Themes - Twenty Twenty-One - en to da_DK translation catalogue (140 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
da_DK: Twenty Twenty-One er et tomt lærred til dine ideer, og det gør blokeditor til din bedste pensel. Med nye blokgrupper, som giver dig mulighed for at skabe et smukt layout på få sekunder, vil dette temas bløde farver og iøjnefaldende – men tidløse – design lade dit arbejde stråle. Prøv det! Se, hvordan Twenty Twenty-One løfter din portefølje, forretnings websted, eller personlige blog.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
da_DK: Ældre <span class="nav-short">indlæg</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
da_DK: Nyere <span class="nav-short">indlæg</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
da_DK: Mørk tilstand er en enhedsindstilling. Hvis en besøgende på dit websted anmoder om det, vil dit websted blive vist med en mørk baggrund og lys tekst. <a href="%s">Læs mere om Mørk tilstand.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom right corner of the page.
da_DK: Mørk tilstand kan også slås til og fra med en knap, som du kan finde i nederste højre hjørne på siden.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
da_DK: Dette websted bruger LocalStorage til at gemme indstillingen, når understøttelse af mørk tilstand slås til eller fra.<br> LocalStorage er nødvendig for, at indstillingen kan fungere, og bruges kun, når en bruger klikker på knappen Mørk tilstand.<br> Ingen data gemmes i databasen eller overføres.

en: Suggested text:
da_DK: Foreslået tekst:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
da_DK: Twenty Twenty-One bruger LocalStorage, når understøttelse af mørk tilstand er aktiveret.

en: Dark Mode support
da_DK: Understøttelse af Mørk tilstand

en: Learn more about Dark Mode.
da_DK: Læs mere om Mørk tilstand.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
da_DK: Hvis du vil have adgang til indstillingerne for Mørk tilstand, skal du vælge en lys baggrundsfarve.

en: Colors & Dark Mode
da_DK: Farver & Mørk tilstand

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
da_DK: Fremhævet opslag

[ctx: Post password form]
en: Submit
da_DK: Send

[ctx: Post password form]
en: Password
da_DK: Adgangskode

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
da_DK: Uden titel

[ctx: Customizer control]
en: Background color
da_DK: Baggrundsfarve

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
da_DK: Dette tema kræver WordPress 5,3 eller nyere. Du kører version %s. Opgrader venligst.

note: translators: %: page number.
en: Page %
da_DK: Side %

en: Leave a comment
da_DK: Skriv kommentar

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: comment count number.
en: %s comment | %s comments
da_DK[0]: %s kommentar
da_DK[1]: %s kommentarer

en: 1 comment
da_DK: 1 kommentar

en: On
da_DK: Til

en: Off
da_DK: Fra

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
da_DK: Mørk tilstand: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
da_DK: Dette indhold er beskyttet med adgangskode. Angiv adgangskode, for at se indholdet.

en: Open menu
da_DK: Åbn menu

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
da_DK: &#8220;Læsning&#8221; af Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
da_DK: &#8220;Selvportræt&#8221; af Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
da_DK: &#8220;Påskeliljer&#8221; af Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Tremieres&#8221; by Berthe Morisot
da_DK: &#8220;Stokroser&#8221; af Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
da_DK: Indsæt

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
da_DK: Prøv Hjælpefora

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
da_DK: Læse Temaets dokumentation

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
da_DK: Har du brug for hjælp?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
da_DK: Twenty Twenty-One indeholder også en overlapningsstil til kolonneblokke. Når en kolonneblok er markeret, skal du åbne panelet "Designs" i indstillinger sidebaren. Vælg blokformatet "Overlap" for at prøve det.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
da_DK: Overlappende kolonner

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
da_DK: Twenty Twenty-One inkluderer smukke rammer til dit indhold. Med en valgt billed-blok luk op for

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
da_DK: Indram dine billeder

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
da_DK: Blokgrupper er forud fremstillede grupper af blokke. Hvis du vil tilføje sådan en, skal du vælge knappen Tilføj blok [+] på værktøjslinjen øverst i editoren. Skift til fanen Blokgrupper under søgelinjen, og vælg et design.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
da_DK: Tilføj blok strukturer

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
da_DK: Lav dit website ved hjælp af blokke

en: Reading
da_DK: Læsning

en: Young Woman in Mauve
da_DK: Ung kvinde i Mauve

en: The Garden at Bougival
da_DK: Haven i Bougival

en: In the Bois de Boulogne
da_DK: I Bois de Boulogne

en: Villa with Orange Trees, Nice
da_DK: Villa med appelsintræer, Nice

en: Roses Tremieres
da_DK: Stokroser

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
da_DK: &#8220;Villa med appelsintræer, Nice&#8221; af Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
da_DK: Smukke haver malet af Berthe Morisot i slutningen af 1800-tallet

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
da_DK: &#8220;Haven ved Bougival&#8221; af Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
da_DK: &#8220;Ung kvinde i lilla&#8221; af Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
da_DK: &#8220;I Boulogne.skoven&#8221; af Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
da_DK: Berthe Morisot<br>(Frankrig, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
da_DK: Legende i sandet

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
da_DK: &#8220;Legende i sandet&#8221; af Berthe Morisot

note: translators: %s: parent post.
en: Published in %s
da_DK: Udgivet i %s

en: Summary
da_DK: Sammenfatning

en: Excerpt Settings
da_DK: Indstillinger for uddrag

en: Thick
da_DK: Tyk

en: On Archive Pages, posts show:
da_DK: På arkivsider vises indlæg med:

note: translators: 1: Link to authors posts. 2: Author name.
en: View all of %2$s's posts.
da_DK: Vis alle indlæg af %2$s

note: translators: 1: Author name. translators: %s author name.
en: By %s
da_DK: Skrevet af %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da_DK: Det lader til at vi ikke kan finde siden, du leder efter. Måske en søgning kan hjælpe.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men din søgning gav ingen resultater. Prøv igen med nogle andre søgeord.

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
da_DK: Klar til at udgive dit første indlæg ? <a href="%1$s">Start her</a>.

en: Previous post
da_DK: Forrige indlæg

en: Next post
da_DK: Næste indlæg

note: translators: %s: parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
da_DK: <span class="meta-nav">Udgivet i</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
da_DK: Søg

en: Search&hellip;
da_DK: Søg&hellip;

note: translators: %d: the number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
da_DK[0]: Vi fandt %d resultat af din søgning.
da_DK[1]: Vi fandt %d resultater af din søgning.

note: translators: %s: search term.
en: Results for "%s"
da_DK: Resultater for "%s"

note: translators: %s: list of tags.
en: Tagged %s
da_DK: Mærket %s

note: translators: %s: list of categories.
en: Categorized as %s
da_DK: Kategoriseret som %s

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
da_DK: Fortsæt læsning af %s

en: Dividers
da_DK: Seperatorer

en: Frame
da_DK: Ramme

en: Borders
da_DK: Kanter

en: Overlap
da_DK: Overlappende

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
da_DK: En blokgruppe med 3 kolonner, der viser kontaktoplysninger og links til sociale medier.

en: Contact information
da_DK: Kontaktoplysninger

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
da_DK: En liste over projekter med miniaturebilleder.

en: Portfolio list
da_DK: Oversigtsliste

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
da_DK: En blokgruppe med overlappende kolonner, der indeholder to billeder og en tekstbeskrivelse.

en: Overlapping images and text
da_DK: Overlappende billeder og tekst

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
da_DK: En medie - og tekstblok med et stort billede til venstre og et mindre med ramme til højre.

en: Two images showcase
da_DK: To billede display

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
da_DK: Tre billeder i en blokgruppe med overlappende kolonner.

en: Overlapping images
da_DK: Overlappende billeder

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
da_DK: En blokgruppe med et stort billede til venstre og en overskrift til højre. Overskriften efterfølges af en separator og et beskrivelsesafsnit.

en: Media and text article title
da_DK: Medie- og teksthoved til artikel

en: Let&#8217;s Connect.
da_DK: Lad os holde forbindelsen.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
da_DK: En meget stor overskrift efterfulgt af links til sociale netværk og e-mailadresse.

en: Links area
da_DK: Link område

en: A new portfolio default theme for WordPress
da_DK: Et nyt  portfolio standardtema til WordPress

en: Large text
da_DK: Stor tekst

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
da_DK: Fuld størrelse

note: translators: %s: publish date.
en: Published %s
da_DK: Udgivet %s

en: Page
da_DK: Side

en: Close
da_DK: Luk

en: Primary menu
da_DK: Primær menu

en: Skip to content
da_DK: Fortsæt til indhold

en: Add widgets here to appear in your footer.
da_DK: Tilføj widgets her for at fremkomme i din sidefod.

en: Footer
da_DK: Sidefod

en: Red to purple
da_DK: Rød til lilla

en: Purple to red
da_DK: Lilla til rød

en: Yellow to red
da_DK: Gul til rød

en: Red to yellow
da_DK: Rød til gul

en: Yellow to green
da_DK: Gul til grøn

en: Green to yellow
da_DK: Grøn til gul

en: Yellow to purple
da_DK: Gul til lilla

en: Purple to yellow
da_DK: Lilla til gul

en: White
da_DK: Hvid

en: Yellow
da_DK: Gul

en: Red
da_DK: Rød

en: Purple
da_DK: Lilla

en: Blue
da_DK: Blå

en: Green
da_DK: Grøn

en: Gray
da_DK: Musegrå

en: Dark gray
da_DK: Mørkegrå

en: Black
da_DK: Sort

en: Gigantic
da_DK: Gigantisk

en: Huge
da_DK: Kæmpe

en: Extra large
da_DK: Ekstra stort

en: Large
da_DK: Stor

en: Small
da_DK: Lille

en: Extra small
da_DK: Ekstra lille

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
da_DK: Pwered by %s.

en: Secondary menu
da_DK: Sekundær menu

en: Comments are closed.
da_DK: Der er lukket for kommentarer.

en: Newer comments
da_DK: Nyere kommentarer

en: Older comments
da_DK: Ældre kommentarer

en: Full text
da_DK: Fuld tekst

en: Display Site Title & Tagline
da_DK: Vis websted titel & slogan

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
da_DK: Det ser ud som der er ikke er noget her. Har du prøvet med en søgning?

en: Nothing here
da_DK: Intet her

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
da_DK: https://da.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
da_DK: af WordPress-holdet
