Plugins - Download Monitor - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (568 entries)

en: Add New Product
ja_JP: 商品を新規追加

en: Edit Product
ja_JP: 商品を編集

en: New Product
ja_JP: 新商品

en: Transactions
ja_JP: トランザクション

en: Thousand Separator
ja_JP: 3桁ごとの区切り文字

en: The position of the currency symbol.
ja_JP: 通貨記号の位置。

en: In what currency are you selling?
ja_JP: どの通貨で販売していますか ?

en: South African rand
ja_JP: 南アフリカ・ランド

en: Euros
ja_JP: ユーロ

en: CFA Franc
ja_JP: CFA フラン

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: Vietnam
ja_JP: ベトナム

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Vatican
ja_JP: バチカン

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: United States (US) Virgin Islands
ja_JP: バージン諸島 (アメリカ)

en: United Kingdom (UK)
ja_JP: イギリス (UK)

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Timor-Leste
ja_JP: 東ティモール

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Tanzania
ja_JP: タンザニア

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Syria
ja_JP: シリア

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Swaziland
ja_JP: スワジランド

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: South Sudan
ja_JP: 南スーダン

en: South Korea
ja_JP: 韓国

en: South Georgia/Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Slovakia
ja_JP: スロバキア

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ島

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Palestinian Territory
ja_JP: パレスチナ自治区

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: North Korea
ja_JP: 北朝鮮

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Moldova
ja_JP: モルドバ

en: Micronesia
ja_JP: ミクロネシア

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Macedonia
ja_JP: マケドニア

en: Macao S.A.R., China
ja_JP: マカオ特別行政区、中国

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Libya
ja_JP: リビア

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Laos
ja_JP: ラオス

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Jersey
ja_JP: ジャージー島

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Ivory Coast
ja_JP: コートジボワール

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Iran
ja_JP: イラン

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: India
ja_JP: インド

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: France
ja_JP: フランス

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Falkland Islands
ja_JP: フォークランド諸島

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Cura&ccedil;ao
ja_JP: キュラソー島

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Congo (Kinshasa)
ja_JP: コンゴ (キンシャサ)

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス (キーリング) 諸島

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: China
ja_JP: 中国

en: Chile
ja_JP: チリ

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Brunei
ja_JP: ブルネイ

en: British Virgin Islands
ja_JP: 英領ヴァージン諸島

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Benin
ja_JP: ベニン

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Antarctica
ja_JP: 南極

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: Test Settings
ja_JP: テスト設定

en: Success
ja_JP: 成功

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Total
ja_JP: 合計

en: Welcome to
ja_JP: ようこそ:

en: &#197;land Islands
ja_JP: オーランド諸島

en: American Samoa
ja_JP: アメリカ領サモア

en: Amount
ja_JP: 金額

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Australian Dollars
ja_JP: 豪ドル

en: Base Country
ja_JP: 基準国

en: Belau
ja_JP: ベラウ

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ島

en: Billing details
ja_JP: 請求先情報の詳細

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ja_JP: ボネール、シント・ユースタティウスおよびサバ

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Brazilian Real
ja_JP: ブラジル・レアル

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: Canadian Dollars
ja_JP: カナダ・ドル

en: Cart
ja_JP: お買い物カゴ

en: Cart page
ja_JP: お買い物カゴページ

en: Checkout
ja_JP: 購入手続き

en: Checkout error
ja_JP: 購入手続きエラー

en: Checkout page
ja_JP: 購入手続きページ

en: Chinese Yuan
ja_JP: 中国人民元

en: Congo (Brazzaville)
ja_JP: コンゴ (ブラザヴィル)

en: Currency Position
ja_JP: 通貨記号の位置

en: Customer
ja_JP: お客様

en: Czech Koruna
ja_JP: チェコ・コルナ

en: Danish Krone
ja_JP: デンマーク・クローネ

en: Decimal Separator
ja_JP: 小数点区切り

en: Default Gateway
ja_JP: デフォルトゲートウェイ

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Enable Gateway
ja_JP: ゲートウェイを有効化

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス領南方・南極地域

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Guernsey
ja_JP: ガーンジー

en: Heard Island and McDonald Islands
ja_JP: ハード島とマクドナルド諸島

en: Hong Kong Dollar
ja_JP: 香港ドル

en: Hungarian Forint
ja_JP: ハンガリー・フォリント

en: Indian Rupee
ja_JP: インド・ルピー

en: Indonesia Rupiah
ja_JP: インドネシアルピア

en: Iranian rial
ja_JP: イラン・リアル

en: Isle of Man
ja_JP: マン島

en: Israeli Shekel
ja_JP: イスラエル・シェケル

en: Japanese Yen
ja_JP: 日本円

en: Kenyan Shilling
ja_JP: ケニアシリング

en: Malaysian Ringgits
ja_JP: マレーシア・リンギット

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Mexican Peso
ja_JP: メキシコ・ペソ

en: Montserrat
ja_JP: モントセラート

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Zealand Dollar
ja_JP: ニュージーランド・ドル

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: Norwegian Krone
ja_JP: ノルウェー・クローネ

en: Order Details
ja_JP: 注文詳細

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Pakistani Rupee
ja_JP: パキスタン・ルピー

en: Payment Gateway
ja_JP: ペイメントゲートウェイ

en: Payment Methods
ja_JP: お支払い方法

en: Pending
ja_JP: 承認待ち

en: Philippine Pesos
ja_JP: フィリピン・ペソ

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン諸島

en: Polish Zloty
ja_JP: ポーランド・ズウォティ

en: Pounds Sterling
ja_JP: スターリング・ポンド

en: Price
ja_JP: 金額

en: Product
ja_JP: 商品

en: Reunion
ja_JP: レユニオン

en: Romanian Leu
ja_JP: ルーマニア・レウ

en: Russia
ja_JP: ロシア

en: Saint Barth&eacute;lemy
ja_JP: セントバーツ

en: Saint Martin (Dutch part)
ja_JP: シント・マールテン (オランダ領)

en: Saint Martin (French part)
ja_JP: サン・マルタン (フランス領)

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール・ミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセントとグレナディーン

en: Singapore Dollar
ja_JP: シンガポール・ドル

en: South Korean Won
ja_JP: 韓国ウォン

en: Svalbard and Jan Mayen
ja_JP: スバールバル諸島ヤンマイエン島

en: Swedish Krona
ja_JP: スウェーデン・クローナ

en: Swiss Franc
ja_JP: スイス・フラン

en: Taiwan New Dollars
ja_JP: 台湾新ドル

en: Thai Baht
ja_JP: タイ・バーツ

en: The decimal separator of displayed prices.
ja_JP: 表示される価格の小数点記号。

en: The thousand separator of displayed prices.
ja_JP: 表示される価格の桁区切り。

en: Turkish Lira
ja_JP: トルコ・リラ

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス・カイコス諸島

en: US Dollars
ja_JP: 米ドル

en: United States (US)
ja_JP: アメリカ合衆国 (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ja_JP: 合衆国領有小離島

en: Vietnamese Dong
ja_JP: ベトナム・ドン

en: Wallis and Futuna
ja_JP: ウォリス・フツナ

en: Your cart is empty.
ja_JP: 買い物カゴは空です。

en: Your order
ja_JP: ご注文

en: Tanzanian Shilling
ja_JP: タンザニア・シリング

en: Argentine Peso
ja_JP: アルゼンチン・ペソ

en: Bangladeshi Taka
ja_JP: バングラデシュ・タカ

en: Bulgarian Lev
ja_JP: ブルガリア・レフ

en: Burundian Franc
ja_JP: ブルンジ・フラン

en: Chilean Peso
ja_JP: チリ・ペソ

en: Colombian Peso
ja_JP: コロンビア・ペソ

en: Croatia kuna
ja_JP: クロアチア・クーナ

en: Dominican Peso
ja_JP: ドミニカ・ペソ

en: Egyptian Pound
ja_JP: エジプト・ポンド

en: Ethiopian Birr
ja_JP: エチオピア・ブル

en: Ghanaian Cedi
ja_JP: ガーナ・セディ

en: Icelandic krona
ja_JP: アイスランド・クローナ

en: Lao Kip
ja_JP: ラオス・キープ

en: Nepali Rupee
ja_JP: ネパール・ルピー

en: Nigerian Naira
ja_JP: ナイジェリア・ナイラ

en: Paraguayan Guaraní
ja_JP: パラグアイ・グアラニー

en: Russian Ruble
ja_JP: ロシア・ルーブル

en: Rwandan Franc
ja_JP: ルワンダ・フラン

en: Tunisian Dinar
ja_JP: チュニジア・ディナール

en: Ugandan Shilling
ja_JP: ウガンダ・シリング

en: Ukrainian Hryvnia
ja_JP: ウクライナ・フリヴニャ

en: United Arab Emirates Dirham
ja_JP: アラブ首長国連邦ディルハム

en: Djiboutian Franc
ja_JP: ジブチ・フラン

en: SHA256 hashes
ja_JP: SHA256 ハッシュ

en: Remove Data on Uninstall?
ja_JP: アンインストール時にデータを削除しますか ?

en: Are you sure you want to delete ALL log items?
ja_JP: 本当にすべての項目を削除してもよいですか ?

en:  (v%s no longer exists)
ja_JP:  (v%s はもう存在しません)

en: Blacklist user agents
ja_JP: ユーザーエージェントブラックリスト

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings successfully saved
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Download Logs
ja_JP: ダウンロードログ

en: Version ID
ja_JP: バージョンID

en: User IP
ja_JP: IPアドレス

en: User Agent
ja_JP: ユーザーエージェント

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Download Complete
ja_JP: ダウンロードしました。

en: Download #%d (no longer exists)
ja_JP: #%d をダウンロード （存在しません）

en: Non-member
ja_JP: 非メンバー

en: User
ja_JP: ユーザー

en: Remove
ja_JP: 削除

en: File URL(s)
ja_JP: ファイルのURL

en: Enter one file path/URL per line - multiple files will be used as mirrors (chosen at random).
ja_JP: １行に１つのファイルパス、もしくはURLを入力してください。複数ファイルがある場合はミラーとして使われます。（ランダムで選択）

en: Upload file
ja_JP: ファイルをアップロード

en: Choose a file
ja_JP: ファイルを選択

en: Browse for file
ja_JP: ファイルを参照

en: File Date
ja_JP: ファイル日時

en: Download does not exist.
ja_JP: ダウンロードが存在しません。

en: Go to homepage &rarr;
ja_JP: &rarr のホームページへ行きます。

en: Download Error
ja_JP: ダウンロードエラー

en: No file paths defined.
ja_JP: ファイルパスが指定されていません。

en: Redirected to file
ja_JP: ファイルへリダイレクトします。

en: Redirected to remote file.
ja_JP: 外部ファイルへリダイレクトします。

en: File not found.
ja_JP: ファイルが見つかりません。

en: Downloads
ja_JP: ダウンロード

en: Add Download
ja_JP: ダウンロードを追加

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Download
ja_JP: ダウンロードを編集

en: New Download
ja_JP: 新しいダウンロード

en: View Download
ja_JP: ダウンロードを表示

en: Search Downloads
ja_JP: ダウンロードを検索

en: No Downloads found in trash
ja_JP: ゴミ箱にダウンロードはありません。

en: Parent Download
ja_JP: 親のダウンロード

en: This is where you can create and manage downloads for your site.
ja_JP: あなたのサイトのためのダウンロードの作成及び管理ができます。

en: Download not found
ja_JP: ダウンロードが見つかりません

en: Download Category
ja_JP: ダウンロードカテゴリ

en: Search Download Categories
ja_JP: ダウンロードカテゴリを検索

en: All Download Categories
ja_JP: 全てのダウンロードカテゴリ

en: Parent Download Category
ja_JP: 親のダウンロードカテゴリ

en: Edit Download Category
ja_JP: ダウンロードカテゴリを編集

en: Update Download Category
ja_JP: ダウンロードカテゴリを更新

en: Add New Download Category
ja_JP: 新しいダウンロードカテゴリを追加

en: New Download Category Name
ja_JP: 新しいダウンロードカテゴリの名前

en: Download Tag
ja_JP: ダウンロードタグ

en: Search Download Tags
ja_JP: ダウンロードタグを検索

en: All Download Tags
ja_JP: 全てのダウンロードタグ

en: Parent Download Tag
ja_JP: 親のダウンロードタグ

en: Edit Download Tag
ja_JP: ダウンロードタグを編集

en: Update Download Tag
ja_JP: ダウンロードタグを更新

en: Add New Download Tag
ja_JP: 新しいダウンロードタグを追加

en: New Download Tag Name
ja_JP: 新しいダウンロードタグの名前

en: Display a list of your downloads.
ja_JP: ダウンロードリストを表示します。

en: Downloads List
ja_JP: ダウンロードリスト

en: Featured Downloads
ja_JP: 注目のダウンロード

en: Default template
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Date added
ja_JP: 追加日時

en: Date modified
ja_JP: 変更日時

en: ASC
ja_JP: 昇順

en: DESC
ja_JP: 降順

en: Show only featured downloads
ja_JP: 注目のダウンロードのみに表示されます。

en: Show only members only downloads
ja_JP: メンバーズオンリーのダウンロードのみに表示されます。

en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: Download File
ja_JP: ファイルをダウンロード

en: Download &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo; をダウンロード

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: Completed
ja_JP: 完了

en: Delete Logs
ja_JP: ログの削除

en: User Login
ja_JP: ユーザーログイン

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Redirected
ja_JP: リダイレクト

en: Show all dates
ja_JP: すべての日付を表示

en: 25 per page
ja_JP: 25 件ごと

en: 50 per page
ja_JP: 50 件ごと

en: 100 per page
ja_JP: 100 件ごと

en: 200 per page
ja_JP: 200 件ごと

en: Show All
ja_JP: すべて表示

en: Version <span class="version">%s</span> (%s)
ja_JP: バージョン <span class="version">%s</span> (%s)

en: Password Required
ja_JP: パスワードが必要です

en: No Access
ja_JP: アクセスなし

en: All Downloads
ja_JP: すべてのダウンロード

en: License successfully activated.
ja_JP: ライセンスが正常に有効化されました。

en: Output template
ja_JP: 出力テンプレート

en: 1 download | %d downloads
ja_JP[0]: %d ダウンロード

en: Downloaded 1 time | Downloaded %d times
ja_JP[0]: %d 回のダウンロード

en: Any status
ja_JP: 任意のステータス

en: Because your server is running on nginx, our .htaccess file can't protect your downloads.
ja_JP: サーバーがnginxで実行されているため、.htaccessファイルがダウンロードを保護することはできません。

en: List IP Addresses to blacklist, 1 per line. Use IP/CIDR netmask format for ranges. IPv4 examples: <code>198.51.100.1</code> or <code>198.51.100.0/24</code>. IPv6 examples: <code>2001:db8::1</code> or <code>2001:db8::/32</code>.
ja_JP: １行ごとにブラックリストにIPアドレスをリストにします。IP / CIDRネットマスク形式の範囲を使用します。 IPv4 の例: <code>198.51.100.1</code> または <code>198.51.100.0/24</code>。IPv6 の例: <code>2001:db8::1</code> または <code>2001:db8::/32</code>。

en: Please add the following rules to your nginx config to disable direct file access: %s
ja_JP: ファイルへの直接アクセスを無効にするには、nginxの設定ファイルに以下のルールを追加してください: %s

en: Log entries deleted
ja_JP: ログエントリーを削除しました

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: n/a
ja_JP: 該当なし

en: %1$s %2$d
ja_JP: %2$d年%1$s

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Click to toggle
ja_JP: クリックで切替

en: Date
ja_JP: 日付

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
ja_JP[0]: ダウンロード %s 回

en: Export CSV
ja_JP: CSV をエクスポート

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: IP Address
ja_JP: IP アドレス

en: Insert file URL
ja_JP: ファイルの URL を挿入

en: Limit
ja_JP: 制限

en: No Downloads found
ja_JP: ダウンロードがありません

en: Order
ja_JP: 順序

en: Order by
ja_JP: 並び順

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: User Email
ja_JP: ユーザーのメールアドレス

en: Download title
ja_JP: タイトル

en: Download updated.
ja_JP: ダウンロードを更新しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Download restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s へダウンロードを復元しました。

en: Download published.
ja_JP: ダウンロードを共有しました。

en: Download saved.
ja_JP: ダウンロードを保存しました。

en: Download submitted.
ja_JP: ダウンロードを投稿しました。

en: Download scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ja_JP: ダウンロードスケジュール: <strong>%1$s</strong>.

en: Download draft updated.
ja_JP: ダウンロード案を更新しました。

en: Image
ja_JP: 画像

en: Title
ja_JP: タイトル

en: File
ja_JP: ファイル

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Members only
ja_JP: メンバーズオンリー

en: Date posted
ja_JP: 投稿日時

en: Popular Downloads
ja_JP: トップダウンロード

en: There are no stats available yet!
ja_JP: まだ統計がありません！

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Browse for a file
ja_JP: ファイルを参照

en: No files found
ja_JP: ファイルが見つかりません。

en: Insert Download
ja_JP: ダウンロードを挿入

en: Insert Shortcode
ja_JP: ショートコードを挿入

en: Quick-add download
ja_JP: ダウンロードを即時挿入

en: Error: File was not created.
ja_JP: エラー：ファイルが作成されませんでした。

en: Download successfully created.
ja_JP: ダウンロードが作成されました。

en: Error: Download was not created.
ja_JP: エラー：ダウンロードは作成されていません。

en: Choose a download
ja_JP: ダウンロードを選択

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Template Name
ja_JP: テンプレート名

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>image</code>, the <code>content-download-image.php</code> template will be used instead.
ja_JP: 空白にするとデフォルトのテンプレート <code>content-download.php</code> が使用されます。例えば、<code>image</code>と入力すると、<code>content-download-image.php</code>のテンプレートが使用されます。

en: Drop file here
ja_JP: ファイルをここにドロップ

en: Select File
ja_JP: ファイルを選択

en: Enter URL manually
ja_JP: 手動でURLを入力

en: Required URL
ja_JP: URLが必要です。

en: Download Title
ja_JP: タイトル

en: Required title
ja_JP: タイトルが必要です。

en: Optional version number
ja_JP: 任意のバージョン番号

en: Save Download
ja_JP: ダウンロードを保存しました。

en: Download Options
ja_JP: ダウンロードオプション

en: Short Description
ja_JP: 短い説明

en: Featured download
ja_JP: 注目のダウンロード

en: Mark this download as featured. Used by shortcodes and widgets.
ja_JP: このダウンロードを注目のダウンロードとしてマークします。ショートコードとウィジェットで使用されます。

en: Only logged in users will be able to access the file via a download link if this is enabled.
ja_JP: ユーザーがログインし、これが有効になっている場合のみ、ダウンロードリンクを介してファイルにアクセスすることができるようになります。

en: Close all
ja_JP: すべて閉じる

en: Expand all
ja_JP: すべて展開

en: General
ja_JP: 一般

en: Default Template
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: Choose which template is used for <code>[download]</code> shortcodes by default (this can be overridden by the <code>format</code> argument).
ja_JP: デフォルトの<code>[download]</code>ショートコードで使われるテンプレートを選択してください。（この設定は <code>format</code> 引数で上書きできます。）

en: If supported, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead of PHP (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
ja_JP: もし有効ならば、<code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> をPHPの代わりにダウンロードサービスを使えます。（サーバー側での <code>mod_xsendfile</code> の設定が必要です。）

en: Endpoint
ja_JP: エンドポイント

en: Download Endpoint
ja_JP: ダウンロードエンドポイント

en: Define what endpoint should be used for download links. By default this will be <code>%s</code>.
ja_JP: どのエンドポイントがダウンロードリンクに使われるかを定義します。デフォルトでは <code>%s</code> が使われます。

en: Endpoint Value
ja_JP: エンドポイント値

en: Define what unique value should be used on the end of your endpoint to identify the downloadable file. e.g. ID would give a link like <code>%s</code>
ja_JP: どの任意の値がダウンロード可能なファイルを識別するためにエンドポイントの最後に使われるかを定義します。例えば、IDは <code>%s</code> のようなリンクを与えます。

en: Download slug
ja_JP: ダウンロードスラグ

en: Download Log
ja_JP: ダウンロードログ

en: Log download attempts, IP addresses and more.
ja_JP: ダウンロードを試みたIPアドレスなどを記録します。

en: Blacklist IPs
ja_JP: IPブラックリスト

en: Yes
ja_JP: はい

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: No access message
ja_JP: アクセスメッセージがありません

en: No Access Page
ja_JP: アクセスページがありません

en: You do not have permission to access this download. %sGo to homepage%s
ja_JP: このダウンロードにアクセスする権限がありません。 %s ホームページに戻る %s

en: Select a category
ja_JP: カテゴリーを選択

en: Download Monitor Data
ja_JP: モニターデータのダウンロード

en: Redirect to file
ja_JP: ファイルへのリダイレクト

en: Download Monitor Extensions
ja_JP: モニター拡張機能をダウンロード

[ctx: Drop file here *or* select file]
en: or
ja_JP: または

en: Download Information
ja_JP: ダウンロード情報

en: Downloadable Files/Versions
ja_JP: ダウンロード可能なファイル / バージョン

en: Default - Title and count
ja_JP: デフォルト - タイトルとカウント

en: Access
ja_JP: アクセス

en: Count unique IPs only
ja_JP: ユニークなIPのみをカウントする

en: MD5 hashes
ja_JP: MD5 ハッシュ

en: SHA1 hashes
ja_JP: SHA1 ハッシュ

en: CRC32B hashes
ja_JP: CRC32B ハッシュ

en: Hashes
ja_JP: ハッシュ

en: Custom template
ja_JP: カスタムテンプレート

en: Custom Template
ja_JP: カスタムテンプレート

en: Title - Shows download title only
ja_JP: タイトル - ダウンロードタイトルのみを表示

en: Version list - Lists all download versions in an unordered list
ja_JP: バージョン一覧 - リストの全ダウンロードのバージョンを一覧表示

en: Prevent hotlinking
ja_JP: ホットリンクの防止

en: Generate MD5 hash for uploaded files
ja_JP: アップロードファイルのMD5ハッシュを生成

en: Generate SHA1 hash for uploaded files
ja_JP: アップロードファイルのSHA1ハッシュを生成

en: Generate CRC32B hash for uploaded files
ja_JP: アップロードファイルのCRC32Bハッシュを生成

en: Hashes can optionally be output via shortcodes, but may cause performance issues with large files.
ja_JP: ハッシュは、必要に応じてショートコードを介して出力することができますが、大きなファイルでパフォーマンスの問題が発生することがあります。

en: Button - CSS styled button showing title and count
ja_JP: ボタン - タイトルとカウントを表示するCSSスタイルのボタン

en: Box - Box showing thumbnail, title, count, filename and filesize.
ja_JP: ボックス - ボックスサムネイル、タイトル、数、ファイル名とファイルサイズを示します。

en: Filename - Filename and download count
ja_JP: ファイル名 - ファイル名とダウンロード数

en: download
ja_JP: ダウンロード

en: M j, Y @ G:i
ja_JP: Y年n月j日 @ G:i

en: Add file
ja_JP: ファイル追加

en: Allowed Files
ja_JP: アップロードできるファイル

en: Download ID
ja_JP: ダウンロード ID

en: Download URL
ja_JP: ダウンロード URL

en: Download count
ja_JP: ダウンロード回数

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Logging
ja_JP: ログ記録

en: Please wait...
ja_JP: お待ちください…

en: Redirect only
ja_JP: リダイレクトのみ

en: Select Page
ja_JP: 固定ページを選択

en: Are you sure you want to delete this file ?
ja_JP: このファイルを削除してもよいですか ?
