Plugins - Download Monitor - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (216 entries)

en:  (v%s no longer exists)
it: (v%s non esiste più)

en: %s ago
it: %s fa

en: 1 download | %d downloads
it[0]: 1 download
it[1]: %d download

en: 100 per page
it: 100 per pagina

en: 200 per page
it: 200 per pagina

en: 25 per page
it: 25 per pagina

en: 50 per page
it: 50 per pagina

en: Access
it: Accesso

en: Add Download
it: Aggiungi Download

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add New Download Category
it: Aggiungi Nuova Categoria Download

en: Add New Download Tag
it: Aggiungi Nuovo Tag Download

en: Add file
it: Aggiungi file

en: All Download Categories
it: Tutte le Categorie Download

en: All Download Tags
it: Tulle i Tag Download

en: All Downloads
it: Tutti i Download

en: Allowed Files
it: File Consentiti

en: Any status
it: Qualsiasi stato

en: Are you sure you want to delete this file ?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo file?

en: Because your server is running on nginx, our .htaccess file can't protect your downloads.
it: Dato che il tuo server utilizza nginx il nostro .htaccess file non può proteggere i tuoi download.

en: Blacklist IPs
it: Lista Nera IP

en: Blacklist user agents
it: Lista Nera User Agent

en: Box - Box showing thumbnail, title, count, filename and filesize.
it: Box - Box che mostra thumbnail, titolo, contatore, nome del file e dimensione del file.

en: Browse for a file
it: Scegli un file

en: Browse for file
it: Scegli un file

en: Button - CSS styled button showing title and count
it: Bottone - bottone con stile CSS che mostra titolo e contatore

en: CRC32B hashes
it: Hash CRC32B

en: Categories
it: Categorie

en: Choose a download
it: Scegli un download:

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Choose what page is displayed when the user has no access to a file. Don't forget to add the <code>[dlm_no_access]</code> shortcode to the page.
it: Seleziona la pagina da visualizzare quando l'utente non ha accesso ad un file. Non dimenticarti di aggiungere lo shortcode <code>[dlm_no_access]</code> alla pagina.

en: Choose which template is used for <code>[download]</code> shortcodes by default (this can be overridden by the <code>format</code> argument).
it: Scegli quale modello di default usare per gli shortcode <code>[download]</code> (può essere modificato dall'argomento <code>format</code>).

en: Click to toggle
it: Clicca per aprire/chiudere

en: Close all
it: Chiudi tutto

en: Completed
it: Completato

en: Count unique IPs only
it: Conteggia esclusivamente IP unici

en: Custom Template
it: Template personalizzato

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato eliminato.

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom template
it: Template personalizzato

en: DESC
it: DISC

en: Date
it: Data

en: Date added
it: Data di aggiunta

en: Date modified
it: Data di modifica

en: Date posted
it: Data pubblicazione

en: Default - Title and count
it: Default - Titolo e contatore

en: Default Template
it: Modello di Default

en: Default template
it: Modello di default:

en: Define what endpoint should be used for download links. By default this will be <code>%s</code>.
it: Definisce quale endpoint deve essere usato per i link di download. Di default sarà <code>%s</code>.

en: Define what unique value should be used on the end of your endpoint to identify the downloadable file. e.g. ID would give a link like <code>%s</code>
it: Definisce quale valore unico deve essere usato alla fine dell'endpoint per identificare il file per il download. Ad esempio ID creerebbe un link come <code>%s</code>

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Logs
it: Cancella Log

en: Display a list of your downloads.
it: Mostra una lista dei tuoi download.

en: Documentation
it: Documentazione

en: Don't force download. If the <code>dlm_uploads</code> folder is protected you may need to move your file.
it: Non forzare il download. Se la cartella <code>dlm_uploads</code> è protetta potresti dover spostare il tuo file.

en: Download #%d (no longer exists)
it: Download #%d (non esiste più)

en: Download Category
it: Categoria Download

en: Download Complete
it: Download Completato

en: Download Endpoint
it: Endpoint Download

en: Download Error
it: Errore Download

en: Download File
it: File Download

en: Download ID
it: ID Download

en: Download Information
it: Informazioni sul download

en: Download Log
it: Registrazione Download

en: Download Logs
it: Log Download

en: Download Monitor Data
it: Dati di Download Monitor

en: Download Monitor Extensions
it: Estensioni di Download Monitor

en: Download Options
it: Opzioni Download

en: Download Tag
it: Tag Download

en: Download Title
it: Titolo Download

en: Download URL
it: URL Download

en: Download count
it: Conteggio Download

en: Download does not exist.
it: Il download non esiste

en: Download draft updated.
it: Bozza Download aggiornata.

en: Download not found
it: Download non trovato

en: Download published.
it: Download pubblicato.

en: Download restored to revision from %s
it: Download ripristinato alla revisione dal %s

en: Download saved.
it: Download salvato.

en: Download scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
it: Download programmato per: <strong>%1$s</strong>.

en: Download slug
it: Abbreviazione Download

en: Download submitted.
it: Download inserito.

en: Download successfully created.
it: Download creato con successo.

en: Download title
it: Titolo Download

en: Download updated.
it: Download aggiornato.

en: Downloadable Files/Versions
it: File/Versioni Scaricabili

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
it[0]: Scaricato %s volta
it[1]: Scaricato %s volte

en: Downloaded 1 time | Downloaded %d times
it[0]: Scaricato 1 volta
it[1]: Scaricato %d volte

en: Downloads
it: Download

en: Downloads List
it: Lista Download

en: Drop file here
it: Trascina qui il file

[ctx: Drop file here *or* select file]
en: or
it: o

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Download
it: Modifica Download

en: Edit Download Category
it: Modifica Categoria Download

en: Edit Download Tag
it: Modifica Tag Download

en: Enable
it: Abilita

en: Endpoint Value
it: Valore Endpoint

en: Enter URL manually
it: Inserisci l'URL manualmente

en: Enter one file path/URL per line - multiple files will be used as mirrors (chosen at random).
it: Inserisci un percorso/URL per riga - file multipli verranno utilizzati come mirror (scelti a caso).

en: Error: Download was not created.
it: Errore: Download non creato.

en: Error: File was not created.
it: Errore: File non creato.

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Export CSV
it: Esporta CSV

en: Extend Download Monitor with its powerful free and paid extensions. %sClick here to browse all extensions%s
it: Estendi Download Monitor con le sue potenti estensioni gratuite e a pagamento. %sClicca qui per navigare all'interno delle varie estensioni%s

en: Extensions
it: Estensioni

en: Failed
it: Fallito

en: Featured
it: In Evidenza

en: Featured Downloads
it: Download in evidenza

en: Featured download
it: Download in evidenza

en: File Date
it: Data File

en: File URL(s)
it: URL File

en: File not found.
it: File non trovato.

en: Filename
it: Nome File

en: Filename - Filename and download count
it: Nome del file - Nome del file e contatore di download

en: General
it: Generale

en: Generate CRC32B hash for uploaded files
it: Genera has CRC32B per i file caricati

en: Generate MD5 hash for uploaded files
it: Genera hash MD5 per i file caricati

en: Generate SHA1 hash for uploaded files
it: Genera hash SA1 per i file caricati

en: Go to homepage &rarr;
it: Vai alla pagina principale &rarr;

en: Hashes
it: Hash

en: Hashes can optionally be output via shortcodes, but may cause performance issues with large files.
it: Gli hash possono essere stampati opzionalmente con gli shortcode, ma possono causare problemi di performance con file grandi.

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: If enabled, the download handler will check the PHP referer to see if it originated from your site and if not, redirect them to the homepage.
it: Se abilitato, il gestore dei download controller&agrave; la referenza PHP per controllare se ha avuto origine dal tuo sito o no, reindirizzandoli alla pagina principale.

en: If supported, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead of PHP (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
it: Se supportato, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> può essere usato per fornire download al posto di PHP (il server necessita di <code>mod_xsendfile</code>).

en: If you like %sDownload Monitor%s please leave us a %s★★★★★%s rating. A huge thank you from us in advance!
it: Se ti piace %sDownload Monitor%s lasciaci una valutazione %s★★★★★%s. Un enorme grazie da parte nostra in anticipo!

en: Image
it: Immagine

en: Insert Download
it: Inserisci Download

en: Insert Shortcode
it: Inserisci Shortcode

en: Insert file URL
it: Inserisci URL File

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>button</code>, the <code>content-download-button.php</code> template will be used instead. You can add custom templates inside your theme folder.
it: Se lasciato vuoto, verrà utilizzato il template di default <code>content-download.php</code>. Se inserisci, per esempio, <code>pulsante</code>, verrà utilizzato il template <code>content-download-button.php</code>. Puoi aggiungere i template personalizzati nella tua cartella del tema.

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>image</code>, the <code>content-download-image.php</code> template will be used instead.
it: Se lasciato vuoto, verrà utilizzato il modello di default <code>content-download.php</code>. Se inserisci, per esempio, <code>image</code>, verrà utilizzato il modello <code>content-download-image.php</code>.

en: License successfully activated.
it: Licenza attivata con successo.

en: Limit
it: Limite

en: List IP Addresses to blacklist, 1 per line. Use IP/CIDR netmask format for ranges. IPv4 examples: <code>198.51.100.1</code> or <code>198.51.100.0/24</code>. IPv6 examples: <code>2001:db8::1</code> or <code>2001:db8::/32</code>.
it: Lista di indirizzi IP da mettere in blacklist, uno per linea. Utilizza il formato delle maschere IP/CIDR per gli intervalli. Esempio IPv4: <code>198.51.100.1</code> oppure <code>198.51.100.0/24</code>. Esempio IPv6: <code>2001:db8::1</code> oppure <code>2001:db8::/32</code>.

en: Log download attempts, IP addresses and more.
it: Registra i tentativi di download, indirizzi IP e altro

en: Log entries deleted
it: Elementi del log cancellati

en: Logging
it: Registrazione

en: Logs
it: Log

en: M j, Y @ G:i
it: d/m/Y @ H:i

en: MD5 hashes
it: Hash MD5

en: Mark this download as featured. Used by shortcodes and widgets.
it: Metti in evidenza questo download. Utilizzato da shortcode e widget.

en: Members only
it: Solo membri

en: New Download
it: Nuovo Download

en: New Download Category Name
it: Nome Nuova Categoria Download

en: New Download Tag Name
it: Nome Nuovo Tag Download

en: No Access
it: Accesso vietato

en: No Access Page
it: Pagina di accesso vietato

en: No Downloads found
it: Nessun Download trovato

en: No Downloads found in trash
it: Nessun Download trovato nel cestino

en: No access message
it: Messaggio di accesso vietato

en: No file paths defined.
it: Nessun percorso definito.

en: No files found
it: Nessun file trovato

en: Non-member
it: Non-registrato

en: Only logged in users will be able to access the file via a download link if this is enabled.
it: Se abilitato, solo utenti registrati avranno accesso al file tramite il link.

en: Optional version number
it: Numero di versione opzionale

en: Order
it: Ordine

en: Order by
it: Ordina per

en: Output template
it: Template in uscita

en: Parent Download
it: Download Genitore

en: Parent Download Category
it: Categoria Download Genitore

en: Parent Download Tag
it: Tag Download Genitore

en: Password Required
it: Password Obbligatoria

en: Please add the following rules to your nginx config to disable direct file access: %s
it: Aggiungi le seguenti regole alla tua configurazione nginx per disabilitare l'accesso diretto ai file: %s

en: Please wait...
it: Attendere...

en: Popular Downloads
it: Downloads Popolari

en: Prevent hotlinking
it: Previeni hotlinking

en: Quick-add download
it: Aggiungi Download velocemente

en: Random
it: A caso

en: Redirect only
it: Solo reindirizzamento

en: Redirect to file
it: Reindirizza al file

en: Redirected
it: Reindirizzato

en: Redirected to file
it: Reindirizzato al file

en: Redirected to remote file.
it: Reindirizzato al file remoto.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Required URL
it: URL richiesto

en: Required title
it: Titolo richiesto

en: SHA1 hashes
it: Hash SHA1

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save Download
it: Salva Download

en: Search Download Categories
it: Cerca Categorie Download

en: Search Download Tags
it: Cerca Tag Download

en: Search Downloads
it: Cerca Download

en: Select File
it: Seleziona File

en: Select Page
it: Seleziona pagina

en: Select a category
it: Seleziona una categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings successfully saved
it: Impostazioni salvate con successo

en: Short Description
it: Descrizione Breve

en: Show All
it: Mostra Tutti

en: Show all dates
it: Mostra tutte le date

en: Show only featured downloads
it: Mostra solo download in evidenza

en: Show only members only downloads
it: Mostra solo download per soli membri

en: Status
it: Stato

en: Tags
it: Tag

en: Template Name
it: Nome Modello

en: The message that will be displayed to visitors when they don't have access to a file.
it: Messaggio che verrà visualizzato ai visitatori quando non hanno accesso ad un file.

en: There are no stats available yet!
it: Non ci sono ancora statistiche disponibili.

en: This is where you can create and manage downloads for your site.
it: Qui potete creare e gestire i download del vostro sito.

en: Title
it: Titolo

en: Title - Shows download title only
it: Titolo - Mostra solo il titolo del download

en: Update Download Category
it: Aggiorna Categoria Download

en: Update Download Tag
it: Aggiorna Tag Download

en: Upload file
it: Carica file

en: User
it: Utente

en: User Email
it: Email Utente

en: User ID
it: ID Utente

en: User IP
it: IP Utente

en: User Login
it: Login Utente

en: Version
it: Versione

en: Version %s
it: Versione %s

en: Version <span class="version">%s</span> (%s)
it: Versione <span class="version">%s</span> (%s)

en: Version ID
it: ID Versione

en: Version list - Lists all download versions in an unordered list
it: Lista versione - Lista non ordinata di tutte le versioni di download

en: View Download
it: Visualizza Download

en: Yes
it: Sì

en: You do not have permission to access this download. %sGo to homepage%s
it: Non hai i permessi per accedere a questo download. %sVai alla homepage%s
