Themes - Twenty Twenty-One - en to pt_BR translation catalogue (151 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
pt_BR: O Twenty Twenty-One é uma tela em branco para suas idéias e faz do editor de blocos o seu melhor pincel. Com novos padrões de blocos, que lhe permitem criar um belo layout em questão de segundos, as cores suaves deste tema e o design atraente - mas atemporal - farão seu trabalho brilhar. Experimente! Veja como o Twenty Twenty-One eleva seu portfólio, seu site comercial ou seu blog pessoal.

note: translators: %s is the wordpress.org Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
pt_BR: O modo escuro é uma configuração do dispositivo. Se um visitante do seu site solicitar isso, seu site será exibido com um fundo escuro e um texto claro. <a href="%s">Saiba mais sobre o modo escuro.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom right corner of the page.
pt_BR: O modo escuro também pode ser ativado ou desativado com um botão que você pode encontrar no canto inferior direito da página.

note: translators: %s: The post-type name.
en: Older %s
pt_BR: %s mais antigo

note: translators: %s: The post-type name.
en: Newer %s
pt_BR: %s mais recente

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
pt_BR: Este site usa o LocalStorage para salvar a configuração quando o suporte ao modo escuro é ligado ou desligado.<br>O LocalStorage é necessário para que a configuração funcione e só é usado quando o usuário clica no botão Modo escuro.<br>Nenhum dado é salvo no banco de dados ou transferido.

en: Suggested text:
pt_BR: Texto sugerido:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
pt_BR: Twenty Twenty-One utiliza o LocalStorage quando o suporte do modo escuro está ativo.

en: Dark Mode support
pt_BR: Suporte ao modo escuro

en: Learn more about Dark Mode.
pt_BR: Saiba mais sobre o Modo escuro.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
pt_BR: Para acessar as configurações do modo escuro, selecione uma cor de fundo clara.

en: Colors & Dark Mode
pt_BR: Cores e modo escuro

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
pt_BR: Post em destaque

[ctx: Post password form]
en: Submit
pt_BR: Enviar

[ctx: Post password form]
en: Password
pt_BR: Senha

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
pt_BR: Sem título

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
pt_BR: Curitiba, PR, 80000-000

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
pt_BR: Av. Principal, 123

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
pt_BR: exemplo@exemplo.com.br

[ctx: Customizer control]
en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

note: translators: %s: The post-type singlular name (example: Post, Page etc)
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

note: translators: %s: The post-type singlular name (example: Post, Page etc)
en: Next %s
pt_BR: %s seguinte

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
pt_BR: Este tema requer o WordPress 5.3 ou mais recente. Você está executando a versão %s, é necessário atualizar.

note: translators: %: page number.
en: Page %
pt_BR: Página %

[ctx: Font size]
en: XXXL
pt_BR: XXGG

[ctx: Font size]
en: XXL
pt_BR: XGG

[ctx: Font size]
en: XL
pt_BR: GG

[ctx: Font size]
en: L
pt_BR: G

[ctx: Font size]
en: S
pt_BR: P

[ctx: Font size]
en: XS
pt_BR: PP

en: Leave a comment
pt_BR: Deixe um comentário

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: comment count number.
en: %s comment | %s comments
pt_BR[0]: %s comentário
pt_BR[1]: %s comentários

en: 1 comment
pt_BR: 1 comentário

en: On
pt_BR: Ligado

en: Off
pt_BR: Desligado

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
pt_BR: Modo escuro: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
pt_BR: Este conteúdo é protegido por senha. Digite a senha para ver.

en: Open menu
pt_BR: Abrir menu

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
pt_BR: &#8220;Lendo&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
pt_BR: &#8220;Auto-retrato&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
pt_BR: &#8220;Daffodils&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Tremieres&#8221; by Berthe Morisot
pt_BR: &#8220;Roses Tremieres&#8221; de Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
pt_BR: Entrar

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
pt_BR: Confira os fóruns de suporte

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
pt_BR: Ler a documentação do tema

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
pt_BR: Precisa de ajuda?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
pt_BR: Twenty Twenty-One também inclui um estilo de sobreposição para blocos de colunas. Com um bloco de colunas selecionado, abra o painel "Estilos" dentro da barra lateral do Editor. Escolha o estilo de bloco "Sobrepor" para experimentá-lo.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
pt_BR: Sobrepor colunas

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
pt_BR: Twenty Twenty-One inclui bordas elegantes para seu conteúdo. Com um bloco de imagem selecionado, abra o painel "Estilos" dentro da barra lateral do Editor. Selecione o estilo de bloco "Moldura" para ativá-lo.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
pt_BR: Molduras nas imagens

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
pt_BR: Os padrões de blocos são grupos de blocos pré-desenhados. Para adicionar um, selecione o botão Adicionar bloco [+] na barra de ferramentas na parte superior do editor. Mude para a aba "Padrões" embaixo da barra de busca e escolha um padrão.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
pt_BR: Adicione padrões de blocos

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
pt_BR: Crie seu site com blocos

en: Reading
pt_BR: Lendo

en: Young Woman in Mauve
pt_BR: Jovem mulher em Mauve

en: The Garden at Bougival
pt_BR: O jardim em Bougival

en: In the Bois de Boulogne
pt_BR: No Bois de Boulogne

en: Villa with Orange Trees, Nice
pt_BR: Villa com Laranjeiras, Nice

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
pt_BR: &#8220;Villa com Laranjeiras, Nice&#8221; de Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
pt_BR: Belos jardins pintados por Berthe Morisot no final do século XIX

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
pt_BR: &#8220;O jardim em Bougival&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
pt_BR: &#8220;Jovem mulher em Mauve&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
pt_BR: &#8220;No Bois de Boulogne&#8221; de Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
pt_BR: Berthe Morisot<br>(Francês, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
pt_BR: Brincando na areia

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
pt_BR: &#8220;Brincando na areia&#8221; de Berthe Morisot

note: translators: %s: parent post.
en: Published in %s
pt_BR: Publicado em %s

note: translators: There is a space after page.
en: Page
pt_BR: Página

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Excerpt Settings
pt_BR: Configurações do resumo

en: Thick
pt_BR: Grosso

en: On Archive Pages, posts show:
pt_BR: Nas páginas de arquivo, os posts mostram:

note: translators: 1: Link to authors posts. 2: Author name.
en: View all of %2$s's posts.
pt_BR: Ver todos os posts de %2$s.

note: translators: 1: Author name. translators: %s author name.
en: By %s
pt_BR: Por %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Parece que não conseguimos encontrar o que você está procurando. Talvez uma pesquisa pode ajudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

note: translators: %s: parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
pt_BR: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search&hellip;
pt_BR: Pesquisar&hellip;

note: translators: %d: the number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
pt_BR[0]: Foi encontrado %d resultado para a sua pesquisa.
pt_BR[1]: Foi encontrados %d resultados para a sua pesquisa.

note: translators: %s: search term.
en: Results for "%s"
pt_BR: Resultados para "%s"

note: translators: %s: list of tags.
en: Tagged %s
pt_BR: Marcado com %s

note: translators: %s: list of categories.
en: Categorized as %s
pt_BR: Categorizado como %s

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
pt_BR: Continuar lendo %s

en: Dividers
pt_BR: Divisores

en: Frame
pt_BR: Moldura

en: Borders
pt_BR: Bordas

en: Overlap
pt_BR: Sobrepor

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
pt_BR: Um bloco com 3 colunas que exibe informação de contato e links de rede social.

en: Contact information
pt_BR: Informação de contato

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
pt_BR: Uma lista de projetos com imagens em miniatura.

en: Portfolio list
pt_BR: Lista de portfólios

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
pt_BR: Um bloco de colunas sobrepostas com duas imagens e uma descrição de texto.

en: Overlapping images and text
pt_BR: Sobreposição de imagens e textos

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
pt_BR: Um bloco de mídia e texto com uma imagem grande à esquerda e um bloco menor com moldura de borda à direita.

en: Two images showcase
pt_BR: Exibição de duas imagens

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
pt_BR: Três imagens dentro de um bloco de colunas sobrepostas.

en: Overlapping images
pt_BR: Sobreposição de imagens

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
pt_BR: Um bloco de mídia e texto com uma grande imagem à esquerda e um cabeçalho à direita. O cabeçalho é seguido por um separador e um parágrafo de descrição.

en: Media and text article title
pt_BR: Título do artigo de mídia e texto

en: example@example.com
pt_BR: exemplo@exemplo.com

en: Let&#8217;s Connect.
pt_BR: Vamos nos conectar.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
pt_BR: Um enorme texto seguido por links para redes sociais e endereço de e-mail.

en: Links area
pt_BR: Área de links

en: A new portfolio default theme for WordPress
pt_BR: Um novo tema padrão de portfólio para WordPress

en: Large text
pt_BR: Texto longo

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pt_BR: Tamanho completo

note: translators: %s: publish date.
en: Published %s
pt_BR: %s publicado

en: Page
pt_BR: Página

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Primary menu
pt_BR: Menu primário

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

en: Add widgets here to appear in your footer.
pt_BR: Adicione widgets aqui para aparecerem no rodapé.

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Red to purple
pt_BR: Vermelho para roxo

en: Purple to red
pt_BR: Roxo para vermelho

en: Yellow to red
pt_BR: Amarelo para vermelho

en: Red to yellow
pt_BR: Vermelho para amarelo

en: Yellow to green
pt_BR: Amarelo para verde

en: Green to yellow
pt_BR: Verde para amarelo

en: Yellow to purple
pt_BR: Amarelo para roxo

en: Purple to yellow
pt_BR: Roxo para amarelo

en: White
pt_BR: Branco

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Purple
pt_BR: Roxo

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Green
pt_BR: Verde

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: Dark gray
pt_BR: Cinza escuro

en: Black
pt_BR: Preto

en: Gigantic
pt_BR: Gigantesco

en: Huge
pt_BR: Enorme

en: Extra large
pt_BR: Extra grande

en: Large
pt_BR: Grande

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Extra small
pt_BR: Extra pequeno

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
pt_BR: Orgulhosamente desenvolvido com %s.

en: Secondary menu
pt_BR: Menu secundário

en: Comments are closed.
pt_BR: Comentários estão encerrados.

en: Newer comments
pt_BR: Comentários mais recentes

en: Older comments
pt_BR: Comentários mais antigos

en: Full text
pt_BR: Texto completo

en: Display Site Title & Tagline
pt_BR: Exibir o título do site e descrição

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt_BR: Parece que nada foi encontrado neste local. Que tal tentar uma pesquisa?

en: Nothing here
pt_BR: Nada aqui

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt_BR: https://br.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
