.php" file was not able to be modified. Please modify this file manually using your favourite editor and search 
                        for variable "$table_prefix" and assign the following value to that variable: %s
ja_JP: wp-config.php ファイルを修正できませんでした。このファイルをお気に入りのエディターを使って手動で修正し、
                        変数 $table_prefix” に以下の値を代入してください: %s

en: The %s feature is currently active.
ja_JP:  %s 機能は現在有効です。

en: The %s table records which had references to the old DB prefix were updated successfully!
ja_JP: 古い DB 接頭辞への参照があった %s テーブルのレコードを更新しました。

en: The .htaccess file was successfully modified to include the selected IP addresses.
ja_JP: .htaccess ファイルは、選択した IP アドレスを含むように変更されました。

en: The 6G Blacklist is a simple, flexible blacklist that helps reduce the number of malicious URL requests that hit your website.
ja_JP: 6G ブラックリストはシンプルで柔軟性の高いブラックリストで、サイトをヒットする悪質な URL リクエストの数を減らすのに役立ちます。

en: The 6G Blacklist is updated and improved version of 5G Blacklist. If you have 5G Blacklist active, you might consider activating 6G Blacklist instead.
ja_JP: 6G ブラックリストは、5G ブラックリストを更新・改良したものです。5G ブラックリストを有効化している場合は、代わりに 6G ブラックリストを有効化することを検討してください。

en: The All In One WP Security Blacklist feature gives you the option of banning certain host IP addresses or ranges and also user agents.
ja_JP: All In One WP Security ブラックリスト機能は、特定のホスト IP アドレスまたは範囲、およびユーザーエージェントをアクセス拒否するオプションを提供します。

en: The All In One WP Security Whitelist feature gives you the option of only allowing certain IP addresses or ranges to have access to your WordPress login page.
ja_JP: All In One WP Security ホワイトリスト機能では、特定の IPアドレスまたは範囲にのみ、WordPress のログインページにアクセスを許可するオプションがあります。

en: The DB is also a target for hackers via methods such as SQL injections and malicious and automated code which targets certain tables.
ja_JP: クラッカーは SQL インジェクションや悪意の自動実行コードでデータベースの特定のテーブルを攻撃します。

en: The IP Retrieval Settings allow you to specify which $_SERVER global variable you want this plugin to use to retrieve the visitor IP address.
ja_JP: IP 取得設定は、このプラグインが訪問者の IP アドレスを取得するために使用する $_SERVER グローバル変数を指定できます。

en: The Internet bot settings were successfully saved
ja_JP: ボットの設定が保存されました。

en: The URL specified here can be any site's URL and does not have to be your own. For example you can be as creative as you like and send hackers to the CIA or NSA home page.
ja_JP: ここで指定する URL は、任意のサイトの URL を指定することができ、自分のものである必要はありません。例えば、CIA や NSA のホームページにハッカーを送り込んだり、好きなだけクリエイティブにすることができます。

en: The Wordpress Dashboard by default allows administrators to edit PHP files, such as plugin and theme files.
ja_JP: デフォルトの WordPress ダッシュボードでは、管理者がプラグインやテーマファイルなどの PHP ファイルを編集することができます。

en: The above firewall features will be applied via your .htaccess file and should not affect your site's overall functionality.
ja_JP: 上記のファイアウォール機能は .htaccess ファイルを通じて適用され、サイト全体の機能に影響を与えることはありません。

en: The above meta information shows which version of WordPress your site is currently running and thus can help hackers or crawlers scan your site to see if you have an older version of WordPress or one with a known exploit.
ja_JP: 上記のメタ情報は、あなたのサイトが現在どのバージョンの WordPress を実行しているかを示しているので、ハッカーやクローラーがあなたのサイトをスキャンして、古いバージョンの WordPress や既知のエクスプロイトを持っている WordPress があるかどうかを確認するのに役立ちます。

en: The added advantage of applying the 6G firewall to your site is that it has been tested and confirmed by the people at PerishablePress.com to be an optimal and least disruptive set of .htaccess security rules for general WP sites running on an Apache server or similar.
ja_JP: サイトに 6G ファイアウォールを適用することの追加の利点は、PerishablePress.com の人たちによってテストされ、Apache サーバなどで動作する一般的な WP サイトのための .htaccess セキュリティルールの最適かつ最も邪魔ではないセットであることが確認されていることです。

en: The advanced firewall rules are applied via the insertion of special code to your currently active .htaccess file.
ja_JP: 高度なファイアウォールルールは、現在有効な .htaccess ファイルに特別なコードを挿入することで適用されます。

en: The bulk action failed
ja_JP: 一括操作に失敗

en: The bulk action was successful
ja_JP: 一括操作に成功しました

en: The contents of your settings file appear invalid. Please check the contents of the file you are trying to import settings from.
ja_JP: 設定ファイルの内容が無効です。設定をインポートしようとしているファイルの内容を確認してください。

en: The cookie test failed on this server. So this feature cannot be used on this site.
ja_JP: このサーバーで cookie テストは失敗しました。この機能は、このサイトでは使うことができません。

en: The cookie test was successful. You can now enable this feature.
ja_JP: cookie テストは成功しました。この機能を有効にすることができます。

en: The core default behaviour for WordPress Multi Site regarding user registration is that all users are registered via the main site.
ja_JP: ユーザー登録についてのWordPress マルチサイトのコアなデフォルトの動作は、すべてのユーザーがメインサイト経由で登録されていることです。

en: The database update operation of the user account failed!
ja_JP: ユーザーアカウントのデータベース更新操作に失敗しました。

en: The deletion of the import file failed. Please delete this file manually via the media menu for security purposes because it contains security settings details.
ja_JP: インポートファイルの削除に失敗しました。セキュリティ設定の詳細が含まれているため、このファイルはメディアメニューから手動で削除してください。

en: The deletion of the import file failed. Please delete this file manually via the media menu for security purposes.
ja_JP: インポートファイルの削除に失敗しました。セキュリティ上の理由から、メディアメニューからこのファイルを手動で削除してください。

en: The email could not be sent.
ja_JP: メールを送信できませんでした。

en: The feature will still allow XMLRPC functionality on your site but will disable the pingback methods.
ja_JP: この機能はピンバックを無効化しますが、XMLRPC はそのまま残します。

en: The features in this tab allow you to activate some basic firewall security protection rules for your site.
ja_JP: このタブの機能を使用すると、サイトの基本的なファイアウォールセキュリティ保護ルールを有効化できます。

en: The file you uploaded was also deleted for security purposes because it contains security settings details.
ja_JP: アップロードしたファイルには、セキュリティ設定の詳細が含まれているため、セキュリティ上の目的で削除されました。

en: The firewall functionality is achieved via the insertion of special code into your currently active .htaccess file.
ja_JP: ファイアウォール機能は、現在使用中の .htaccess ファイルに特別なコードを挿入することで実現されます。

en: The following accounts failed to update successfully:
ja_JP: 以下のアカウントは更新できませんでした。

en: The following address was removed because it is not a valid email address:
ja_JP: 次のアドレスは有効なメールアドレスではないため、削除されました:

en: The following files were added to your host
ja_JP: ホストに以下のファイルを追加しました

en: The following files were added to your host.
ja_JP: 以下のファイルがホストに追加されました。

en: The following files were changed on your host
ja_JP: ホスト上で次のファイルが変更されました

en: The following files were changed on your host.
ja_JP: ホスト上で次のファイルが変更されました。

en: The following files were removed from your host
ja_JP: ホストから以下のファイルを削除しました

en: The following files were removed from your host.
ja_JP: 以下のファイルがホストから削除されました。

en: The information below can be handy if you need to do security investigations because it will show you the IP range, username and ID (if applicable) and the time/date of the failed login attempt.
ja_JP: 以下の情報は、IP範囲、ユーザー名とID（該当する場合）、ログインを失敗した日時を表示し、セキュリティ調査を行う必要がある場合に便利です。

en: The information below can be handy if you need to do security investigations because it will show you the last 100 recent login events by username, IP address and time/date.
ja_JP: 以下の情報は、ユーザー名、 IP アドレス、時間/日付別に過去50回のログインイベントが表示されるため、セキュリティ調査が必要な場合に便利です。

en: The longer and more complex your password is the harder it is for hackers to "crack" because more complex passwords require much greater computing power and time.
ja_JP: 長くて複雑なパスワードは、大きなマシンパワーと時間を必要とし、ハッカーが "クラック" することが難しくなります。

en: The options table records which had references to the old DB prefix were updated successfully!
ja_JP: 古い DB 接頭辞への参照があった options テーブルのレコードを更新しました。

en: The passwords do not match.
ja_JP: パスワードが一致しません。

en: The permissions for %s were succesfully changed to %s
ja_JP: %sのパーミッションは%sに変更されました。

en: The plugin achieves this by making appropriate modifications to your .htaccess file.
ja_JP: このプラグインでは、.htaccess ファイルを適切に修正することによってそれを可能にします。

en: The plugin achieves this by writing the appropriate directives to your .htaccess file.
ja_JP: このプラグインは、適切なディレクティブを .htaccessファイルに書き込むことでこれを実現します。

en: The plugin has detected that it cannot write to the wp-config.php file. This feature can only be used if the plugin can successfully write to the wp-config.php file.
ja_JP: wp_config.php が書き込み不能に設定されていることが検出されました。この機能はプラグインが wp_config.php に書き込み可能でなければ使用できません。

en: The plugin has detected that this is your first file change detection scan. The file details from this scan will be used to detect file changes for future scans.
ja_JP: プラグインは、これが最初のファイル変更検出スキャンであることを検出しました。このスキャンのファイルの詳細は、将来のスキャンのためにファイルの変更を検出するために使用されます。

en: The plugin has detected that you are using a Multi-Site WordPress installation.
ja_JP: プラグインが、マルチサイト WordPress インストールを使用していることを検出しました。

en: The plugin was unable to write to the .htaccess file. Please edit file manually.
ja_JP: .htaccessファイルに書き込むことができません。手動でファイルを編集してください。

en: The selected IP address is now temporarily blocked!
ja_JP: 選択した IP アドレスは一時的にブロックされるようになりました。

en: The selected IP addresses are now permanently blocked!
ja_JP: 選択された IP アドレスは永久にブロックされています。

en: The selected IP addresses are now temporarily blocked!
ja_JP: 選択した IP アドレスは一時的にブロックされるようになりました。

en: The selected IP addresses have been added to the blacklist and will be permanently blocked!
ja_JP: 選択した IP アドレスはブラックリストに追加されました。永久にブロックされます。

en: The selected IP addresses were saved in the blacklist configuration settings.
ja_JP: 選択した IP アドレスはブラックリストに設定されました。

en: The selected IP addresses were successfully added to the permanent block list!
ja_JP: 選択された IP を永久ブロックリストに追加しました。

en: The selected IP entries were unlocked successfully!
ja_JP: 選択した IP のロックを解除しました。

en: The selected IP entry was unlocked successfully!
ja_JP: 選択した IP のロックを解除しました。

en: The selected IP was successfully added to the permanent block list!
ja_JP: 選択された IP を永久ブロックリストに追加しました。

en: The selected account was approved successfully!
ja_JP: 選択したアカウントを承認しました。

en: The selected account was deleted successfully!
ja_JP: 選択したアカウントを削除しました。

en: The selected accounts were approved successfully!
ja_JP: 選択したアカウントを承認しました。

en: The selected accounts were deleted successfully!
ja_JP: 選択したアカウントを削除しました。

en: The selected entry is not a valid IP address!
ja_JP: 選択された IP アドレスは有効な IP アドレスではありません。

en: The selected entry was deleted successfully!
ja_JP: 選択した項目を削除しました。

en: The selected record(s) deleted successfully!
ja_JP: 選択したレコードは正常に削除されました。

en: The selected user was logged out successfully!
ja_JP: 選択したユーザーは正常にログアウトされました。

en: The usermeta table records which had references to the old DB prefix were updated successfully!
ja_JP: 古い DB 接頭辞への参照があった usermeta テーブルのレコードを更新しました。

en: The value for the maximum file upload size used in the .htaccess file. (Defaults to 10MB if left blank)
ja_JP: .htaccess ファイルで使用する最大ファイルアップロードサイズの値。(空欄の場合のデフォルトは10MB)

en: The way honeypots work is that a hidden field is placed somewhere inside a form which only robots will submit. If that field contains a value when the form is submitted then a robot has most likely submitted the form and it is consequently dealt with.
ja_JP: ハニーポットの仕組みは、隠れたフィールドがフォームに設置され、ロボットだけが送信するといことです。フォームが送信されたときに、そのフィールドが値を持っていれば、ロボットがフォームを送信した可能性が最も高く、その結果、処理されます。

en: The word Malware stands for Malicious Software. It can consist of things like trojan horses, adware, worms, spyware and any other undesirable code which a hacker will try to inject into your website.
ja_JP: マルウェアという言葉は、悪意のあるソフトウェアの略です。トロイの木馬、アドウェア、ワーム、スパイウェア、ハッカーがあなたのサイトに注入しようとするその他の望ましくないコードのようなもので構成されています。

en: There are also other ways wordpress reveals version info such as during style and script loading. An example of this is:
ja_JP: スタイルやスクリプトの読み込みなど、WordPress がバージョン情報を表示するケースは他にもあります。例としては、以下のようなものがあります。

en: There are no IP addresses currently locked out.
ja_JP: 現在、ロックアウトされた IP アドレスはありません。

en: There are no other site-wide users currently logged in.
ja_JP: 現在、サイト全体でログインしているユーザーはいません。

en: There are no other users currently logged in.
ja_JP: 現在ログインしているユーザーはいません。

en: There have been no file changes since the last scan.
ja_JP: 前回のスキャン以降、ファイルの変更はありません。

en: There was an error during the file change detection scan. Please check the aiowps logs.
ja_JP: ファイル変更検出スキャン中にエラーが発生しました。aiowps のログを確認してください。

en: Therefore the 6G firewall rules should not have any impact on your site's general functionality but if you wish you can take a %s of your .htaccess file before proceeding.
ja_JP: したがって、6G ファイアウォールのルールがサイトの一般的な機能性に影響を与えることはほぼありませんが、もしご希望であれば、先に進む前に .htaccess ファイルの %s を取ることができます。

en: Therefore to further tighten your site's security you are advised to change your <strong>nickname</strong> and <strong>Display name</strong> to be different from your <strong>Username</strong>.
ja_JP: そのため、サイトのセキュリティをさらに強化するためには、<strong>ニックネーム</strong>と<strong>表示名</strong>を<strong>ユーザー名</strong>とは異なるものに変更することをおすすめします。

en: Therefore, adding a captcha form on the registration page is another effective yet simple SPAM registration prevention technique.
ja_JP: ゆえに、登録ページに captcha フォームを追加することは、効果的で簡単なスパム登録防止技術の1つです。

en: Therefore, if the plugin detects that this field has a value when the login form is submitted, then the robot which is attempting to login to your site will be redirected to its localhost address - http://127.0.0.1.
ja_JP: したがって、登録フォームが送信されたときにこのフィールドに値があることをプラグインが検出した場合、サイトに登録しようとしているロボットは、そのローカルホストアドレス (http://127.0.0.1) にリダイレクトされます。

en: Therefore, if the plugin detects that this field has a value when the registration form is submitted, then the robot which is attempting to register on your site will be redirected to its localhost address - http://127.0.0.1.
ja_JP: したがって、登録フォームが送信されたときにこのフィールドが値を持っていることをプラグインが検出した場合、サイトに登録しようとしているロボットは、そのローカルホストアドレス (http://127.0.0.1)  にリダイレクトされます。

en: Therefore, if you would like to add a captcha form to the registration page for a Multi Site, please go to "Registration Captcha" settings on the main site.
ja_JP: したがって、マルチサイトの登録ページに captcha フォームを追加する場合は、メインサイトの " Captcha 登録" 設定に移動してください。

en: These features are NOT functionally related. Having both of them enabled on your site means you are creating 2 layers of security.
ja_JP: これらの機能は機能的に関連していません。サイトでこれらの両方を有効にすると、2つのセキュリティ層が作成されます。

en: Thie field allows you to choose the number of backup files you would like to keep in the backup directory
ja_JP: このフィールドでは、バックアップディレクトリに保持するバックアップファイルの数を選択できます

en: This addon allows you to automatically and permanently block IP addresses based on how many 404 errors they produce.
ja_JP: このアドオンは、IP アドレスごとに何回404エラーが発生したかによって自動的かつ永久的に IP アドレスをブロックすることができます。

en: This addon allows you to automatically block IP addresses based on their country of origin.
ja_JP: このアドオンを有効化すると、国に基づいて IP アドレス を自動的にブロックします。

en: This can be handy if you wanted to save time by applying the settings from one site to another site.
ja_JP: これは、あるサイトの設定を別のサイトに適用して時間を節約したい場合に便利です。

en: This feature allows you to activate more advanced firewall settings to your site.
ja_JP: この機能を使用すると、サイトに対してより高度なファイアウォール設定を有効化できます。

en: This feature allows you to add a captcha form on the WordPress registration page.
ja_JP: この機能を使用すると、WordPress 登録ページに CAPTCHA フォームを追加できます。

en: This feature allows you to add a captcha form on various WordPress login pages and forms.
ja_JP: この機能を使用すると、さまざまな WordPress ログインページやフォームに CAPTCHA フォームを追加できます。

en: This feature allows you to add a special hidden "honeypot" field on the WordPress login page. This will only be visible to robots and not humans.
ja_JP: この機能を使用すると、WordPress のログインページに非表示の「ハニーポット」フィールドを追加します。これはロボットにのみ表示され、人間には表示されません。

en: This feature allows you to add a special hidden "honeypot" field on the WordPress registration page. This will only be visible to robots and not humans.
ja_JP: この機能は、WordPress のユーザー登録ページに特別なフィールド「ハニーポット」を設置します。ハニーポットはロボットからは見えますが、人間の目からは見えません。

en: This feature allows you to automatically and permanently block IP addresses which have exceeded a certain number of comments labelled as SPAM.
ja_JP: この機能は、コメントが指定の回数スパムとマークされた送信元 IP アドレスを自動的に、かつ永久的にブロックします。

en: This feature allows you to backup and save your currently active .htaccess file should you need to re-use the the backed up file in the future.
ja_JP: この機能を使用すると、将来バックアップファイルを再利用する必要がある場合は、現在使用中の .htaccess ファイルをバックアップして保存することができます。

en: This feature allows you to backup and save your currently active wp-config.php file should you need to re-use the the backed up file in the future.
ja_JP: この機能を使用すると、将来バックアップするファイルを再利用する必要がある場合に、現在使用中の wp-config.php ファイルをバックアップして保存することができます。

en: This feature allows you to block WordPress REST API access for unauthorized requests.
ja_JP: この機能を使用すると、許可されていないリクエストに対する WordPress REST API へのアクセスをブロックできます。

en: This feature allows you to block bots which are impersonating as a Googlebot but actually aren't. (In other words they are fake Google bots)
ja_JP: この機能により、Google ボットになりすましていても実際には Google ボットではないボット(言い換えれば、偽の Google ボット) をブロックできます。

en: This feature allows you to change the login URL by setting your own slug and renaming the last portion of the login URL which contains the <strong>wp-login.php</strong> to any string that you like.
ja_JP: この機能は、<strong>wp-login.php</strong> を含むログイン URL の最後の部分のスラッグを任意の文字列に変更することで、独自のスラッグを設定してログイン URL を変更できます。

en: This feature allows you to disable the ability to select and copy text from your front end.
ja_JP: この機能を使用すると、フロントエンドからテキストを選択してコピーする機能を無効にすることができます。

en: This feature allows you to easily change the prefix to a value of your choice or to a random value set by this plugin.
ja_JP: この機能はデータベースの接頭辞を任意の文字列に変更することができます。または、プラグインにランダムな文字列を設定させることができます。

en: This feature allows you to monitor all 404 events which occur on your site, and it also gives you the option of blocking IP addresses for a configured length of time.
ja_JP: この機能を使用すると、サイトで発生するすべての 404 イベントを監視できます。また、設定した時間内に IP アドレスをブロックするオプションも提供されます。

en: This feature allows you to prevent access to files such as %s, %s and %s which are delivered with all WP installations.
ja_JP: この機能により、すべての WP インストールで配信されている %s、%s、%s などのファイルへのアクセスを防ぐことができます。

en: This feature allows you to prevent external users/bots from fetching the user info with urls like "/?author=1".
ja_JP: この機能は、外部のユーザーやボットが "/?author=1" のような URL からユーザー情報を取得することを防ぎます。

en: This feature allows you to prevent other sites from displaying any of your content via a frame or iframe.
ja_JP: この機能を使用すると、他のサイト上に frame または iframe を通じてこのサイトのコンテンツが表示されるのを防止できます。

en: This feature allows you to put your site into "maintenance mode" by locking down the front-end to all visitors except logged in users with super admin privileges.
ja_JP: この機能により、特権管理者権限を持つログインユーザー以外のすべての訪問者に対してフロントエンドをロックダウンすることで、サイトを「メンテナンスモード」にすることができます。

en: This feature allows you to specify a time period in minutes after which the admin session will expire and the user will be forced to log back in.
ja_JP: この機能は管理セッションの有効期限切れまでの時間を分単位で指定して、ユーザーを強制再ログインさせます。

en: This feature also allows you to exclude certain files or folders from the scan in cases where you know that they change often as part of their normal operation. (For example log files and certain caching plugin files may change often and hence you may choose to exclude such files from the file change detection scan)
ja_JP: この機能を使用すると、特定のファイルやフォルダが通常の操作の一部として頻繁に変更されることが分かっている場合にスキャンから除外することもできます (例えば、ログファイルや特定のキャッシングプラグインファイルは頻繁に変更される可能性があるため、そういったファイルをファイル変更検出スキャンから除外できます)。

en: This feature can be used to apply your own custom .htaccess rules and directives.
ja_JP: この機能を使用して、独自の .htaccess ルールとディレクティブを適用できます。

en: This feature can lock you out of admin if it doesn't work correctly on your site. You %s before activating this feature.
ja_JP: この機能は、サイトで正しく動作しない場合、管理者をロックアウトできます。この機能を有効化する前に %s してください。

en: This feature can lock you out of admin if it doesn't work correctly on your site. You <a href="https://www.tipsandtricks-hq.com/wordpress-security-and-firewall-plugin#advanced_features_note" target="_blank">
ja_JP: この機能は、サイトで正しく機能しない場合、管理画面からロックアウトされる可能性があります。  <a href="https://www.tipsandtricks-hq.com/wordpress-security-and-firewall-plugin#advanced_features_note" target="_blank">

en: This feature can only be configured by the "superadmin" on the main site.
ja_JP: この機能は、メインサイトの「ネットワーク管理者」のみ設定できます。

en: This feature has detected that %s is not active. It is highly recommended that you activate the Akismet plugin to make the most of this feature.
ja_JP: %s が有効になっていないことを検出しました。この機能を活用するには、Akismet プラグインを有効化することを強く推奨します。

en: This feature is not applicable for Windows server installations.
ja_JP: この機能は Windows サーバーにインストールする場合には適用されません。

en: This feature will add a captcha field in the WordPress comments form.
ja_JP: この機能はシンプルな math captcha フィールドを WordPress のコメントフォームに追加します。

en: This feature will add a simple math captcha field in the BBPress new topic form.
ja_JP: この機能は、bbPress の新規トピックフォームに単純な計算 CAPTCHA フィールドを追加します。

en: This feature will add a simple math captcha field in the BuddyPress registration form.
ja_JP: この機能は BuddyPress の登録フォームにシンプルな math captcha フィールドを追加します。

en: This feature will allow you to change your default "admin" user name to a more secure name of your choosing.
ja_JP: この機能を使うと、デフォルトの "admin" ユーザー名をより安全な名前に変更することができます。

en: This feature will allow you to remove the WP generator meta info and other version info from your site's pages.
ja_JP: この機能では、WordPress ジェネレータのメタ情報とその他のバージョン情報をサイトのページから削除します。

en: This feature will also remove the "X-Pingback" header if it is present.
ja_JP: この機能は、"X-Pingback" ヘッダーが存在する場合にはそれも削除します。

en: This feature will automatically set a newly registered account to "pending" until the administrator activates it. Therefore undesirable registrants will be unable to log in without your express approval.
ja_JP: この機能は、管理者が承認するまで、新しく登録されたアカウントを自動的に「保留中」に設定します。したがって、望ましくない登録者は、明示的な承認なしにログインすることはできません。

en: This feature will check and block comment requests which are not referred by your domain thus greatly reducing your overall blog SPAM and PHP requests done by the server to process these comments.
ja_JP: この機能は、お使いのドメインで参照されていないコメントリクエストをチェックしてブロックすることで、ブログ全体のスパムや PHP リクエストおよびサーバーによるこれらのコメント処理を大幅に削減します。

en: This feature will check if the User Agent information of a bot contains the string "Googlebot".
ja_JP: この機能は、ボットのユーザーエージェント情報に文字列 “Googlebot” が含まれているかどうかを確認します。

en: This feature will deny access to your WordPress login page for all people except those who have a special cookie in their browser.
ja_JP: この機能は、ブラウザに特別な cookie を保持していない人が、WordPress のログインページへアクセスすることを拒否します。

en: This feature will deny login access for all IP addresses which are not in your whitelist as configured in the settings below.
ja_JP: この機能は、以下で設定されているホワイトリストにないすべての IP アドレスからのログインアクセスを拒否します。

en: This feature will deny total site access for users which have IP addresses or user agents matching those which you have configured in the settings below.
ja_JP: この機能は、以下で設定したものと一致する IP アドレスまたはユーザーエージェントを持つユーザーのサイトアクセスをすべて拒否します。

en: This feature will disable all firewall rules which are currently active in this plugin and it will also delete these rules from your .htacess file. Use it if you think one of the firewall rules is causing an issue on your site.
ja_JP: この機能は、このプラグインで現在有効なファイアウォールのルールをすべて無効にし、.htacessファイルからもこれらのルールを削除します。ファイアウォールのルールの1つがサイトで問題を引き起こしていると思われる場合に、この機能を使用してください。

en: This feature will disable the ability for people to edit PHP files via the dashboard.
ja_JP: この機能により、ダッシュボードから PHP ファイルを編集する機能が無効になります。

en: This feature will greatly minimize the useless and unecessary traffic and load on your server resulting from SPAM comments by blocking all comment requests which do not originate from your domain.
ja_JP: この機能は、ドメインから発信されていないすべてのコメントリクエストをブロックすることにより、スパムコメントによる無駄なトラフィックとサーバーへの負荷を最小限に抑えます。

en: This feature will implement a firewall rule to block all comment attempts which do not originate from your domain.
ja_JP: この機能は、正常なドメインから始まっていないすべてのコメントする試みをブロックするファイアウォールのルールを実装します。

en: This feature will prevent people from directly hotlinking images from your site's pages by writing some directives in your .htaccess file.
ja_JP: この機能は、.htaccess ファイルにいくつかのディレクティブを書き込むことにより、サイトのページから他人が画像を直リンクするのを防ぎます。

en: This feature will prevent the listing of contents for all directories.
ja_JP: この機能により、すべてのディレクトリのコンテンツが一覧表示されなくなります。

en: This feature will scan the critical WP core folders and files and will highlight any permission settings which are insecure.
ja_JP: この機能は、重要な WP コアフォルダとファイルをスキャンし、安全ではないパーミッション設定を強調表示します。

en: This feature will write rules in your .htaccess file to prevent malicious string attacks on your site using XSS.
ja_JP: この機能は .htaccess ファイルにルールを記述し、XSS を利用したサイトへの悪意のある文字列攻撃を防ぎます。

en: This field allows you to list only those IP addresses which have been used to post X or more SPAM comments.
ja_JP: このフィールドでは、 X 個以上のスパムコメントを投稿するために使用された IP
     アドレスだけを一覧表示できます。

en: This field will default to: http://127.0.0.1 if you do not enter a value.
ja_JP: 値を入力しなければ、http://127.0.0.1 が初期値になります。

en: This hacking technique is usually used together with cross site scripting attacks (XSS).
ja_JP: このハッキング手法は通常、クロスサイトスクリプティング攻撃 (XSS) と一緒に使用されます。

en: This information can be handy for identifying the most persistent IP addresses or ranges used by spammers.
ja_JP: この情報は、スパム発信者が使用した最もしつこい IP アドレスまたは範囲を識別するのに便利です。

en: This is an advanced character string filter to prevent malicious string attacks on your site coming from Cross Site Scripting (XSS).
ja_JP: これは、クロスサイトスクリプティング (XSS) から来るサイトへの悪意のある文字列攻撃を防ぐための高度な文字列フィルターです。

en: This is because the bots and spiders from search engines such as Google have the capability to detect malware when they are indexing the pages on your site, and consequently they can blacklist your website which will in turn affect your search rankings.
ja_JP: これは、Google などの検索エンジンからのボットやスパイダーは、サイトのページをインデックスしている際にマルウェアを検出する能力を持っているため、結果的にあなたのサイトをブラックリストに登録して、検索順位に影響を与えることができるからです。

en: This is good security practice.
ja_JP: これは良いセキュリティ慣行です。

en: This is often the first tool an attacker will use if able to login, since it allows code execution.
ja_JP: これはコードの実行を可能にするため、不正にログインされた場合に攻撃に利用されることがよくあります。

en: This is where attackers use repeated login attempts until they guess the password.
ja_JP: これは、パスワードが推測できるまで攻撃者が繰り返しログインを試すために使用するところです。

en: This is why we have created an easy-to-use scanning service which is hosted off our own server which will scan your site for malware once every day and notify you if it finds anything.
ja_JP: これが、独自のサーバー上で動作する使いやすいスキャンサービスを作成した理由です。このサービスは、サイトを1日1回マルウェアスキャンし、何かが見つかった場合は通知します。

en: This plugin has detected that your site is running on a Windows server.
ja_JP: このプラグインは、サイトが Windows サーバー上で実行されていることを検出しました。

en: This section allows you to export or import your All In One WP Security & Firewall settings.
ja_JP: このセクションでは、 All In One WP Security & Firewall の設定をエクスポートまたはインポートできます。

en: This section contains a useful password strength tool which you can use to check whether your password is sufficiently strong enough.
ja_JP: このセクションには、パスワードが十分強いかチェックできるパスワード強度ツールが含まれています。

en: This section displays a list of the IP addresses of the people or bots who have left SPAM comments on your site.
ja_JP: ここでは、サイトにスパムコメントを残した人やボットの IP アドレスの一覧が表示されます。

en: This setting allows you to enable/disable debug for this plugin.
ja_JP: この設定ではこのプラグインのデバッグを有効化 / 無効化することができます。

en: This setting matches for common malicious string patterns and exploits and will produce a 403 error for the hacker attempting the query.
ja_JP: この設定は、一般的な悪意のある文字列パターンとエクスプロイトにマッチし、クエリーを試みようとするハッカーに403エラーを発生させます。

en: This setting will add a directive in your .htaccess to disable access to the WordPress xmlrpc.php file which is responsible for the XML-RPC functionality in WordPress.
ja_JP: この設定により .htaccess にディレクティブが追加され、WordPress の XML-RPC 機能を受け持つ WordPress の xmlrpc.php ファイルへのアクセスが無効になります。

en: This setting will deny any requests that use a proxy server when posting comments.
ja_JP: この設定では、コメント投稿時にプロキシサーバーを使用した場合、すべての要求を拒否します。

en: This setting will implement the following basic firewall protection mechanisms on your site:
ja_JP: この設定により、サイトに次の基本的なファイアウォール保護メカニズムが実装されます。

en: This should not have any impact on your site's general functionality but if you wish you can take a %s of your .htaccess file before proceeding.
ja_JP: これがサイトの一般的な機能性に影響を与えることはほぼありませんが、もしご希望であれば、先に進む前に .htaccess ファイルの %s を取ることができます。

en: This tab displays all users who are currently logged into your site.
ja_JP: このタブには、現在ログインしているすべてのユーザーが表示されます。

en: This tab displays the activity for accounts registered with your site that have logged in using the WordPress login form.
ja_JP: このタブは、WordPress ログインフォームを使ってログイン中のユーザーのアクティビティを表示します。

en: This tab displays the failed login attempts for your site.
ja_JP: このタブはログインを試して失敗した情報が表示されます。

en: This tab displays the list of all IP addresses which are currently temporarily locked out due to the Login Lockdown feature:
ja_JP: このタブは、ログインロックダウン機能によって現在一時的にロックされているすべての IP アドレスのリストが表示されます。

en: This tab displays the list of all permanently blocked IP addresses.
ja_JP: このタブは永久にブロックしたすべての IP アドレス のリストを表示します。

en: This will block bad character matches from XSS.
ja_JP: これにより、XSS からの不正な文字の一致がブロックされます。

en: This will help protect you against malicious queries via XSS.
ja_JP: これは、XSS を通じた悪意のあるクエリーからユーザーを保護するのに役立ちます。

en: Time Length of 404 Lockout (min)
ja_JP: 404ロックアウト時間の長さ (分)

en: Time Length of Lockout (min)
ja_JP: ロックアウト時間の長さ (分)

en: To add one or more of the IP addresses displayed in the table below to your blacklist, simply click the "Block" link for the individual row or select more than one address
                                using the checkboxes and then choose the "block" option from the Bulk Actions dropdown list and click the "Apply" button.
ja_JP: 下の表に表示されている1つ以上のIPアドレスをブラックリストに追加するには、その行の "ブロック" リンクをクリックするか、複数のアドレスを選択するだけです
                                チェックボックスを使って、一括処理ドロップダウンリストから "ブロック" オプションを選択し、 "適用" ボタンをクリックします。

en: To block these IP addresses you will need to enable the above flag in the %s menu
ja_JP: これらの IP アドレスをブロックするには、%sメニューで上記のフラグを有効にする必要があります

en: To create a new DB backup just click on the button below.
ja_JP: 新しいDBバックアップを作成するには、下のボタンをクリックしてください。

en: To export your All In One WP Security & Firewall settings click the button below.
ja_JP: All In One WP Security & Firewall の設定をエクスポートするには、以下のボタンを押してください。

en: To learn more about how to use this feature please watch the following %s.
ja_JP: この機能の使い方についてより知るために、次の %s をみてください。

en: To learn more please %s.
ja_JP: さらに詳しくしるには %s

en: To perform a manual file change detection scan click on the button below.
ja_JP: 手動のファイル変更検出スキャンを実行するには、下のボタンをクリックしてください。

en: To reset your password, visit the following address:
ja_JP: パスワードをリセットするには、以下へアクセスしてください。

en: To see a list of all locked IP addresses and ranges go to the %s tab in the dashboard menu.
ja_JP: ロックされた IP アドレスと範囲の全一覧を表示するには、ダッシュボードメニューの「%s」タブに移動してください。

en: To specify an IP range use a wildcard "*" character. Acceptable ways to use wildcards is shown in the examples below:
ja_JP: IPの範囲を指定するためには、ワイルドカード "*" を使ってください。利用可能なワイルドカードの使い方は、以下の例で示しています。

en: To specify an IPv4 range use a wildcard "*" character. Acceptable ways to use wildcards is shown in the examples below:
ja_JP: IPv4 範囲を指定するには、ワイルドカード "*" を使用します。ワイルドカードを使うための許容される方法の例を以下に示します。

en: To temporarily lock an IP address, hover over the ID column and click the "Temp Block" link for the applicable IP entry.
ja_JP: 一時的に IP アドレスをロックするには、 ID 列の上にカーソルを置いて、該当する IP エントリの「一時ブロック」リンクをクリックします。

en: To use this feature do the following:
ja_JP: この機能を使うには、次のことを行ってください。

en: Total Achievable Points:
ja_JP: 総合達成ポイント:

en: Trace and Track
ja_JP: TRACE と TRACK

en: Typically, most 404 errors happen quite innocently when people have mis-typed a URL or used an old link to page which doesn't exist anymore.
ja_JP: 一般的に、たいていの 404 エラーは、人々が URL を間違って入力したり、もはや存在しないページへの古いリンクを使用したりしたときに、まったく無意識に起こります。

en: Unable to change permissions for %s!
ja_JP: %s のパーミッションを変更できません。

en: Unblock
ja_JP: ブロック解除

en: Unlock
ja_JP: ロック解除

en: Unlock Request Notification
ja_JP: ロック解除リクエスト通知

en: Unlock link: %s
ja_JP: ロック解除リンク: %s

en: Update of table %s failed: unable to change %s to %s
ja_JP: テーブル %s の更新失敗: %s を %s に変更できません

en: Update of the following MySQL view definition failed: %s
ja_JP: 以下の MySQL ビュー定義の更新に失敗しました。: %s

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
ja_JP: ログインのロゴのタイトル属性の利用はアクセシビリティの理由から推奨できません。代わりにテキストリンクを使ってください。

en: Use Google reCAPTCHA as default
ja_JP: Google reCAPTCHA をデフォルトとして利用する

en: Use this section to import your All In One WP Security & Firewall settings from a file. Alternatively, copy/paste the contents of your import file into the textarea below.
ja_JP: このセクションを使用して、 All In One WP Security & Firewall の設定をファイルからインポートします。 あるいは、インポートファイルの内容を下のテキストエリアにコピー/ペーストします。

en: Useful Tip:
ja_JP: 役に立つヒント:

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User Accounts
ja_JP: ユーザーアカウント

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: User Login
ja_JP: ユーザーログイン

en: User Login Feature - Delete all failed login records operation failed!
ja_JP: ユーザーログイン機能 - 失敗したログインレコードをすべて削除する操作に失敗しました。

en: User Registration
ja_JP: ユーザー登録

en: User Registration Settings
ja_JP: ユーザー登録設定

en: User account not found!
ja_JP: ユーザーアカウントが見つかりません。

en: User action confirmed.
ja_JP: ユーザーの操作を確認しました。

en: User registration is currently not allowed.
ja_JP: 現在、ユーザー登録はできません。

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username Successfully Changed!
ja_JP: ユーザー名を変更しました。

en: Username or Email Address
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレス

en: Username:
ja_JP: ユーザー名:

en: Username: %s
ja_JP: ユーザー名: %s

en: Users Enumeration
ja_JP: ユーザー番号

en: Users Enumeration Prevention feature settings saved!
ja_JP: ユーザー番号無効化の設定を保存しました。

en: Users who attempt to register will also need to enter the answer to a simple mathematical question - if they enter the wrong answer, the plugin will not allow them to register.
ja_JP: 登録しようとするユーザーは、簡単な数学の質問の答えを入力する必要があります。もし、間違った答えを入力したら、プラグインは登録を許しません。

en: Using this optoin will block external access to this file. You can still access this file by logging into your site via FTP
ja_JP: このオプトインを使用すると、このファイルへの外部アクセスがブロックされます。 FTP 経由でサイトにログインすれば、このファイルに引き続きアクセスできます。

en: Version
ja_JP: バージョン

en: View Blocked IPs
ja_JP: ブロック中の IP を表示

en: View Last File Change
ja_JP: ファイルの最終変更を確認する

en: View Last Saved File Change Results
ja_JP: 最後にスキャンしてからの変更結果を表示

en: View Latest System Logs
ja_JP: 最新のシステムログを表示

en: View Logs
ja_JP: ログを表示

en: View Logs for All In WP Security & Firewall Plugin
ja_JP: All In WP Security & Firewall Plugin のログを表示

en: View Scan Details & Clear This Message
ja_JP: スキャンの詳細を表示して、このメッセージをクリアする

en: View System Logs
ja_JP: システムログを表示

en: View all
ja_JP: すべて表示

en: Visitor Lockout
ja_JP: 訪問者ロックアウト

en: WP Directory and File Permissions Scan Results
ja_JP: WP ディレクトリとファイルパーミッションのスキャン結果

en: WP Generator Meta Info
ja_JP: WP Generator メタ情報

en: WP Generator Meta Tag & Version Info
ja_JP: WP 生成メタタグ & バージョン情報

en: WP REST API Security feature settings saved!
ja_JP: WP REST API セキュリティ機能の設定を保存しました。

en: WP Security
ja_JP: WP セキュリティ

en: WP Security Plugin
ja_JP: WP セキュリティプラグイン

en: WP Username
ja_JP: WP ユーザー名

en: WP Version
ja_JP: WP バージョン

en: WP Version Info
ja_JP: WP バージョン情報

en: Wanna know more about the developers behind this plugin?
ja_JP: このプラグインの開発者について知りたいですか?

en: We are working hard to make your WordPress site more secure. Please support us, here is how:
ja_JP: 私たちは、皆さんの WordPress サイトをより安全にするために懸命に取り組んでいます。次のような方法で応援していただけると幸いです。

en: We provide advice for malware cleanup
ja_JP: マルウェアの駆除についてのアドバイスを提供します。

en: Weeks
ja_JP: 週

en: What is Malware?
ja_JP: マルウェアとは ?

en: What is an Internet Bot
ja_JP: インターネットボットとは

en: When admin user is logged in, the feature is automatically disabled for his session.
ja_JP: 管理者ユーザーがログインしているときは、この機能は管理者に対しては無効になります。

en: When enabled this feature will only allow REST requests to be processed if the user is logged in.
ja_JP: この機能を有効にすると、ユーザーがログインしている場合にのみ REST リクエストが処理されます。

en: When enabled, this feature will print a "forbidden" error rather than the user information.
ja_JP: この機能を有効化すると、ユーザー情報の代わりに403エラー Forbidden を返します。

en: When enabled, this feature will set the "X-Frame-Options" paramater to "sameorigin" in the HTTP header.
ja_JP: 有効にしたときに、この機能は HTTP ヘッダの "X-Frame-Options" パラメータを "sameorigin" に設定します。

en: When you enable this checkbox, all 404 events on your site will be logged in the table below. You can monitor these events and select some IP addresses listed in the table below and block them for a specified amount of time. All IP addresses you select to be blocked from the "404 Event Logs" table section will be unable to access your site during the time specified.
ja_JP: このチェックボックスを有効化すると、サイト上のすべての404イベントが下の表に記録されます。これらのイベントを監視し、下の表に記載されている IP アドレスを選択して、指定された時間だけブロックすることができます。「404イベントログ」の表セクションでブロックするように選択したすべての IP アドレスは、指定した時間の間、このサイトにアクセスできなくなります。

en: When you sign up for this service you will get the following:
ja_JP: サービスに申し込むと得られることは以下の通りです。

en: When you submit a post or answer a comment, WordPress will usually display your "nickname".
ja_JP: 投稿を送信するかコメントに答えると、通常、WordPress はあなたの「ニックネーム」を表示します。

en: Woo Login Captcha
ja_JP: Woo ログイン Captcha

en: Woo Register Captcha
ja_JP: Woo 登録 Captcha

en: Woocommerce Forms Captcha Settings
ja_JP: WooCommerce フォームの CAPTCHA 設定

en: WordPress Files
ja_JP: WordPress ファイル

en: WordPress Files Access
ja_JP: WordPress ファイルへのアクセス

en: WordPress XMLRPC & Pingback Vulnerability Protection
ja_JP: WordPress XMLRPC とピンバック脆弱性保護

en: WordPress has an option to turn on the debug logging to a file located in wp-content/debug.log. This file may contain sensitive information.
ja_JP: WordPress には wp-content/debug.log にあるファイルへのデバッグログを有効化するオプションがあります。このファイルには機密情報が含まれている可能性があります。

en: Wordpress generator automatically adds some meta information inside the "head" tags of every page on your site's front end. Below is an example of this:
ja_JP: WordPress ジェネレーターは、サイトのフロントエンドのすべてのページの "head" タグ内にメタ情報をいくつか自動的に追加します。以下はその一例です。

en: Would you like All In One WP Security & Firewall to re-insert the security rules in your .htaccess file which were cleared when you deactivated the plugin?
ja_JP: All In One WP Security & Firewall プラグインを停止した際に削除されたセキュリティ設定を .htaccess に再度追加しますか ?

en: Yes
ja_JP: はい

en: You are here because you have been locked out due to too many incorrect login attempts.
ja_JP: ログインに失敗した回数が多すぎるため管理画面をロックしました。

en: You are not authorized to perform this action.
ja_JP: この操作を実行する権限がありません。

en: You are now logged out.
ja_JP: ログアウトしました。

en: You are still advised to take a backup of your active .htaccess file just in case.
ja_JP: それでも万が一に備えて、使用中の .htaccess ファイルのバックアップを取ることをおすすめします。

en: You are therefore strongly advised to take a backup of your active .htaccess file before applying this feature.
ja_JP: このため、この機能を適用する前に、使用中の .htaccess ファイルのバックアップを取ることを強くお勧めします。

en: You can also instantly log them out by clicking on the "Force Logout" link when you hover over the row in the User Id column.
ja_JP: User Idにカーソルをもってきたときに "強制ログアウト" リンクをクリックして、それらを直ちにログアウトすることもできます。

en: You can also restore your site's .htaccess settings using a backed up .htaccess file.
ja_JP: バックアップされた .htaccess ファイルを使用して、サイトの .htaccess 設定を復元することもできます。

en: You can also restore your site's wp-config.php settings using a backed up wp-config.php file.
ja_JP: バックアップされた wp-config.php ファイルを使用して、サイトの wp-config.php の設定を復元することもできます。

en: You can copy and paste this address in the text box below if you want to include it in your login whitelist.
ja_JP: ホワイトリストにこのアドレスを含めたければ、下のテキストボックスにコピーアンドペーストしてください。

en: You can lock any IP address which is recorded in the "404 Event Logs" table section below.
ja_JP: 以下の「404イベントログ」テーブルセクションに記録されている任意の IP アドレスをロックできます。

en: You can use the settings below to configure which $_SERVER global you would like to use for retrieving the IP address.
ja_JP: 以下の設定を使用して、IP アドレスを探すために $_SERVER 変数を設定することができます。

en: You can view all accounts which have been newly registered via the handy table below and you can also perform bulk activation/deactivation/deletion tasks on each account.
ja_JP: 以下の便利な新規登録済みのすべてのアカウントの表を表示することができ、各アカウントに一斉有効化/無効化/削除を行うこともできます。

en: You cannot ban your own IP address:
ja_JP: 自分の IP アドレスを禁止することはできません:

en: You cannot use the value "wp-admin" for your login page slug.
ja_JP: ログインページスラッグに、 "wp-admin" を使うことはできません。

en: You currently have no IP addresses permanently blocked due to SPAM.
ja_JP: スパムによって永久にブロックされた IP アドレスはありません。

en: You entered a non numeric value for the lockout time length field. It has been set to the default value.
ja_JP: ロックアウト時間の長さフィールドに数値以外の値を入力しました。初期値に設定されています。

en: You entered a non numeric value for the login retry time period field. It has been set to the default value.
ja_JP: ログイン再試行期間フィールドに数字ではない値を入力しました。初期値が設定されています。

en: You entered a non numeric value for the logout time period field. It has been set to the default value.
ja_JP: ログアウト時間の入力フィールドに数字ではない値を入力しました。初期値が設定されています。

en: You entered a non numeric value for the max login attempts field. It has been set to the default value.
ja_JP: 最大ログイン試行回数フィールドに数値以外の値を入力しました。初期値に設定されています。

en: You entered a non numeric value for the minimum SPAM comments per IP field. It has been set to the default value.
ja_JP: IP フィールドごとの最小スパムコメント数に数字ではない値を入力しました。

en: You entered a non numeric value for the minimum number of spam comments field. It has been set to the default value.
ja_JP: 最小スパムコメント欄には半角数字を入力してください。デフォルトの値を設定しました。

en: You entered an incorrect format for the "Redirect URL" field. It has been set to the default value.
ja_JP: "リダイレクト URL" フィールドに不正な形式を入力しました。デフォルト値に設定されています。

en: You entered an invalid username. Please enter another value.
ja_JP: 無効なユーザー名を入力しました。 別の値を入力してください。

en: You have entered an incorrect email address format. It has been set to your WordPress admin email as default.
ja_JP: メールアドレスの形式が間違っています。WordPress の管理者用メールがデフォルトで設定されています。

en: You have logged in successfully.
ja_JP: ログインに成功しました。

en: You have requested for the account with email address %s to be unlocked. Please click the link below to unlock your account:
ja_JP: メールアドレス %s のアカウントのロックを解除するリクエストを受け取りました。以下のリンクをクリックして解除してください。

en: You have successfully enabled the cookie based brute force prevention feature
ja_JP: Cookieに基づく総当たり攻撃機能を正常に有効化しました。

en: You have successfully saved cookie based brute force prevention feature settings.
ja_JP: Cookie に基づく総当たり攻撃防止機能の設定を保存しました。

en: You have successfully saved the 5G/6G Firewall Protection configuration
ja_JP: 5G/6G ファイアウォール保護設定を保存しました

en: You have successfully saved the Additional Firewall Protection configuration
ja_JP: 追加ファイアウォール保護設定を保存しました

en: You have successfully saved the Prevent Access to Default WP Files configuration.
ja_JP: Prevent Access to Default WP Files の設定が正常に保存されました。

en: You have the option of using either %s or a plain maths captcha form.
ja_JP: %s または単純な計算 CAPTCHA フォームを使用するオプションがあります。

en: You may also be interested in our %s.
ja_JP: %s も気に入っていただけるかもしれません。

en: You may also be interested in the following alternative brute force prevention features:
ja_JP: 次の別の総当たり攻撃防止機能にも興味があるかもしれません。

en: You may also want to checkout our %s feature for another secure way to protect against these types of attacks.
ja_JP: これらの攻撃の種類に対する別のセキュリティ対策をするために %s 機能をチェックアウトすることもできます。

en: You must enter an integer greater than zero for minimum number of spam comments field. It has been set to the default value.
ja_JP: 最小スパムコメント欄には0より大きい数字を入力してください。デフォルトの値を設定しました。

en: You must use alpha numeric characters for your login page slug.
ja_JP: ログインページのスラッグには半角英数のみを使用してください。

en: You were logged out because you just changed the "admin" username.
ja_JP: 「管理者」のユーザー名が変更されたので、ログアウトしました。

en: Your ".htaccess" file is a key component of your website's security and it can be modified to implement various levels of protection mechanisms.
ja_JP: “.htaccess” ファイルはサイトのセキュリティの重要な要素であり、様々なレベルの保護メカニズムを実装するために変更できます。

en: Your "wp-config.php" file is one of the most important in your WordPress installation. It is a primary configuration file and contains crucial things such as details of your database and other critical components.
ja_JP: "wp-config.php" ファイルは、 WordPress のインストールで最も重要なファイルの一つです。これは主要な構成ファイルであり、データベースの詳細や他の重要なコンポーネントなどの重要な要素が含まれています。

en: Your .htaccess file has successfully been restored!
ja_JP: .htaccess ファイルを復元しました。

en: Your .htaccess file was successfully backed up! Using an FTP program go to the "/wp-content/aiowps_backups" directory to save a copy of the file to your computer.
ja_JP: .htaccess ファイルのバックアップに成功しました。FTP プログラムを使用して "/wp-content/aiowps_backups" ディレクトリに移動し、ファイルのコピーをコンピューターに保存してください。

en: Your AIOWPS settings were successfully imported via file input.
ja_JP: AIOWPS の設定は、ファイルより正常にインポートされました。

en: Your AIOWPS settings were successfully imported via text entry.
ja_JP: テキスト入力で AIOWPS の設定が正常にインポートされました。

en: Your AIOWPS settings were successfully imported. The file you uploaded was also deleted for security purposes because it contains security settings details.
ja_JP: AIOWPS 設定は正常にインポートされました。アップロードしたファイルには、セキュリティ設定の詳細が含まれているため、セキュリティ上の目的で削除されました。

en: Your CAPTCHA answer was incorrect - please try again.
ja_JP: CAPTCHA の回答が間違っています。もう一度お試しください。

en: Your Current IP Address
ja_JP: 現在の IP アドレス

en: Your DB Backup File location:
ja_JP: DB バックアップファイルの場所:

en: Your PHP file editing settings were saved successfully.
ja_JP: PHP ファイルの編集設定を保存しました。

en: Your WP installation already comes with reasonably secure file permission settings for the filesystem.
ja_JP: この WP のインストールには、ファイルシステムを適度に安全にするファイル権限設定がすでに適用されています。

en: Your WordPress DB is the most important asset of your website because it contains a lot of your site's precious information.
ja_JP: WordPress データベースにはサイトの重要な情報が数多く含まれており、非常に重要な資産です。

en: Your WordPress file and folder permission settings govern the accessability and read/write privileges of the files and folders which make up your WP installation.
ja_JP: WordPress のファイルとフォルダーのアクセス権限設定は、WP インストールを構成するファイルとフォルダーのアクセス権限と読み書き権限を管理しています。

en: Your WordPress login page URL has been renamed.
ja_JP: WordPress ログインページの URL が変更されました。

en: Your WordPress system has a total of %s tables and your new DB prefix will be: %s
ja_JP: この WordPress システムには合計%s個のテーブルがあり、新しい DB 接頭辞は以下になります: %s

en: Your account is now active
ja_JP: アカウントが利用可能になりました

en: Your account with user ID:
ja_JP: このユーザー ID のアカウント:

en: Your account with username:
ja_JP: ユーザー名のアカウント:

en: Your current login URL is:
ja_JP: 現在のログインURL:

en: Your new WordPress login URL is now:
ja_JP: 新しい WordPress ログイン URL はこちらになりました:

en: Your password has been reset.
ja_JP: パスワードをリセットしました。

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
ja_JP: パスワードリセット用リンクが無効のようです。以下から新しいリンクをリクエストしてください。

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
ja_JP: パスワードリセット用リンクの期限が切れています。以下から新しいリンクをリクエストしてください。

en: Your registration is pending approval.
ja_JP: あなたのユーザー登録は承認待ちです。

en: Your session has expired because it has been over %d minutes since your last login.
ja_JP: 最後のログインから %d 分以上経過しているため、セッションの有効期限が切れています。

en: Your session has expired. Please log in to continue where you left off.
ja_JP: セッションの有効期限が切れています。前回行った操作の時点からまた続けるにはログインしてください。

en: Your site currently has an account which uses the default "admin" username. It is highly recommended that you change this name to something else. Use the following field to change the admin username.
ja_JP: サイトに現在、デフォルトの "admin "ユーザー名を使用するアカウントがあります。このユーザー名を他のものに変更することを強くお勧めします。admin ユーザー名を変更するには、以下のフィールドを使用してください。

en: Your site currently has the following accounts which have an identical login name and display name.
ja_JP: サイトには現在、以下のログイン名と表示名が同じアカウントがあります。

en: Your site does not have a user account where the display name is identical to the username.
ja_JP: サイトには、表示名がユーザー名と同じユーザーアカウントはありません。

en: Your site does not have any account which uses the default "admin" username.
ja_JP: サイトには、デフォルトの "admin" ユーザー名を使用してるアカウントがありません。

en: Your site is currently using the default WordPress DB prefix value of "wp_". 
                                To increase your site's security you should consider changing the DB prefix value to another value.
ja_JP: サイトは現在、WordPress DB 接頭辞のデフォルト値 "wp_" を使用しています。
                                サイトのセキュリティを高めるために、DB 接頭辞の値を別の値に変更することを検討する必要があります。

en: Your wp-config.php file has successfully been restored!
ja_JP: wp-config.php ファイルを復元しました。

en: [%s] Password Reset
ja_JP: [%s] パスワードのリセット

en: backup
ja_JP: バックアップ

en: blocked
ja_JP: ブロック中

en: htaccess backup failed.
ja_JP: htaccess のバックアップに失敗しました。

en: htaccess file rename failed during backup. Please check your root directory for the backup file using FTP.
ja_JP: バックアップ中に htaccess ファイルの名前変更に失敗しました。FTP を使用してバックアップファイルのルートディレクトリを確認してください。

en: htaccess file restore failed. Please attempt to restore the .htaccess manually using FTP.
ja_JP: htaccess ファイルの復元に失敗しました。FTP を使用して手動で .htaccess を復元してください。

en: http://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

en: https://codex.wordpress.org/Cookies
ja_JP: http://wpdocs.osdn.jp/Cookies

en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/support/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/support/

en: https://wordpress.org/support/article/cookies/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/support/article/cookies/

en: https://wordpress.org/support/article/cookies/#enable-cookies-in-your-browser
ja_JP: https://ja.wordpress.org/support/article/cookies/#enable-cookies-in-your-browser

en: modified on:
ja_JP: 最終更新日:

en: must read this message
ja_JP: こちらのメッセージをご確認ください。

en: on Twitter, Google+ or via Email to stay up to date about the new security features of this plugin.
ja_JP: (Twitter、Google+ または メール) このプラグインの新しいセキュリティ機能について最新の情報を入手しましょう。

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s / %2$s

en: simply remember to add a "?%s=1" to your current site URL address.
ja_JP: 現在のサイトの URL アドレスに ?%s=1" を追加するだけです。

[ctx: site]
en: &larr; Back to %s
ja_JP: &larr; %s に戻る

en: to crack your password!
ja_JP: かかります。

en: video tutorial
ja_JP: 動画チュートリアル

en: wp-config file to restore from
ja_JP: 復元する wp-config ファイル

en: wp-config.php File Operations
ja_JP: wp-config.php ファイル操作

en: wp-config.php Restore operation failed! Please check the contents of the file you are trying to restore from.
ja_JP: wp-config.php 復元操作に失敗しました。復元しようとしているファイルの内容を確認してください。

en: wp-config.php file restore failed. Please attempt to restore this file manually using FTP.
ja_JP: wp-config.php ファイルの復元に失敗しました。このファイルを FTP を使用して手動で復元してください。

en: wp-config.php file was updated successfully!
ja_JP: wp-config.php ファイルを更新しました。
