Plugins - Breadcrumb NavXT - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (196 entries)

en: $post global is not of type WP_Post
da_DK: $post global er ikke af typen WP_Post

en: $uid must not be null if message is dismissible
da_DK: $uid må ikke være null hvis meddelsen er afvist

en: %s Archive Display
da_DK: Visning af %s-arkiv

en: %s Hierarchy
da_DK: Hierarki for %s

en: %s Hierarchy Display
da_DK: Visning af hierarki for %s

en: %s Hierarchy Referer Influence
da_DK: %s Hieraki henvisnings indflydelse

en: %s Root Page
da_DK: %s rodside

en: %s Template
da_DK: Skabelon for %s

en: %s Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for %s (uden link)

en: %sDonate%s: Love Breadcrumb NavXT and want to help development? Consider buying the author a beer.
da_DK: %sDonere%s: Elsker du Breadcrumb NavXT og ønsker at hjælpe udviklingen? Overvej at købe forfatteren en øl.

en: %sOnline Documentation%s: Check out the documentation for more indepth technical information.
da_DK: %sOnline dokumentation%s: Se dokumentationen for mere detaljerede tekniske informationer.

en: %sReport a Bug%s: If you think you have found a bug, please include your WordPress version and details on how to reproduce the bug.
da_DK: %sRapporter en fejl%s: Hvis du tror, du har fundet en fejl, så inkluder venligst din WordPress-version og detajler om, hvordan fejlen kan reproduceres.

en: %sTranslate%s: Is your language not available? Visit the Breadcrumb NavXT translation project on WordPress.org to start translating.
da_DK: %sOversæt%s: Er dit sprog ikke tilgængelig? Besøg Breadcrumb NavXT oversætter projektet på WordPress.org og begynd oversætningen.

en: %sTutorials and How Tos%s: There are several guides, tutorials, and how tos available on the author's website.
da_DK: %sVejledninger og hjælp%s: Der er flere guides, vejledninger og hjælp på forfatterens hjemmeside.

en: &mdash; Select &mdash;
da_DK: &mdash; Vælg &mdash;

en: 404 Template
da_DK: Skabelon for 404

en: 404 Title
da_DK: 404-titel

en: A collection of settings most likely to be modified are located under this tab.
da_DK: En samling af indstillinger, der højst sandsynligt skal ændres, er placeret under denne fane.

en: Adds a breadcrumb navigation showing the visitor&#39;s path to their current location. For details on how to use this plugin visit <a href="http://mtekk.us/code/breadcrumb-navxt/">Breadcrumb NavXT</a>.
da_DK: Tilføjer en brødkrumme-navigation, der viser den besøgendes sti til den nuværende side. For flere detaljer om dette plugin, besøg da <a href="http://mtekk.us/code/breadcrumb-navxt/">Breadcrumb NavXT</a>.

en: Adds a breadcrumb trail to your sidebar
da_DK: Tilføjer en brødkrumme-sti til din sidebar

en: Allow the referring page to influence the taxonomy selected for the hierarchy.
da_DK: Tillad at den henvisende side påvirker taksonomien som er valgt for hierarkiet.

en: Articles by: %1$s
da_DK: Artikler af: %1$s

en: Attempt back migration now.
da_DK: Forsøg at rette overflytningen tilbage nu.

en: Attempt to fix settings now.
da_DK: Forsøg at rette indstillinger nu.

en: Author Archives
da_DK: Forfatterarkiv

en: Author Display Format
da_DK: Visning af forfatterformat

en: Author Root Page
da_DK: Forfatter rod side

en: Author Template
da_DK: Skabelon for forfatter

en: Author Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for forfatter (uden link)

en: Blog Breadcrumb
da_DK: Blog-brødkrumme

en: Breadcrumb NavXT Network Settings
da_DK: Breadcrumb NavXT netværksindstillinger

en: Breadcrumb NavXT Settings
da_DK: Breadcrumb NavXT Indstillinger

en: Breadcrumb Separator
da_DK: Brødkrumme Separator

en: Breadcrumb trail in list form
da_DK: Sti til brødkrumme i listeform

en: Breadcrumb trail with separators
da_DK: Brødkrumme sti med separatorer

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Category Template
da_DK: Skabelon for kategori

en: Category Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for kategori (uden link)

en: Complete now.
da_DK: Færdiggør nu.

en: Current Item
da_DK: Nuværende side

en: Date Template
da_DK: Skabelon for dato

en: Date Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for dato (uden link)

en: Dates
da_DK: Datoer

en: Default settings successfully installed.
da_DK: Standardindstillinger installeret.

en: Deprecated
da_DK: Forældet

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Fix now.
da_DK: Ret nu.

en: For the settings on this page to take effect, you must either use the included Breadcrumb NavXT widget, or place either of the code sections below into your theme.
da_DK: For at indstillingerne på denne side skal tage effekt, skal du enten bruge den inkluderede Breadcrumb NavXT widget, eller placere mindst en af koderne herunder i dit tema.

en: General
da_DK: Generelt

en: Giving Back
da_DK: Giv igen

en: Go to %title%.
da_DK: Gå til %title%

en: Go to PayPal to give a donation to Breadcrumb NavXT.
da_DK: Gå til PayPal for at give en donation til Breadcrumb NavXT.

en: Go to the %s support forum.
da_DK: Gå til %s support forum.

en: Go to the %title% archives.
da_DK: Gå til %title% arkiv.

en: Go to the %title% category archives.
da_DK: Gå til %title% kategori arkiv.

en: Go to the %title% tag archives.
da_DK: Gå til %title% tags arkiv.

en: Go to the Breadcrumb NavXT online documentation
da_DK: Gå til den online dokumentation for Breadcrumb NavXT

en: Go to the Breadcrumb NavXT support post for your version.
da_DK: Gå til Breadcrumb NavXT supportindlæg for din version.

en: Go to the Breadcrumb NavXT tag archive.
da_DK: Gå til tag-arkivet for Breadcrumb NavXT.

en: Go to the Breadcrumb NavXT translation project.
da_DK: Gå til Breadcrumb NavXT oversættelsesprojekt.

en: Go to the first page of posts by %title%.
da_DK: Gå til den første side med indlæg af %title%.

en: Go to the first page of search results for %title%.
da_DK: Gå til den første side med søgeresultater for %title%.

en: Go to the guide on trimming breadcrumb title lengths with CSS
da_DK: Gå til guiden om trimningen af brødkrumme titel længden med CSS

en: Hide the trail on the front page
da_DK: Skjul stien på forsiden

en: Home Breadcrumb
da_DK: Forside-brødkrumme

en: Home Template
da_DK: Skabelon for forside

en: Home Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for forside (uden link)

en: Ignore breadcrumb cache
da_DK: Ignorer brødkrumme cache

en: Import
da_DK: Importer

en: Import settings from a XML file, export the current settings to a XML file, or reset to the default settings.
da_DK: Importer indstillinger fra en XML-fil, eksporter de nuværende indstillinger til en XML-fil eller nulstil til standardindstillinger.

en: Import/Export/Reset
da_DK: Import/Eksport/Nulstil

en: Importing settings from file failed.
da_DK: Importering af indstillinger fra fil mislykkedes.

en: Indicates that the user is on a page other than the first of a paginated archive or post.
da_DK: Indikerer at brugeren er på en anden side end den første af flere arkiver eller sider.

en: Insufficient privileges to proceed.
da_DK: Utilstrækkelige privilegier til at fortsætte.

en: Limit the length of the breadcrumb title. (Deprecated, %suse CSS instead%s)
da_DK: Begræns længden af brødkrumme titlen (Forældet, %sbrug CSS i stedet%s)

en: Link Current Item
da_DK: Link nuværende side

en: Link the breadcrumbs
da_DK: Link brødkrummerne

en: List
da_DK: Liste

en: Load default settings now.
da_DK: Indlæs standardindstillinger nu.

en: Main Site Breadcrumb
da_DK: Hovedside-brødkrumme

en: Main Site Home Template
da_DK: Skabelon for hovedside

en: Main Site Home Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for hovedside (uden link)

en: Mainsite Breadcrumb
da_DK: Hovedside-brødkrumme

en: Max Title Length:
da_DK: Maks. titel længde:

en: Migrate now.
da_DK: Migrer nu.

en: Migrate the settings now.
da_DK: Migrer indstillingerne nu.

en: Miscellaneous
da_DK: Diverse

en: One or more of your plugin settings are invalid.
da_DK: En eller flere af dine plugin'ers indstillinger er ugyldige.

en: Output trail as:
da_DK: Vis sti som:

en: Page %htitle%
da_DK: Side %htitle%

en: Page Template
da_DK: Skabelon for side

en: Page Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for side (uden link)

[ctx: Paged as in when on an archive or post that is split into multiple pages]
en: Paged Breadcrumb
da_DK: Side brødkrumme

[ctx: Paged as in when on an archive or post that is split into multiple pages]
en: Paged Template
da_DK: Side skabelon

en: Pages
da_DK: Sider

en: Place the blog breadcrumb in the trail.
da_DK: Placer blog-brødkrummen i stien.

en: Place the home breadcrumb in the trail.
da_DK: Placer forside-brødkrummen i stien.

en: Place the main site home breadcrumb in the trail in an multisite setup.
da_DK: Placer hovedside-brødkrummen i stien i en multisite-installation.

en: Place the page number breadcrumb in the trail.
da_DK: Placér side nummerets brødkrumme i stien.

en: Placed in between each breadcrumb.
da_DK: Placeret mellem hver brødkrumme.

en: Plain
da_DK: Klar

en: Please include this message in your %sbug report%s.
da_DK: Venligst inkluder denne besked i din %sfejlrapport%s.

en: Post Format Template
da_DK: Skabelon for format

en: Post Format Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for format (uden link)

en: Post Formats
da_DK: Formater

en: Post Hierarchy
da_DK: Hierarki for indlæg

en: Post Hierarchy Display
da_DK: Visning af hierarki for indlæg

en: Post Hierarchy Referer Influence
da_DK: Indlæg hierarki henvisnings indflydelse

en: Post Parent
da_DK: Indlægsforælder

en: Post Template
da_DK: Skabelon for indlæg

en: Post Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for indlæg (uden link)

en: Post Types
da_DK: Indholdstyper

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Resources
da_DK: Resurser

en: Reverse the order of the trail
da_DK: Vis sti i omvendt rækkefølge

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Schema.org BreadcrumbList (microdata)
da_DK: Schema.org BreadcrumbList (mikrodata)

en: Search Template
da_DK: Skabelon for søgning

en: Search Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for søgning (uden link)

en: Search results for &#39;%1$s&#39;
da_DK: Søgeresultat for &#39;%1$s&#39;

en: Select a XML settings file to upload and import settings from.
da_DK: Vælg en XML-fil med indstillinger at uploade og importere indstillinger fra.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings File
da_DK: Fil med indstillinger

en: Settings did not change, nothing to save.
da_DK: Indstillingerne blev ikke ændret, intet at gemme.

en: Settings successfully imported from the uploaded file.
da_DK: Indstillinger importeret fra den uploadede fil.

en: Settings successfully migrated.
da_DK: Indstillinger migreret.

en: Settings successfully reset to the default values.
da_DK: Indstillinger nulstillet til standardværdierne.

en: Settings successfully saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Settings successfully undid the last operation.
da_DK: Indstillinger fortrød seneste handling.

en: Settings were not saved.
da_DK: Indstillingerne blev ikke gemt.

en: Show the breadcrumb for the %s post type archives in the breadcrumb trail.
da_DK: Vis brødkrummen for post type-arkiver til %s i brødkrumme-stien.

en: Show the hierarchy (specified below) leading to a %s in the breadcrumb trail.
da_DK: Vis hierakiet (specifikeret nedenfor) der fører til et %s i brødkrummens sti.

en: Show the hierarchy (specified below) leading to a post in the breadcrumb trail.
da_DK: Vis hierakiet (specifikeret nedenfor) der fører til et indlæg i brødkrummens sti.

en: Some settings were not saved.
da_DK: Nogle indstillinger blev ikke gemt.

en: Tag Template
da_DK: Skabelon for tag

en: Tag Template (Unlinked)
da_DK: Skabelon for tag (uden link)

en: Taxonomies
da_DK: Taksonomier

en: Text to show before the trail:
da_DK: Tekst foran stien:

en: The ID of the author to retrieve the breadcrumb trail for.
da_DK: ID'et på forfatteren der skal hentes brødkrumme stien for.

en: The ID of the post (any type) to retrieve the breadcrumb trail for.
da_DK: ID'et af indlægget (enhver type) der skal hentes brødkrumme stien for.

en: The ID of the term to retrieve the breadcrumb trail for.
da_DK: ID'et af udtrykket der skal hentes brødkrumme stien for.

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages and the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for søgnings-brødkrummer, kun brugt når søgeresultaterne spænder over flere sider, og brødkrummen ikke er linket.

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages.
da_DK: Skabelonen for søgnings-brødkrumme, kun brugt når søgeresultaterne spænder over flere sider.

en: The following settings were not saved:
da_DK: Følgende indstillinger blev ikke gemt:

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show.
da_DK: Hierarkiet som brødkrumme-stien vil vise.

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show. Note that the "Post Parent" option may require an additional plugin to behave as expected since this is a non-hierarchical post type.
da_DK: Hierarkiet som brødkrumme-stien vil vise. Bemærk at "Indlægs-forælder"-indstillingen kan kræve et andet plugin for at opføre sig som forventet, da dette er en ikke-hierarkisk indholdstype.

en: The settings for all post types (Posts, Pages, and Custom Post Types) are located under this tab.
da_DK: Indstillingerne for alle indholdstyper (Indlæg, sider og brugeroprettede indholdstyper) er placeret under denne fane.

en: The settings for all taxonomies (including Categories, Tags, and custom taxonomies) are located under this tab.
da_DK: Indstillingerne for alle taksonomier (inkl. kategorier, tags og brugeroprettede taksonomier) er placeret under denne fane.

en: The settings for author and date archives, searches, and 404 pages are located under this tab.
da_DK: Indstillingerne for forfatter- og datoarkiver, søgninger og 404-sider er placeret under denne fane.

en: The taxonomy of the term to retrieve the breadcrumb trail for.
da_DK: Taksonomien af udtrykket der skal hentes brødkrumme stien for.

en: The template for %s breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for %s brødkrummer vil kun blive brugt når brødkrumme ikke er linket.

en: The template for %s breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for %s brødkrumme.

en: The template for 404 breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for 404 brødkrummer.

en: The template for author breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for forfatter-brødkrummer, bruges kun når brødkrumme ikke er linket.

en: The template for author breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for forfatter-brødkrumme.

en: The template for category breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for kategori-brødkrumme, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: The template for category breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for kategori-brødkrumme.

en: The template for date breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for dato-brødkrumme, bruges kun når brødkrumme ikke er linket.

en: The template for date breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for dato-brødkrumme.

en: The template for page breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for side-brødkrumme, bruges kun når brødkrumme ikke er linket.

en: The template for page breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for side-brødkrumme.

en: The template for paged breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for sideinddelt brødkrumme.

en: The template for post breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for indlægs-brødkrumme, bruges kun når brødkrumme ikke er linket.

en: The template for post breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for indlægs-brødkrumme.

en: The template for post format breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for format-brødkrumme.

en: The template for post_format breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for post_format brødkrumme, bruges kun når brødkrumme ikke er linket.

en: The template for tag breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for tag-brødkrumme, bruges kun når brødkrumme ikke er linket.

en: The template for tag breadcrumbs.
da_DK: Skabelonen for tag-brødkrumme.

en: The template for the home breadcrumb, used when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for forside-brødkrumme, bruges kun når brødkrumme ikke er linket.

en: The template for the home breadcrumb.
da_DK: Skabelonen for forside-brødkrumme.

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments and when the breadcrumb is not linked.
da_DK: Skabelonen for hovedside-brødkrumm, bruges kun i multisite-installationer, og når brødkrumme ikke er linket.

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments.
da_DK: Skabelonen for hovedside-brødkrumme, bruges kun i multisite-installationer.

en: Tips for the settings are located below select options.
da_DK: Tips til indstillingerne findes under den enkelte indstilling.

en: Title Length
da_DK: Titellængde

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Undo the last undo operation.
da_DK: Fortryd seneste fortryd-handling.

en: Undo the options import.
da_DK: Fortryd import af indstillinger.

en: Undo the options reset.
da_DK: Fortryd nulstilling af indstillinger.

en: Undo the options save.
da_DK: Fortryd gem af indstillinger.

en: Using the code from the Quick Start section above, the following CSS can be used as base for styling your breadcrumb trail.
da_DK: Bruges koden fra Quick Start-sektionen herover, kan følgende CSS bruges som base til at style din brødkrumme-sti.

en: Warning: Individual site settings may override any settings set in this page.
da_DK: Advarsel: Indstillinger for individuelle websites kan overskrive enhver indstilling valgt fra denne side.

en: Warning: Individual site settings will override any settings set in this page.
da_DK: Advarsel: Indstillinger for individuelle websites vil overskrive enhver indstilling valgt fra denne side.

en: Warning: No BCN_SETTINGS_* define statement found, defaulting to BCN_SETTINGS_USE_LOCAL.
da_DK: Advarsel: BCN_SETTINGS_* er ikke defineret, i stedet bruges standard BCN_SETTINGS_USE_LOCAL.

en: Warning: Your are using a deprecated setting "Title Length" (see Miscellaneous &gt; Deprecated), please %1$suse CSS instead%2$s.
da_DK: Advarsel: du bruger en forældet indstilling "titel længde" (Se Diverse &gt; forældet), du skal %1$sBRUGE CSS i stedet%2$s.

en: Warning: Your network settings may override any settings set in this page.
da_DK: Advarsel: Dine netværksindstillinger kan overskrive enhver indstilling valgt fra denne side.

en: Warning: Your network settings will override any settings set in this page.
da_DK: Advarsel: Dine netværksindstillinger vil overskrive enhver indstilling valgt fra denne side.

en: Yes
da_DK: Ja

en: Your PHP version is too old, please upgrade to a newer version. Your version is %1$s, Breadcrumb NavXT requires %2$s
da_DK: Din version af PHP er for gammel, opgrader venligst til en nyere version. Din version er %1$s, Breadcrumb NavXT kræver %2$s

en: Your plugin install is incomplete.
da_DK: Din plugin-installation er ikke færdig.

en: Your settings are for a newer version of this plugin.
da_DK: Dine indstillinger er for en nyere version af dette plugin.

en: Your settings are for an older version of this plugin and need to be migrated.
da_DK: Dine indstillinger er for en ældre version af dette plugin og skal overføres.

en: adminKit::message is deprecated, use new adminkit_messages instead.
da_DK: adminKit::meddelse frarådes, brug i stedet ny adminkit_messages.

en: bcn_breadcrumb::type must be an array
da_DK: bcn_breadcrumb::type skal været et array

en: display_name uses the name specified in "Display name publicly as" under the user profile the others correspond to options in the user profile.
da_DK: display_name bruger navnet angivet i "Vis navn offentligt som" under brugerprofilen; de øvrige svarer til indstillingerne i brugerprofilen.
