Plugins - Download Monitor - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (670 entries)

en: Add New Product
ru: Добавить новый продукт

en: All Products
ru: Все товары

en: Add Product
ru: Добавить товар

en: Edit Product
ru: Изменить товар

en: Enable Shop
ru: Включить магазин

en: New Product
ru: Новый товар

en: Parent Product
ru: Родительский товар

en: Search Products
ru: Поиск по товарам

en: Shop Enabled
ru: Магазин включён

en: View Product
ru: Просмотреть товар

en: Address
ru: Адрес

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: All
ru: Все

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Argentine Peso
ru: Аргентинский песо

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Australian Dollars
ru: Австралийский доллар

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Bangladeshi Taka
ru: Бангладешская така

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Белоруссия

en: Belau
ru: Палау

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермуды

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Billing details
ru: Платёжные данные

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория Индийского океана

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bulgarian Lev
ru: Болгарский лев

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Burundian Franc
ru: Бурундийский франк

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Canadian Dollars
ru: Канадский доллар

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cart
ru: Корзина

en: Cart page
ru: Страница корзины

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Change
ru: Изменить

en: Checkout
ru: Подтверждение заказа

en: Checkout page
ru: Страница подтверждения заказа

en: Chile
ru: Чили

en: Chilean Peso
ru: Чилийское песо

en: China
ru: Китай

en: Chinese Yuan
ru: Китайский юань

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: City
ru: Город

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые острова (Килинг)

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Colombian Peso
ru: Колумбийское песо

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Company name
ru: Название компании

en: Congo (Brazzaville)
ru: Конго (Браззавиль)

en: Congo (Kinshasa)
ru: Конго (Киншаса)

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Country
ru: Страна

en: Creating
ru: Создание

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Croatia kuna
ru: Хорватская куна

en: Cuba
ru: Куба

en: Cura&ccedil;ao
ru: Кюрасао

en: Currency
ru: Валюта

en: Customer
ru: Клиент

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

en: Czech Republic
ru: Чехия

en: Danish Krone
ru: Датская крона

en: Date created
ru: Дата создания

en: Denmark
ru: Дания

en: Disable
ru: Отключить

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Djiboutian Franc
ru: Франк Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Peso
ru: Доминиканское песо

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Egypt
ru: Египет

en: Egyptian Pound
ru: Египетский фунт

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Email address
ru: Email адрес

en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

en: Enabled
ru: Включено

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Ethiopian Birr
ru: Эфиопский быр

en: Euros
ru: Евро

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Finland
ru: Финляндия

en: First name
ru: Имя

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские южные территории

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Germany
ru: Германия

en: Ghana
ru: Гана

en: Ghanaian Cedi
ru: Ганский седи

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и острова Макдональд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hong Kong Dollar
ru: Гонконгский доллар

en: Hungarian Forint
ru: Венгерский форинт

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: Icelandic krona
ru: Исландская крона

en: India
ru: Индия

en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Indonesia Rupiah
ru: Индонезийская рупия

en: Iran
ru: Иран

en: Iranian rial
ru: Иранский риал

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Israel
ru: Израиль

en: Israeli Shekel
ru: Израильский шекель

en: Italy
ru: Италия

en: Ivory Coast
ru: Кот-д'Ивуар

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Japanese Yen
ru: Японская иена

en: Jersey
ru: Джерси

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kenyan Shilling
ru: Кенийский шиллинг

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Lao Kip
ru: Лаосский кип

en: Laos
ru: Лаос

en: Last name
ru: Фамилия

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macao S.A.R., China
ru: Макао (САР), Китай

en: Macedonia
ru: Македония

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Malaysian Ringgits
ru: Малазийский ринггит

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexican Peso
ru: Мексиканское песо

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Name
ru: Имя

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Nepali Rupee
ru: Непальская рупия

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Nigerian Naira
ru: Нигерийская найра

en: Niue
ru: Ниуэ

en: No page set
ru: Страница не указана

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Norwegian Krone
ru: Норвежская крона

en: Oman
ru: Оман

en: Order Date
ru: Дата покупки

en: Order Details
ru: Подробности заказа

en: Order Status
ru: Статус заказа

en: Orders
ru: Заказы

en: Overview
ru: Обзор

en: Pages
ru: Страницы

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Pakistani Rupee
ru: Пакистанская рупия

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Pay with PayPal
ru: Оплатить через PayPal

en: Payment Method
ru: Способ оплаты

en: Pending
ru: В ожидании

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

en: Poland
ru: Польша

en: Polish Zloty
ru: Польский злотый

en: Portugal
ru: Португалия

en: Postcode / ZIP
ru: Почтовый индекс

en: Price
ru: Цена

en: Proceed to checkout
ru: Оформить заказ

en: Product
ru: Товар

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Quantity
ru: Количество

en: Refunded
ru: Возвращён

en: Romania
ru: Румыния

en: Romanian Leu
ru: Румынский лей

en: Russia
ru: Россия

en: Russian Ruble
ru: Российский рубль

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Rwandan Franc
ru: Франк Руанды

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Saint Barth&eacute;lemy
ru: Сен-Бартелеми

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Martin (Dutch part)
ru: Сен-Мартен (голландская часть)

en: Saint Martin (French part)
ru: Сен-Мартен (французская часть)

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Serbia
ru: Сербия

en: Seychelles
ru: Сейшельские Острова

en: Shop
ru: Магазин

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South African rand
ru: Южноафриканский рэнд

en: South Georgia/Sandwich Islands
ru: Южная Георгия/Сандвичевы острова

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: South Korean Won
ru: Южнокорейская вона

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Success
ru: Успех

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Tanzanian Shilling
ru: Танзанийский шиллинг

en: Thai Baht
ru: Тайский бат

en: Thailand
ru: Таиланд

en: The decimal separator of displayed prices.
ru: Десятичный разделитель цен.

en: The position of the currency symbol.
ru: Позиция символа валюты.

en: The thousand separator of displayed prices.
ru: Тысячный разделитель при отображении цен.

en: Thousand Separator
ru: Разделитель тысяч

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Total
ru: Всего

en: Trash
ru: Корзина

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Tunisian Dinar
ru: Тунисский динар

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkish Lira
ru: Турецкая лира

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ugandan Shilling
ru: Угандийский шиллинг

en: Ukraine
ru: Украина

en: Ukrainian Hryvnia
ru: Украинская гривна

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Arab Emirates Dirham
ru: Дирхам ОАЭ

en: United Kingdom (UK)
ru: Великобритания

en: United States (US)
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: United States (US) Virgin Islands
ru: Виргинские острова (США)

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: US Dollars
ru: Доллар США

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Vietnamese Dong
ru: Вьетнамский донг

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: What's Next?
ru: Что дальше?

en: Yemen
ru: Йемен

en: Your order
ru: Ваш заказ

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: &#197;land Islands
ru: &#197;Аландские острова

en: After you've upgraded your PHP version, Download Monitor will automatically load and work.
ru: После того, как вы обновили версию PHP, Download Monitor будет автоматически загружаться и работать.

en: Amount
ru: Сумма

en: Base Country
ru: Основная страна

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: Application Client ID
ru: ID клиента приложения

en: Application Client Secret
ru: Секрет клиента приложения

en: Application Details
ru: Детали приложения

en: %s: New order
ru: %s: новый заказ

en: Cart Totals
ru: Итог корзины

en: CFA Franc
ru: Французский тихоокеанский франк

en: Checkout error
ru: Ошибка оформления заказа

en: Create Page
ru: Создать страницу

en: Disable Cart
ru: Отключить корзину

en: Download name
ru: Название загрузки

en: Download version
ru: Скачать версию

en: Georgia
ru: Грузия

en: Libya
ru: Ливия

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Order Total
ru: Итог заказа

en: Paraguayan Guaraní
ru: Парагвайский гуарани

en: Price (%s)
ru: Цена (%s)

en: QTY
ru: КОЛ-ВО

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Subtotal
ru: Промежуточный итог

en: Taiwan New Dollars
ru: Тайваньский новый доллар

en: Transactions
ru: Транзакции

en: Store full IP address
ru: Записывать полный IP-адрес

en: Store no IP address
ru: Не сохранять IP адрес

en: Store anonymized IP address (remove last 3 digits)
ru: Сохранять анонимный IP адрес (последние 3 цифры)

en: IP Address Logging
ru: Логирование IP адреса

en: Define if and how you like to store IP addresses of users that download your files in your logs.
ru: Определите если и как вы хотите сохранять IP адрес пользователей скачавших ваши файлы в журналах.

en: If enabled, the user agent (browser) the user uses to download the file will be stored in your logs.
ru: Если включено, в ваших журналах будет сохранен браузер, который используется для загрузки файла.

en: User Agent Logging
ru: Логирование User Agent

en: If enabled, the counter for each download will only increment and create a log entry once per IP address. Note that this option only works if %s is set to %s.
ru: Если включено, счетчик для каждой загрузки будет только увеличиваться и создавать запись в журнале единоразово для каждого IP-адреса. Обратите внимание, что этот параметр работает только в том случае, если %s установлено как %s.

en: WARNING: We don't think your database needs upgrading. Only continue if you're 100% sure what you're doing!
ru: ВНИМАНИЕ: Мы не думаем, что ваша база данных нуждается в обновлении. Только если вы уверены на 100%, что делаете!

en: I'm sure I want to run the upgrader anyway
ru: Я уверен, что хочу запустить обновление в любом случае

en: Documentation
ru: Документация

en: Misc
ru: Разное

en: Reports
ru: Отчеты

en: Select a User
ru: Выберите пользователя

en: Include in Search
ru: Включить в поиск

en: Are you sure you want to delete ALL log items?
ru: Вы уверены, что хотите удалить ВСЕ записи журнала?

en: Generate SHA256 hash for uploaded files
ru: Сгенерировать хэш SHA256 для загруженных файлов

en: Please set a version in your WordPress admin
ru: Пожалуйста, установите версию в своей админ-панели WordPress

en: List browser user agents to blacklist, 1 per line.  Partial matches are sufficient. Regex matching is allowed by surrounding the pattern with forward slashes, e.g. <code>/^Mozilla.+Googlebot/</code>
ru: Перечислите пользовательские агенты браузеров в черный список, по 1 агенту в строке. Частичных совпадений достаточно. Согласование регулярных выражений допускается путем обрамления шаблона косыми чертами, например <code>/^Mozilla.+Googlebot/</code>

en: Remove Data on Uninstall?
ru: Очистить данные при удалении?

en: No download information for new downloads.
ru: Нет информации по новым загрузкам.

en: Remove all Download Monitor transients, this can solve version caching issues.
ru: Удаление всех транзиентов Download Monitor поможет решить проблемы с кешированием версии.

en: Clear all transients
ru: Очистить все транзиенты

en: SHA256 hashes
ru: Хэши SHA256

en: Meta Data
ru: Мета-данные

en: Hashes can optionally be output via shortcodes, but may cause performance issues with large files. %sYou can read more about hashes here%s
ru: Хэши могут быть выведены через шорткоды, но могут вызывать проблемы с файлами больших размеров. %sВы можете узнать больше о хэшах здесь%s

en: Download Monitor Transients successfully cleared!
ru: Транзиенты Download Monitor успешно очищены!

en: Month
ru: Месяц

en: hide notice
ru: скрыть уведомление

en: Per Day
ru: В день

en: Switch to %s
ru: Переключить на %s

en: Check this box if you would like to completely remove all Download Monitor data when the plugin is deleted.
ru: Отметьте этот флажок, если вы хотите полностью очистить все данные плагина при его удалении.

en: Take me to the Upgrade Tool
ru: Перейти в Инструмент обновления

en: We've created an upgrading tool that will do all the work for you. You can read more about this tool on %sour website (click here)%s or start the upgrade now.
ru: Мы создали инструмент обновления, который сделает всю работу за вас. Вы можете больше узнать об этом инструменте на %sнашем сайте (нажмите здесь)%s или начните обновление.

en: Legacy Upgrader
ru: Устаревший инструмент обновления

en: has no version set!
ru: не имеет установленной версии!

en: Download Tags
ru: Метки загрузок

en: If enabled, downloads will be included in the site's internal search results.
ru: Если включить, то страницы Загрузок будут включены в результаты поиска на сайте.

en: Download Reports
ru: Отчеты по загрузкам

en: Search download
ru: Поиск загрузок

en: Download Categories
ru: Рубрики загрузок

en: It looks like you upgraded to the latest version of Download Monitor from a legacy version (3.x)
ru: Похоже, вы обновили Download Monitor до последней версии

en: Download Monitor - Legacy Upgrade
ru: Download Monitor - Обновление устаревших версий

en: Parent Download Version
ru: Родительская версия

en: No Download Versions found in trash
ru: Нет версий в корзине

en: No Download Versions found
ru: Нет версий

en: All Download Versions
ru: Все версии

en: Download Versions
ru: Версии

en: Download Version
ru: Версия

en: Add Download Version
ru: Добавить версию

en: Edit Download Version
ru: Редактировать версию

en: New Download Version
ru: Новая версия

en: View Download Version
ru: Посмотреть версию

en: Search Download Versions
ru: Найти версии

en: upgrade your downloads
ru: обновить ваши загрузки

en: Currently your downloads don't work like they should, we need to %s before they'll work again.
ru: В данный момент ваши загрузки не работают, как должны. Нам необходимо %s, прежде чем они снова заработают.

en: Welcome to the Download Monitor Legacy Upgrader. On this page we will upgrade your old Download Monitor (legacy) data so it will work with the latest version. If you're on this page, it should mean that you updated to this version from Download Monitor %s. If you're unsure if this is correct, or you want to read more about the legacy upgrade, we've setup a page that will explain this process in a lot more detail. %sClick here%s if to view that page.
ru: Добро пожаловать в обновление от старой версии Download Monitor. На этой странице мы обновим ваши данные от старой версии, чтобы они работали с новой. Если вы попали сюда, это значит что вы обновили Download Monitor с версии %s. Если вы не уверены, что так и должно быть или хотите узнать больше об обновлении со старой версии, мы создали страницу с очень детальным объяснением процедуры. %sНажмите сюда%s , чтобы посмотреть её.

en: Loading
ru: Загрузка

en: Allow Proxy IP Override
ru: Разрешить перезаписывать IP прокси

en: If enabled, Download Monitor will use the X_FORWARDED_FOR HTTP header set by proxies as the IP address. Note that anyone can set this header, making it less secure.
ru: Если включено, Download Monitor будет использовать HTTP-заголовок X_FORWARDED_FOR, заданный прокси-серверами как IP-адреса. Обратите внимание, что любой пользователь может установить этот заголовок, делая его менее безопасным.

en: <a href="%s">Register your copy</a> of the <strong>%s</strong> extension to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? <a href="%s" target="_blank">Purchase one now</a>.
ru: <a href="%s">Зарегистрируйте свою копию</a> расширения <strong>%s</strong>, чтобы получить доступ к автоматическим обновлениям и поддержке. Нужен лицензионный ключ? <a href="%s" target="_blank">Купить сейчас</a>.

en:  (v%s no longer exists)
ru:  (v%s больше не существует)

en: Settings
ru: Настройки

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Date
ru: Дата

en: %s ago
ru: %s назад

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Edit
ru: Изменить

en: User
ru: Пользователь

en: Filter
ru: Фильтр

en: Remove
ru: Удалить

en: Extensions
ru: Расширения

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Click to toggle
ru: Нажмите, чтобы переключить

en: n/a
ru: н/д

en: Download File
ru: Скачать файл

en: Downloaded 1 time | Downloaded %d times
ru[0]: Загружено 1 раз
ru[1]: Загружено %d раза
ru[2]: Загружено %d раз

en: Download &ldquo;%s&rdquo;
ru: Скачать &ldquo;%s&rdquo;

en: Filename
ru: Имя файла

en: Version ID
ru: ID версии

en: Settings successfully saved
ru: Настройки успешно сохранены

en: Logs
ru: Журналы

en: Default template
ru: Шаблон по умолчанию

en: File Date
ru: Дата файла

en: Insert file URL
ru: Вставить URL файла

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Version <span class="version">%s</span> (%s)
ru: Версия <span class="version">%s</span> (%s)

en: User IP
ru: IP пользователя

en: User Email
ru: Email пользователя

en: User ID
ru: ID пользователя

en: Export CSV
ru: Экспорт CSV

en: Date modified
ru: Дата изменения

en: Date added
ru: Дата добавления

en: Order by
ru: Сортировать по

en: Random
ru: Случайно

en: Featured Downloads
ru: Избранные загрузки

en: List IP Addresses to blacklist, 1 per line. Use IP/CIDR netmask format for ranges. IPv4 examples: <code>198.51.100.1</code> or <code>198.51.100.0/24</code>. IPv6 examples: <code>2001:db8::1</code> or <code>2001:db8::/32</code>.
ru: Перечень IP адресов для чёрного списка, по одному на строке. Используйте формат IP/CIDR для диапазона. 
    Например IPv4: <code>198.51.100.1</code> или <code>198.51.100.0/24</code>. 
    Наример IPv6: <code>2001:db8::1</code> или <code>2001:db8::/32</code>.

en: Order
ru: Сортировать

en: Show All
ru: Показать все

en: 25 per page
ru: 25 на странице

en: 100 per page
ru: 100 на странице

en: File not found.
ru: Файл не найден.

en: 50 per page
ru: 50 на странице

en: No Access
ru: Нет доступа

en: Blacklist user agents
ru: Чёрный список User Agents

en: All Downloads
ru: Все загрузки

en: User Login
ru: Логин пользователя

en: Delete Logs
ru: Удалить журналы

en: Download Logs
ru: Скачать журналы

en: Download Complete
ru: Загрузка завершена

en: This is where you can create and manage downloads for your site.
ru: Здесь вы можете создавать и управлять загрузками для своего сайта.

en: 200 per page
ru: 200 на странице

en: Password Required
ru: Требуется пароль

en: Edit Download
ru: Редактировать загрузку

en: New Download
ru: Новая загрузка

en: Parent Download
ru: Родительская загрузка

en: h
ru: ч

en: Non-member
ru: Не член

en: Add Download
ru: Добавить загрузку

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Log entries deleted
ru: Записи журнала удалены

en: Download Error
ru: Ошибка загрузки

en: Any status
ru: Любой статус

en: Failed
ru: Неудачно

en: Go to homepage &rarr;
ru: Перейти на главную &rarr;

en: Redirected
ru: Перенаправлено

en: Completed
ru: Завершено

en: File URL(s)
ru: URL файла(-ов)

en: m
ru: м

en: Browse for file
ru: Обзор файлов

en: Choose a file
ru: Выбрать файл

en: Add New
ru: Добавить новую

en: DESC
ru: НИСХ

en: Output template
ru: Шаблон вывода

en: Downloads List
ru: Список скачиваний

en: Add New Download Tag
ru: Добавить новую метку скачиваний

en: Update Download Tag
ru: Обновить метку скачиваний

en: Edit Download Tag
ru: редактировать метку скачиваний

en: Show all dates
ru: Показать все даты

en: 1 download | %d downloads
ru[0]: Одна Загрузка
ru[1]: %d Загрузки
ru[2]: %d Загрузок

en: Limit
ru: Ограничение

en: Show only featured downloads
ru: Показать только избранные загрузки

en: Display a list of your downloads.
ru: Показать список Ваших загрузок.

en: License successfully activated.
ru: Лицензия успешно активирована.

en: Download #%d (no longer exists)
ru: Загрузка #%d (больше не существует)

en: Because your server is running on nginx, our .htaccess file can't protect your downloads.
ru: Поскольку ваш сервер работает на nginx, наш .htaccess файл не может защитить ваши загрузки.

en: If you like %sDownload Monitor%s please leave us a %s★★★★★%s rating. A huge thank you from us in advance!
ru: Если вам нравится %sDownload Monitor%s, пожалуйста, оставьте нам %s★★★★★%s рейтинг. Большое спасибо вам заранее!

en: Search Downloads
ru: Поиск загрузок

en: View Download
ru: Посмотреть загрузку

en: No Downloads found in trash
ru: Нет загрузок в корзине

en: Download not found
ru: Загрузка не найдена

en: Parent Download Tag
ru: Родительская метка

en: New Download Tag Name
ru: Название новой метки

en: All Download Tags
ru: Все метки

en: Search Download Tags
ru: Поиск меток

en: Download Tag
ru: Метка

en: New Download Category Name
ru: Название новой рубрики

en: Add New Download Category
ru: Добавить новую рубрику

en: No Downloads found
ru: Нет загрузок

en: Download does not exist.
ru: Загрузки не существует.

en: No file paths defined.
ru: Не определены пути к файлу.

en: Redirected to file
ru: Перенаправлено на файл

en: Redirected to remote file.
ru: Перенаправлено на удаленный файл.

en: Parent Download Category
ru: Родительская рубрика

en: Update Download Category
ru: Обновить рубрику

en: Edit Download Category
ru: Редактировать рубрику

en: All Download Categories
ru: Все рубрики

en: Search Download Categories
ru: Поиск рубрик

en: Download Category
ru: Рубрика

en: Enter one file path/URL per line - multiple files will be used as mirrors (chosen at random).
ru: Введите один путь/адрес к файлу в одной строке - несколько файлов будут использоваться в качестве зеркал (выбраны случайным образом).

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
ru[0]: Загружено %s раз
ru[1]: Загружено %s раза
ru[2]: Загружено %s раз

en: Please add the following rules to your nginx config to disable direct file access: %s
ru: Пожалуйста, добавьте эти правила в ваш файл конфигурации nginx для отключения прямого доступа к файлам: %s

en: Show only members only downloads
ru: Показывать загрузки только для зарегистрированных пользователей

note: Description of the plugin
en: A full solution for managing and selling downloadable files, monitoring downloads and outputting download links and file information on your WordPress powered site.
ru: Полное решение для управления и продажи загружаемых файлов, мониторинга загрузок и вывода ссылок для загрузки и информации о файлах на вашем сайте, работающем на WordPress.

en: ASC
ru: По возрастанию

en: General
ru: Основные

en: Select a category
ru: Выберите рубрику

en: Title
ru: Название

en: Tags
ru: Метки

en: Yes
ru: Да

en: download
ru: Загрузить

en: Download
ru: Скачать

en: Version
ru: Версия

en: Short Description
ru: Краткое описание

en: Categories
ru: Категории

en: Image
ru: Изображение

en: Enable
ru: Включено

en: Featured
ru: Рекомендуемые

en: Select Page
ru: Выберите страницу

en: Select File
ru: Выбрать файл

en: Popular Downloads
ru: Популярные загрузки

en: There are no stats available yet!
ru: Пока нет статистических данных!

en: Featured download
ru: Избранные загрузки

en: Download count
ru: Счётчик скачиваний

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

[ctx: Drop file here *or* select file]
en: or
ru: или

en: Template
ru: Шаблон

en: Template Name
ru: Имя шаблона

en: File
ru: Файл

en: No files found
ru: Файлы не найдены

en: Insert Shortcode
ru: Вставить шорткод

en: Download Monitor Extensions
ru: Расширения для Download Monitor

en: Allowed Files
ru: Разрешённые файлы

en: Enter URL manually
ru: Ввести URL вручную

en: Download Log
ru: Скачать журнал

en: Default Template
ru: Шаблон по-умолчанию

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Close all
ru: Закрыть все

en: Add file
ru: Добавить файл

en: Default - Title and count
ru: По умолчанию - Заголовок и счётчик

en: Button - CSS styled button showing title and count
ru: Кнопка - CSS стилизованная кнопка с заголовком и счётчиком

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Box - Box showing thumbnail, title, count, filename and filesize.
ru: Карточка - Включает миниатюру, заголовок, счётчик, имя файла и размер.

en: Drop file here
ru: Перетащите файл сюда

en: Filename - Filename and download count
ru: Имя файла - имя файла и количество скачиваний

en: Endpoint
ru: Эндпоинт

en: Title - Shows download title only
ru: Название - Показывает только название

en: Blacklist IPs
ru: Чёрный список IP адресов

en: Access
ru: Доступ

en: CRC32B hashes
ru: Хэши CRC32B

en: SHA1 hashes
ru: Хэши SHA1

en: MD5 hashes
ru: Хэши MD5

en: Hashes
ru: Хэши

en: Custom template
ru: Произвольный шаблон

en: Prevent hotlinking
ru: Не допускать хотлинкинг

en: Generate MD5 hash for uploaded files
ru: Генерировать хэш MD5 для загруженных файлов

en: M j, Y @ G:i
ru: M d, Y @ H:i

en: Generate SHA1 hash for uploaded files
ru: Генерировать хэш SHA1 для загруженных файлов

en: Generate CRC32B hash for uploaded files
ru: Генерировать хэш CRC32B для загруженных файлов

en: No access message
ru: Сообщение о запрете доступа

en: The message that will be displayed to visitors when they don't have access to a file.
ru: Это сообщение будет показано посетителям не имеющим доступа к файлу.

en: No Access Page
ru: Страница "доступ запрещен"

en: Count unique IPs only
ru: Считать только уникальные IP

en: Logging
ru: Журналирование

en: Only logged in users will be able to access the file via a download link if this is enabled.
ru: Только зарегистрированные пользователи смогут получить доступ к файлу через ссылку, если это включено.

en: Hashes can optionally be output via shortcodes, but may cause performance issues with large files.
ru: Хэши могут быть выведены через шорткоды, но это может вызывать проблемы с большими файлами.

en: Redirect only
ru: только перенаправление

en: Custom Template
ru: Произвольный шаблон

en: Download slug
ru: Ярлык загрузки

en: Download ID
ru: ID загрузки

en: Choose a download
ru: Выберите загрузку

en: Error: Download was not created.
ru: Ошибка: загрузка не создана.

en: Download successfully created.
ru: Загрузка успешно создана.

en: Error: File was not created.
ru: Ошибка: файл не создан.

en: Insert Download
ru: Вставить загрузку

en: Date posted
ru: Дата публикации

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>image</code>, the <code>content-download-image.php</code> template will be used instead.
ru: Если оставить пустым, будет использоваться файл шаблона по умолчанию <code>content-download.php</code>. Если вы введёте, например, <code>image</code>, вместо него будет использоваться шаблон <code>content-download-image.php</code>.

en: Download Monitor Data
ru: Данные Download Monitor

en: Download draft updated.
ru: Черновик загрузки обновлен.

en: Download saved.
ru: Загрузка сохранена.

en: Download published.
ru: Загрузка опубликована.

en: Download restored to revision from %s
ru: Загрузка восстановлена до редакции %s

en: Custom field deleted.
ru: Произвольное поле удалено.

en: Custom field updated.
ru: Произвольное поле обновлено.

en: Download updated.
ru: Загрузка обновлена.

en: Download title
ru: Заголовок загрузки

en: Download Information
ru: Информация о загрузки

en: Download Options
ru: Настройки загрузки

en: Save Download
ru: Сохранить загрузку

en: Download Title
ru: Заголовок загрузки

en: Download URL
ru: URL загрузки

en: Browse for a file
ru: Просмотр файла

en: Quick-add download
ru: Быстрая загрузка

en: Mark this download as featured. Used by shortcodes and widgets.
ru: Отметьте эту загрузку как избранную. Используется в шортодах и виджетах.

en: Downloadable Files/Versions
ru: Загружаемые файлы / версии

en: Required URL
ru: Обязательный URL

en: Required title
ru: Обязательный заголовок

en: If enabled, the download handler will check the PHP referer to see if it originated from your site and if not, redirect them to the homepage.
ru: Если этот параметр включен, обработчик загрузок проверит PHP-реферер, чтобы узнать, исходит ли он с вашего сайта, а если нет, перенаправит их на главную страницу.

en: Download submitted.
ru: Загрузка отправлена.

en: Download scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ru: Загрузка запланирована на: <strong>%1$s</strong>.

en: Choose what page is displayed when the user has no access to a file. Don't forget to add the <code>[dlm_no_access]</code> shortcode to the page.
ru: Выберите страницу, которая будет отображается, если у пользователя нет доступа к файлу. Не забудьте на страницу добавить шорткод <code>[dlm_no_access]</code>.

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>button</code>, the <code>content-download-button.php</code> template will be used instead. You can add custom templates inside your theme folder.
ru: Если оставить пустым, будет использоваться файл шаблона по умолчанию <code>content-download.php</code>. Если вы введете, например, <code>button</code>, вместо этого будет использоваться шаблон <code>content-download-button.php</code>. Вы можете добавить пользовательские шаблоны в папку темы.

en: You do not have permission to access this download. %sGo to homepage%s
ru: У вас нет доступа к этой загрузке. %sПерейти на главную страницу%s

en: Optional version number
ru: Версия (необязательно)

en: Download Endpoint
ru: Постоянная ссылка для загрузок

en: Endpoint Value
ru: Значение постоянной ссылки

en: Log download attempts, IP addresses and more.
ru: Записывать в журнал попытки скачиваний, IP адреса и так далее.

en: Extend Download Monitor with its powerful free and paid extensions. %sClick here to browse all extensions%s
ru: Расширьте Download Monitor с помощью мощных бесплатных и платных расширений. %sНажмите здесь, чтобы просмотреть все расширения%s

en: Define what endpoint should be used for download links. By default this will be <code>%s</code>.
ru: Определите, какая база должна использоваться для ссылок на скачивание. По умолчанию это будет <code>%s</code>.

en: Choose which template is used for <code>[download]</code> shortcodes by default (this can be overridden by the <code>format</code> argument).
ru: Выберите шаблон, который будет использоваться для шорткода <code>[download]</code> по умолчанию (это может быть перезаписано аргументом <code>format</code>).

en: Define what unique value should be used on the end of your endpoint to identify the downloadable file. e.g. ID would give a link like <code>%s</code>
ru: Определите уникальное значение постоянной ссылки, которое будет использоваться в конце ссылки для идентификации загружаемых файлов. ID даст ссылку <code>%s</code>

en: Version list - Lists all download versions in an unordered list
ru: Список версий - Списки всех версий в неупорядоченном виде

en: If supported, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead of PHP (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
ru: Если поддерживается, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> может использоваться для загрузок вместо PHP (сервер требует <code>mod_xsendfile</code>).

en: Don't force download. If the <code>dlm_uploads</code> folder is protected you may need to move your file.
ru: Не пытайтесь скачать. Папка <code>dlm_uploads</code> защищена, вам может потребоваться переместить свой файл.

en: Members only
ru: Только для участников

en: Redirect to file
ru: Перенаправить на файл

en: Are you sure you want to delete this file ?
ru: Вы действительно хотите удалить этот файл?
