Themes - Twenty Twenty-One - en to ja_JP translation catalogue (146 entries)

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
ja_JP: 「水仙」ベルト・モリゾ作

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
ja_JP: 「ブローニュの森で」ベルト・モリゾ作

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
ja_JP: 「泥まんじゅう遊び」ベルト・モリゾ作

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
ja_JP: 「読書する少女」ベルト・モリゾ作

en: &#8220;Roses Tremieres&#8221; by Berthe Morisot
ja_JP: 「立葵」ベルト・モリゾ作

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
ja_JP: 「自画像」ベルト・モリゾ作

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
ja_JP: 「ブージヴァルの庭」ベルト・モリゾ作

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
ja_JP: 「オレンジのなかのヴィラ、ニース」ベルト・モリゾ作

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
ja_JP: 「モーブで若い女性」ベルト・モリゾ作

en: ,
ja_JP: 、

en: 1 comment
ja_JP: 1件のコメント

en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
ja_JP: <span class="meta-nav">公開: </span><span class="post-title">%s</span>

en: A new portfolio default theme for WordPress
ja_JP: WordPress の新しいポートフォリオデフォルトテーマ

en: Add widgets here to appear in your footer.
ja_JP: フッターに表示させるにはここにウィジェットを追加してください。

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
ja_JP: 名称未設定

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
ja_JP: ベルト・モリゾによって1800年代後半に描かれた美しい庭園

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
ja_JP: ベルト・モリゾ<br>(フランス、1841-1895)

en: Black
ja_JP: 黒

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
ja_JP: 左側に大きな画像、右側に見出しの付いたメディアとテキストブロック。見出しの下には区切りと説明の段落があります。

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
ja_JP: 連絡先情報とソーシャルメディアリンクを表示する3カラムブロック。

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
ja_JP: 超特大のテキストと、それに続くソーシャルネットワークとメールアドレスのリンク。

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
ja_JP: アイキャッチ画像付きのプロジェクトリスト。

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
ja_JP: 左側に大きな画像、右側にフレームで囲まれた小さな画像付きのメディアとテキストブロック。

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
ja_JP: 2つの画像とテキスト説明付きの重ね合わせカラムブロック。

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
ja_JP: 重ね合わせカラムブロック内の3つの画像。

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
ja_JP: 〒100-0001 東京都千代田区

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
ja_JP: 千代田1-1

en: Blue
ja_JP: 青

en: Borders
ja_JP: 枠線

en: By %s
ja_JP: 作成者: %s

en: Categorized as %s
ja_JP: カテゴリー: %s

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Colors & Dark Mode
ja_JP: 色とダークモード

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

[ctx: Comments title]
en: %s comment | %s comments
ja_JP[0]: %s件のコメント

en: Contact information
ja_JP: 連絡先情報

en: Continue reading %s
ja_JP: 続きを読む %s

[ctx: Customizer control]
en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom right corner of the page.
ja_JP: ダークモードはページの右下にあるボタンからも有効化・無効化できます。

en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
ja_JP: ダークモードは端末設定です。サイトへの訪問者が要求した場合、サイトを暗い背景と明るいテキストで表示します。<a href="%s">ダークモードについての詳細はこちら</a>をご覧ください。

en: Dark Mode support
ja_JP: ダークモード対応

en: Dark Mode: %s
ja_JP: ダークモード: %s

en: Dark gray
ja_JP: ダークグレー

en: Display Site Title & Tagline
ja_JP: サイトタイトルとキャッチフレーズを表示

en: Dividers
ja_JP: 区切り

en: Edit %s
ja_JP: 編集 %s

en: Excerpt Settings
ja_JP: 抜粋の設定

en: Extra large
ja_JP: 特大

en: Extra small
ja_JP: 極小

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Frame
ja_JP: フレーム

en: Full text
ja_JP: 全文を表示

en: Gigantic
ja_JP: 巨大

en: Gray
ja_JP: グレー

en: Green
ja_JP: 緑

en: Green to yellow
ja_JP: 緑から黄色へ

en: Huge
ja_JP: 超特大

en: In the Bois de Boulogne
ja_JP: ブローニュの森で

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja_JP: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
ja_JP: 注目記事

en: Large
ja_JP: 大

en: Large text
ja_JP: 大きな文字

en: Learn more about Dark Mode.
ja_JP: ダークモードについてさらに詳しく読む。

en: Leave a comment
ja_JP: コメントする

en: Let&#8217;s Connect.
ja_JP: つながりましょう。

en: Links area
ja_JP: リンクエリア

en: Media and text article title
ja_JP: メディアと投稿のテキストタイトル

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
ja_JP: 新しい<span class="nav-short">投稿</span>

en: Newer comments
ja_JP: 新しいコメント

en: Next post
ja_JP: 次の投稿

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Nothing here
ja_JP: ここには何もありません

en: Off
ja_JP: オフ

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
ja_JP: 過去の<span class="nav-short">投稿</span>

en: Older comments
ja_JP: 過去のコメント

en: On
ja_JP: オン

en: On Archive Pages, posts show:
ja_JP: アーカイブページで投稿に表示:

en: Open menu
ja_JP: メニューを開く

en: Orange
ja_JP: オレンジ

en: Overlap
ja_JP: 重ね合わせ

en: Overlapping images
ja_JP: 画像の重ね合わせ

en: Overlapping images and text
ja_JP: 画像とテキストの重ね合わせ

en: Page
ja_JP: ページ

en: Page %
ja_JP: ページ%

en: Playing in the Sand
ja_JP: 泥まんじゅう遊び

en: Portfolio list
ja_JP: ポートフォリオリスト

[ctx: Post password form]
en: Enter
ja_JP: 確定

[ctx: Post password form]
en: Password
ja_JP: パスワード

[ctx: Post password form]
en: Submit
ja_JP: 送信

en: Previous post
ja_JP: 前の投稿

en: Primary menu
ja_JP: メインメニュー

en: Published %s
ja_JP: 投稿日: %s

en: Published in %s
ja_JP: 投稿: %s

en: Purple
ja_JP: 紫

en: Purple to red
ja_JP: 紫から赤へ

en: Purple to yellow
ja_JP: 紫から黄色へ

en: Reading
ja_JP: 読書

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Red
ja_JP: 赤

en: Red to purple
ja_JP: 赤から紫へ

en: Red to yellow
ja_JP: 赤から黄色へ

en: Results for "%s"
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Roses Tremieres
ja_JP: 立葵

en: Search&hellip;
ja_JP: 検索&hellip;

en: Secondary menu
ja_JP: サブメニュー

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Small
ja_JP: 小

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

en: Suggested text:
ja_JP: 提案テキスト:

en: Summary
ja_JP: 概要

en: Tagged %s
ja_JP: タグ: %s

en: The Garden at Bougival
ja_JP: ブージヴァルの庭

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
ja_JP: ブロックパターンを追加

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
ja_JP: ブロックパターンは、あらかじめデザインされたブロックのグループです。追加するには、エディターの上部にあるツールバーでブロック追加ボタン [+] を選択してください。そして、検索バーの下のパターンタブに切り替え、パターンを選択してください。

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
ja_JP: サポートフォーラムを確認する

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
ja_JP: ブロックでサイトを作成

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
ja_JP: 画像にフレームを追加

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
ja_JP: サポートが必要ですか ?

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
ja_JP: 重ね合わせカラム

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
ja_JP: テーマのドキュメンテーションを読む

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
ja_JP: Twenty Twenty-One テーマにはさらに、カラムブロックの重ね合わせスタイルも含まれます。カラムブロックを選択した状態でエディターのサイドバーの「スタイル」パネルを開きます。「重ね合わせ」ブロックスタイルを選択して試してみてください。

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
ja_JP: Twenty Twenty-One テーマには、コンテンツのためのスタイリッシュなフレームが含まれています。画像ブロックを選択した状態で、エディターのサイドバーにある「スタイル」パネルを開いてください。その後、「フレーム」ブロックスタイルを選択して有効化します。

en: Thick
ja_JP: 厚みのある

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
ja_JP: このコンテンツはパスワードで保護されています。表示するにはパスワードを入力してください。

en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
ja_JP: このテーマは WordPress 5.3 より新しいバージョンが必要です。現在のバージョンは %s です。アップグレードしてください。

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
ja_JP: このサイトでは、ダークモード対応のオン/オフ時の設定を保存するために LocalStorage を使用しています。<br>LocalStorage は設定を動作させるために必要なもので、ユーザーがダークモードボタンをクリックしたときにのみ使用されます。<br>データベースにデータが保存されたり、転送されたりすることはありません。

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
ja_JP: ダークモード設定にアクセスするには、明るい背景色を選択してください。

en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
ja_JP: Twenty Twenty-One はアイデアのための真っ白なキャンバスであり、ブロックエディタは最高の絵筆です。一瞬で美しいレイアウトを作成可能な新しいブロックパターンとテーマの柔らかなカラーリング、目を引き時代を超越したデザインが作品を輝かせます。今すぐ試してみてください。Twenty Twenty-One はポートフォリオ、ビジネスサイト、個人ブログに最適です。

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
ja_JP: Twenty Twenty-One は、ダークモードのサポートが有効な場合に LocalStorage を使用します。

en: Two images showcase
ja_JP: 2つの画像のショーケース

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ja_JP: フルサイズ

en: View all of %2$s's posts.
ja_JP: %2$sのすべての投稿を表示。

en: Villa with Orange Trees, Nice
ja_JP: オレンジのなかのヴィラ、ニース

en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
ja_JP[0]: 検索結果が%d件見つかりました。

en: White
ja_JP: 白

en: Yellow
ja_JP: 黄色

en: Yellow to green
ja_JP: 黄色から緑へ

en: Yellow to purple
ja_JP: 黄色から紫へ

en: Yellow to red
ja_JP: 黄色から赤へ

en: Young Woman in Mauve
ja_JP: モーブで若い女性

en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/themes/twentytwentyone/

[ctx: submit button]
en: Search
ja_JP: 検索

en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム
